Երեւան: Մեդիամաքս: Deep Purple-ի վոկալիստ Իէն Գիլանը եւ Black Sabbath-ի կիթառահար Թոնի Այոմին, որոնք Գյումրիի դպրոցի վերականգնման համար ստեղծել են WhoCares սուպերխումբը, մտադիր են համատեղ ալբոմ ձայնագրել եւ հանդես գալ համերգներով:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, այս մասին Թոնի Այոմին հայտնել է իտալական Linearockit օն-լայն ռադիոկայանի հետ հարցազրույցում:
Երաժիշտը պատմել է, որ սուպերխմբի ստեղծման որոշումն կայացվել է 2009 թվականի հոկտեմբերին, երբ նա եւ Իէն Գիլանը այցելեցին Հայաստան` Rock Aid Armenia նախագծում ներդրում ունենալու համար «Պատվո շքանշան» ստանալու համար: Թոնի Այոմին ասել է, որ այդ ժամանակ նրանք այցելել էին տնակային պայմաններում գտնվող Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցը:
«Անշուշտ` մեր եւ Հայաստանի միջեւ կապ կա: Երբ մենք Հայաստանում էինք` մեզ մեծագույն հարգանքով ընդունեցին: Երբ Հայաստանում երկրաշարժ եղավ` բոլորը խոսում էին այդ մասին, սակայն հետո մոռացան: Իսկ նրանց մոտ` ի տարբերություն Ճապոնիայի, վերականգնման համար բավարար միջոցներ չկան: Բայց մենք չմոռացանք, եւ առաջինը, ինչ արեցին Հայաստանից վերադառնալուն պես` ամենաանհրաժեշտ երաժշտական գործիքները ուղարկեցինք այդ դպրոցի աշակերտներին: Իսկ ներկա պահին մենք գտնվում նոր դպրոցի կառուցման ճանապարհին», - ասել է Թոնի Այոմին:
Պատասխանելով Իէն Գիլանի հետ համագործակցության շարունակության հեռանկարների մասին հարցին` Թոնի Այոմին ասել է, որ «մենք շատ գաղափարներ ունենք, եւ երբ ժամանակ գտնենք` մտադիր ենք համատեղ ալբոմ ձայնագրել»: Նա նաեւ ասել է, որ «մենք նաեւ կցանկանայինք մի քանի համերգներով հանդես գալ»` նշելով, որ ամեն ինչ կախված կլինի երաժիշտների ժամանակացույցից:
1988թ. Սպիտակի երկրաշարժի հետեւանքով քանդված Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի վերականգնման նախագիծը համակարգում են Մեդիամաքսը, ավստրալիական Do Something կազմակերպությունը եւ Հայ Օգնության Ֆոնդը:

Ian Gillan and Tony Iommi plan to record an album and give live shows
Yerevan/Mediamax/. Lead singer of "Deep Purple” Ian Gillan and guitar player of "Black Sabbath” Tony Iommi, who founded WhoCares super band for rebuilding a music school in Armenia, plan to record an album together and give concerts.
Mediamax reports that Tony Iommi said this in an interview to Italian “Linearockit” online radio.
The musician said that the decision on founding the super band was made in October, 2009, when he and Ian Gillan visited Armenia in order to receive the “Order of Honor” for contribution to “Rock Aid Armenia” project. Tony Iommi said that then they visited a music school in Gyumri, which was in temporary shelters.
“And yes, I feel, there is a connection between us and Armenia, absolutely, they have been very good for us. When we were there they treated us with the greatest respect. And we did the same. We felt bad, because Armenia, when it all happened, it was news and then it sort of died off, everybody forgot Armenia, because they didn’t have the finances to be able to do this on their own. Not like some of the others disasters that happened in Japan or wherever, they’ve got finances to rebuild. We haven’t forgotten, It hit us so hard when we went to the school and seen the kids, how lovely they were and they really wanted to play and did not have proper instruments, and did not have a school. So the first thing we did, when we got back from Armenia we arranged to get them new instruments, new drums, new guitars, whatever else they needed, so that was the first initial thing we could do, and of course the second thing was to get the plans to get funds to build the school, to raise the money and to get all the plan information. So all that has been done. And so we are on the way to build a school and to become a proper big project”, Tony Iommi said.
Answering the question on the prospects of continuing cooperation with Ian Gillan, Tony Iommi said that “Ian and myself often talk about what we would like to do, it’s future things. We would like to do an album, and we would like to do some live shows. It is all dawn at the moment to availability. And Ian is with Deep Purple now, I am busy this year, and once we’ve got the time, we are definitely going to sit down and come up with some more ideas to put in album, and possibility to talk about some shows”.
The project of rebuilding Gyumri N6 music school, destroyed after Spitak earthquake in 1988, is coordinated by Mediamax, Australian “Do Something” organization and the Fund for Armenian Relief.