Երեւան: Մեդիամաքս: Deep Purple-ի վոկալիստ Իէն Գիլանը եւ Black Sabbath-ի կիթառահար Թոնի Այոմին, որոնք Գյումրիի դպրոցի վերականգնման համար ստեղծել են WhoCares սուպերխումբը, մտադիր են համատեղ ալբոմ ձայնագրել եւ հանդես գալ համերգներով:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, այս մասին Թոնի Այոմին հայտնել է իտալական Linearockit օն-լայն ռադիոկայանի հետ հարցազրույցում:
Երաժիշտը պատմել է, որ սուպերխմբի ստեղծման որոշումն կայացվել է 2009 թվականի հոկտեմբերին, երբ նա եւ Իէն Գիլանը այցելեցին Հայաստան` Rock Aid Armenia նախագծում ներդրում ունենալու համար «Պատվո շքանշան» ստանալու համար: Թոնի Այոմին ասել է, որ այդ ժամանակ նրանք այցելել էին տնակային պայմաններում գտնվող Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցը:
«Անշուշտ` մեր եւ Հայաստանի միջեւ կապ կա: Երբ մենք Հայաստանում էինք` մեզ մեծագույն հարգանքով ընդունեցին: Երբ Հայաստանում երկրաշարժ եղավ` բոլորը խոսում էին այդ մասին, սակայն հետո մոռացան: Իսկ նրանց մոտ` ի տարբերություն Ճապոնիայի, վերականգնման համար բավարար միջոցներ չկան: Բայց մենք չմոռացանք, եւ առաջինը, ինչ արեցին Հայաստանից վերադառնալուն պես` ամենաանհրաժեշտ երաժշտական գործիքները ուղարկեցինք այդ դպրոցի աշակերտներին: Իսկ ներկա պահին մենք գտնվում նոր դպրոցի կառուցման ճանապարհին», - ասել է Թոնի Այոմին:
Պատասխանելով Իէն Գիլանի հետ համագործակցության շարունակության հեռանկարների մասին հարցին` Թոնի Այոմին ասել է, որ «մենք շատ գաղափարներ ունենք, եւ երբ ժամանակ գտնենք` մտադիր ենք համատեղ ալբոմ ձայնագրել»: Նա նաեւ ասել է, որ «մենք նաեւ կցանկանայինք մի քանի համերգներով հանդես գալ»` նշելով, որ ամեն ինչ կախված կլինի երաժիշտների ժամանակացույցից:
1988թ. Սպիտակի երկրաշարժի հետեւանքով քանդված Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի վերականգնման նախագիծը համակարգում են Մեդիամաքսը, ավստրալիական Do Something կազմակերպությունը եւ Հայ Օգնության Ֆոնդը:

Гиллан и Айомми планируют записать альбом и дать концерты
Ереван, 25 мая. /Медиамакс/. Вокалист Deep Purple Иэн Гиллан и гитарист Black Sabbath Тони Айомми, создавшие супергруппу WhoCares для восстановления школы в Гюмри, планируют записать совместный альбом и выступить с концертами.
Как сообщает Медиамакс, Тони Айомми сказал об этом в интервью итальянскому он-лайн радио Linearockit.
Музыкант рассказал, что решение о создании супергруппы было принято в октябре 2009 года, когда они с Иэном Гилланом посетили Армению, чтобы получить «Ордена Почета» за вклад в проект Rock Aid Armenia. Тони Айомми сказал, что тогда они посетили музыкальную школу в Гюмри, которая расположена во временных постройках.
«Безусловно, существует связь между нами и Арменией. Когда мы были в Армении, к нам там отнеслись с величайшим уважением, и мы ответили тем же. Когда в Армении произошло землетрясение, все говорили об этом, а потом позабыли. А у них, в отличие от Японии, нет достаточных средств для восстановления. Но мы не забыли, и первое, что мы сделали, вернувшись из Армении, отправили ученикам этой школы самые необходимые инструменты. А сейчас мы на пути строительства новой школы», - сказал Тони Айомми.
Отвечая на вопрос о перспективах продолжения сотрудничества с Иэном Гилланом, Тони Айомми сказал, что «у нас много идей, и когда мы найдем время, то планируем записать вместе альбом». Он также сказал, что «мы бы хотели и выступить с несколькими концертами», отметив, что все будет зависеть от графиков музыкантов.
Проект восстановления музыкальной школы N 6 в Гюмри, разрушенной после Спитакского землетрясения 1988 года, координируют Медиамакс, австралийская организация Do Something и Фонд армянской помощи.