«Քաղաքացիների տեղափոխում» ծրագրով 4 տարվա ընթացքում Ռուսաստան է տեղափոխվել 1508 մարդ
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Կառավարությանն առընթեր միգրացիոն պետական ծառայության ղեկավար Գագիկ Եգանյանն անհիմն է անվանել որոշ լրատվամիջոցների տեղեկատվությունն այն մասին, թե տարեկան Հայաստանը 70 հազար քաղաքացի է լքում:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, Գագիկ Եգանյանն ասել է, որ 2008 թվականին արտագաղթի բացասական սալդոն կազմել է 23 059 քաղաքացի, 2009-ին` 24 978, 2010-ին` 29 860:
«Այդ պայմաններում խոսք չի կարող գնալ զանգվածային արտագաղթի մասին», - ասել է ՄՊԾ ղեկավարը:
Գագիկ Եգանյանը նաեւ ասել է, որ ԶԼՄ-ները բացասական դեր են խաղում Ռուսաստանի կառավարության կողմից իրականացվող «Քաղաքացիների արտագաղթ» ծրագիրը «գովազդելու» տեսանկյունից: Նրա խոսքով, իրավական տեսանկյունից ՀՀ իշխանությունները չեն կարող կանխել այս ծրագրի իրականացումը:
«Այդ ծրագրի շրջանակներում 4 տարիների ընթացքում Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանատուն են դիմել ՀՀ 26 հազար քաղաքացի, որոնցից միայն 2.919 ցանկություն են հայտնել մասնակցել նախագծին եւ լրացրել են փաստաթղթերը, իսկ վերաբնակի կարգավիճակ է տրվել 822 քաղաքացու: Վերջնական հաշվով, Ռուսաստան է տեղափոխվել 622 ընտանիք, կամ 1508 մարդ», - ասել է Գագիկ Եգանյանը:.
Նա կոչ է արել ԶԼՄ-ներին ծանոթանալ ծրագրին www.fmsArmenia.ru կայքի միջոցով եւ հասարակությանը հավասարակշռված եւ հավաստի տեղեկատվություն տրամադրել` «ծրագրին քաղաքացիների հետաքրքրությունը չգրավելու եւ դեսպանատանը հերթերի գոյացումից խուսափելու նպատակով»:

Only 1508 people moved to Russia under “Relocation of Compatriots” program in 4 years
Yerevan/Mediamax/. Head of State Service of Migration (SSM) of Armenia Gagik Yeghanyan described today the information of certain media, according to which about 70 thousand citizens leave the country every year, as unauthentic.
Mediamax reports that speaking at a news conference in Yerevan today, Gagik Yeghanyan said that in 2008, the negative balance of migration made 23 059 citizens, in 2009 – 24 978, and in 2010 – 29 860.
“In these conditions, it is impossible to speak of mass emigration”, SSM Head said.
Gagik Yesanyan also noted the negative role of the media in “advertising” “Relocation of Compatriots” program, realized by the Russian government. According to him, in legal terms, the authorities of Armenia cannot oppose implementation of the given program.
“In 4 years, 26 thousand citizens of Armenia turned to the Embassy of Russia in Armenia within the framework of this program, and only 2.919 of them expressed wish to participate in the project and filled in the documents, and the status of a migrant was granted to 822 citizens. As a result, 622 families, or 1508 people, moved to Russia”, Gagik Yeghanyan said.
He urged the media to get familiar with the conditions of the program at www.fmsArmenia.ru website and present the public with balanced and reliable information in order not to “cause interest of the citizens to the program and avoid lines in the Embassy”.