«Քաղաքացիների տեղափոխում» ծրագրով 4 տարվա ընթացքում Ռուսաստան է տեղափոխվել 1508 մարդ
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Կառավարությանն առընթեր միգրացիոն պետական ծառայության ղեկավար Գագիկ Եգանյանն անհիմն է անվանել որոշ լրատվամիջոցների տեղեկատվությունն այն մասին, թե տարեկան Հայաստանը 70 հազար քաղաքացի է լքում:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, Գագիկ Եգանյանն ասել է, որ 2008 թվականին արտագաղթի բացասական սալդոն կազմել է 23 059 քաղաքացի, 2009-ին` 24 978, 2010-ին` 29 860:
«Այդ պայմաններում խոսք չի կարող գնալ զանգվածային արտագաղթի մասին», - ասել է ՄՊԾ ղեկավարը:
Գագիկ Եգանյանը նաեւ ասել է, որ ԶԼՄ-ները բացասական դեր են խաղում Ռուսաստանի կառավարության կողմից իրականացվող «Քաղաքացիների արտագաղթ» ծրագիրը «գովազդելու» տեսանկյունից: Նրա խոսքով, իրավական տեսանկյունից ՀՀ իշխանությունները չեն կարող կանխել այս ծրագրի իրականացումը:
«Այդ ծրագրի շրջանակներում 4 տարիների ընթացքում Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանատուն են դիմել ՀՀ 26 հազար քաղաքացի, որոնցից միայն 2.919 ցանկություն են հայտնել մասնակցել նախագծին եւ լրացրել են փաստաթղթերը, իսկ վերաբնակի կարգավիճակ է տրվել 822 քաղաքացու: Վերջնական հաշվով, Ռուսաստան է տեղափոխվել 622 ընտանիք, կամ 1508 մարդ», - ասել է Գագիկ Եգանյանը:.
Նա կոչ է արել ԶԼՄ-ներին ծանոթանալ ծրագրին www.fmsArmenia.ru կայքի միջոցով եւ հասարակությանը հավասարակշռված եւ հավաստի տեղեկատվություն տրամադրել` «ծրագրին քաղաքացիների հետաքրքրությունը չգրավելու եւ դեսպանատանը հերթերի գոյացումից խուսափելու նպատակով»:

За 4 года в Россию по программе «Переселение соотечественников» переехало всего 1508 человек - Mediamax.am
17787 просмотров
За 4 года в Россию по программе «Переселение соотечественников» переехало всего 1508 человек
НачальникГМС Армении Гагик Еганян
Ереван/Медиамакс/. Начальник Государственной миграционной службы (ГМС) Армении Гагик Еганян назвал сегодня недостоверными сообщения некоторых СМИ о том, что ежегодно страну покидают порядка 70 тысяч граждан.
Как сообщает Медиамакс, выступая сегодня на пресс-конференции в Ереване, Гагик Еганян сказал, что в 2008 году отрицательное сальдо миграции составило 23 059 граждан, в 2009 году - 24 978, а в 2010 году - 29 860.
«В этих условиях речь не может идти о массовой эмиграции»,- сказал начальник ГМС.
Гагик Еганян отметил также отрицательную роль СМИ в «рекламировании» программы «Переселение соотечественников», которую осуществляет правительство России. По его словам, с правовой точки зрения власти Армении не могут воспрепятствовать реализации данной программы.
«За 4 года в рамках этой программы в посольство России в Армении обратились 26 тысяч граждан Армении, из которых лишь 2.919 изъявили желание участвовать в проекте и заполнили документы, а статус переселенца был выдан 822 гражданам. В конечном итоге в Россию переехали 622 семьи, или 1508 человек»,- сказал Гагик Еганян.
Он призвал СМИ ознакомиться с условиями программы на сайте www.fmsArmenia.ru и предоставлять общественности сбалансированную и достоверную информацию, чтобы «не вызывать интерес граждан к программе и избежать очередей в посольстве».