Երեւան: Մեդիամաքս: «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի կողմից ստեղծվել է «Դիլիջանի զարգացման հիմնադրամ»:
Այդ մասին մայիսի 31-ին Դիլիջանում կայացած մամուլի ասուլիսում տեղեկացրել են IDeA հիմնադրամի համահիմնադիր Վերոնիկա Զոնաբենդը եւ «Դիլիջանի զարգացման հիմնադրամ»-ի տնօրեն Արթուր Հակոբյանը:
«Որպեսզի UWC Dilijan միջազգային դպրոցը դառնա քաղաքի օրգանական մասնիկը, այստեղ պետք է մի շարք փոփոխություններ տեղի ունենան»,- ասել է Վերոնիկա Զոնաբենդը՝ նշելով, որ հենց այդ փոփոխություններին նպաստելու նպատակով ստեղծվել է հիմնադրամը:
Դիլիջանի զարգացման հիմնադրամը եւ IDeA հիմնադրամը հունիսի 1-ին մասնակցություն են ունեցել Դիլիջանում երեխաների միջազգային օրվան նվիրված միջոցառումներին՝ մաքրելով Դիլիջանի քաղաքային լիճն ու հարակից տարածքը, անվճար պաղպաղակ բաժանելով դիլիջանցի երեխաներին:
Նորաստեղծ հիմնադրամի տնօրեն Արթուր Հակոբյանն ասել է, որ նպատակ ունեն Դիլիջանը դարձնել մշակութային եւ զբոսաշրջության կենտրոն, բարձրացնել նրա գրավչությունը ներդրողների, զբոսաշրջիկների եւ տեղի բնակիչների համար:
Հիմնադրամի գործունեության հիմնական ուղղություններն են տնտեսական զարգացման, քաղաքի համար ենթակառուցվածքների եւ ծառայությունների ապահովումը, ինչպես նաեւ կրթական, մշակութային ոլորտների եւ հանրային կյանքի զարգացումը:
«Այս փուլում դժվար է գնահատել անհրաժեշտ ֆինանսական միջոցների ծավալը, սակայն, ակնհայտ է, որ պահանջվում են ծավալուն ներդրումներ», - ասել է Արթուր Հակոբյանը: Նա նշել է, որ բացի հիմնադիրների կողմից տրամադրվող գումարներից, հիմնադրամը ձգտելու է նաեւ միջոցներ ներգրավել միջազգային դոնորներից, ինչպես նաեւ մասնավոր ընկերություններից:

Учрежден фонд для содействия многостороннему развитию Дилижана - Mediamax.am
Об этом 31 мая на пресс-конференции в Дилижане сообщили соучредитель фонда IDeA Вероника Зонабенд и директор «Фонда развития Дилижана» Артур Акопян.
«Чтобы международная школа UWC Dilijan стала органичной частью города, здесь необходимы серьезные изменения»,- сказала Вероника Зонабенд, отметив, что фонд создан именно с целью поддержки этих изменений.
Фонд развития Дилижана и фонд IDeA 1 июня приняли участие в мероприятиях, посвященных Международному дню защиты детей, очистив от мусора городское озеро Дилижана и прилегающие территории.
Директор фонда Артур Акопян сказал, что они намерены превратить Дилижан в культурный и туристический центр, повысить его привлекательность для инвесторов, туристов и местных жителей.
Основными направлениями деятельности фонда являются обеспечение услуг и инфраструктур для города и его экономического развития, развитие общественной жизни, образовательной и культурной сфер.
«На этом этапе трудно оценить точный объем необходимых финансовых средств, но очевидно, что потребуются крупные инвестиции»,- сказал Артур Акопян. Он отметил, что кроме средств, выделяемых учредителями, фонд будет стремиться привлекать средства от международных доноров и частных инвесторов.