Դաշտադեմի բոլոր աշակերտները
Երբ ամեն օր աչքիդ առաջ հազարավոր մարդիկ են քայլում, նոր շենքեր ու թաղամասեր կառուցվում, խանութներ ու առեւտրի կենտրոններ բացվում,  արտագաղթը թվում է վիճակագիրների հաշվետվությունների էջերում մնացած մի տերմին, որը կիլոմետրերով հեռու է մեզնից:
Բայց հերիք է ոտքդ մայրաքաղաքային ասֆալտից դուրս դնես, ու պատկերը տրամագծորեն փոխվում է: Արտագաղթը դառնում է սահմանում չպահանջող երեւույթ՝ դարձած ճակատագիր հարյուր հազարավոր ընտանիքների համար:
Մեդիամաքսը սկսում է «Հայաստանի մեռնող գյուղերը» շարքը, որի ընթացքում պատմելու է Հայաստանի այն համայնքների մասին, որոնց բնակչությունը արագ նվազում է: Շարքի առաջին ուղղությունը Լոռու մարզի Դաշտադեմ համայնքն է:
Գյուղի մասին
Հեռավորությունը Երեւանից՝ 163 կմ
Բնակչությունը՝ 120 մարդ
Դաշտադեմը Լոռու մարզի Տաշիրի (Կալինինո) տարածաշրջանի գյուղերից է: Տաշիր քաղաքից այստեղ կարելի է հասնել կտրելով 10 կմ-անոց գրունտային ճանապարհը, որը նույնիսկ խորհրդային տարիներին ասֆալտապատ չի եղել: Գյուղը սպասարկող ավտոբուս կամ միկրոավտոբուս Դաշտադեմում վերջին անգամ տեսել են 1993 թվականին:
Դաշտադեմ գյուղի ցուցանակը Դաշտադեմ գյուղի ցուցանակը
Մինչեւ 1988-ը գյուղն ուներ 1000-ից ավելի բնակիչ, որոնց մեծ մասն ադրբեջանցիներ էին: Տները փոխարինելով հայ փախստակաների՝ Ադրբեջանում ունեցած հարմարավետ բնակարանների հետ՝ նրանք հեռացան: Ժամանակի ընթացքում գյուղը լքեցին նաեւ փախստականները՝ հեռանալով արտասահման կամ Երեւան: Այսօր տարածաշրջանի երբեմնի ամենամեծ գյուղերից մեկը փլատակների մեջ է, համայնքում երկու տասնյակ ընտանիք է մնացել:
Կապի օպերատորներից որոշների հաղորդակները չեն կարողանում պատշաճ կապ ապահովել Դաշտադեմում: Քանի որ Դաշտադեմը հայ-վրացական սահմանից այդքան էլ հեռու չէ, գյուղի տարբեր հատվածներում պարբերաբար միանում է վրացական ռոումինգը:
Ռոումինգի միանալու մասին հաղորդագրությունը Ռոումինգի միանալու մասին հաղորդագրությունը
Խոպան կամ անասնապահություն
Նախրապան Արայիկը առաջին մարդն էր, որին հանդիպեցինք գյուղ մտնելուն պես: Երիտասարդը մի քանի տարի շարունակ աշխատել է Ռուսաստանում, ասում է՝ այս տարի չի մեկնել, մանկահասակ երեխա ունի, մնացել է Դաշտադեմում՝ գյուղացիներից մեկի հորթերն ու նախիրն է պահում, օրվա հաց վաստակում:
Արայիկ Մեժլումյանը Արայիկ Մեժլումյանը
«Մեր կողմերում միակ զբաղմունքն անասնապահությունն է ու արտագնա աշխատանքը: Կաթը հանձնում ենք Տաշիրի պանրի գործարանին, բայց եկամուտ ունենալու համար երկու-երեք կովի տված կաթը բավարար չէ, մեծ գլխաքանակ է պետք, ինչի հնարավորությունը քչերն ունեն: Տարիների ընթացքում շատերը թողեցին հեռացան՝ Տաշիր, Վանաձոր, Երեւան, Ռուսաստան, ով որտեղ կարողացավ: Ով էլ մնացել է՝ օրվա հացի խնդիր է լուծում»,- ձիուց չիջնելով ու կենդանիներին առաջն արած պատմում է Արայիկը:
Զրույցից հետո Արայիկը հրավիրում է տուն, սուրճ ենք խմում, ծանոթանում հորեղբոր՝ Հայկազ Մեժլումյանի հետ, ով նույնպես արտագնա աշխատանքով է ընտանիքի ծախսերը հոգում:
Հայկազ Մեժլումյանը Հայկազ Մեժլումյանը
«Կեմերովո, Տոմսկ, Մոսկվա, Սանկտ Պետերբուգ. Ռուսաստանի կեսը ոտքի տակ եմ տվել, շինարարություն արել, մի քանի օրից էլի մի տարով գնում եմ: Կմնայի գյուղում, գիտեք կնոջս, երեխաներիս չե՞մ կարոտում, չե՞մ ուզում մնամ, բայց դե այլ ելք չկա»,- պատմում է Հայկազն ու համաձայնում լուսանկարվել: Դաշտադեմի ամենաբազմամարդ ընտանիքներից է Մեժլումյաններինը, դպրոցի 14 աշակերտներից 3-ը Մեժլումյաններից են:
Մեժլումյանների ընտանիքը Մեժլումյանների ընտանիքը
Խոշորացումից առաջ
Շարունակում ենք շրջել գյուղով, գյուղամիջյան ճանապարհները կարելի է հաղթահարել միայն ամենագնացով, ամենուրեք փլատակներ են եւ լքված տներ: Գյուղացիներն ասում են՝ 20 տարվա ընթացքում արտագաղթող մարդիկ քանդել են տներն ու որպես շինանյութ վաճառել, ստացված փողով օդանավի տոմս գնել ու անվերադարձ հեռացել:
Դաշտադեմ գյուղի լքված տները Դաշտադեմ գյուղի լքված տները
Մի քանի ժամ շրջելուց հետո որոշում ենք այցելել գյուղապետարան, հատուկենտ պատահող անցորդները ցույց են տալիս գյուղապետ Մարինե Խռոյանի տունը: Բնակելի երկու տներից մեկը համայնքի ղեկավարը դարձրել է գյուղապետարան, հատուկ վարչական շենք Դաշտադեմում չկա:
Դաշտադեմի գյուղապետարանը Դաշտադեմի գյուղապետարանը
«Գյուղապետ դարձա չորս տարի առաջ, խնդիրները շատ էին, ես՝ մենակ: Պետությունը տարեկան 7 մլն դրամ հատկացում է տալիս, որը հերիքում է գյուղապետարանի աշխատակիցների աշխատավարձերին ու մանր-մունր ընթացիկ ծախսերին: Հազիվ կարողացել ենք ջրամատակարարման ու ճանապարհի փոսալցման հարցը լուծել: Գյուղը մանկապարտեզ չունի: Խոշորացման ծրագրով Դաշտադեմը 2017-ին կմիանա Տաշիր քաղաքին, բյուջեն արդեն մեր ձեռքում չի լինի:  Օդից կախված կմնա նաեւ դպրոցի նորոգման խնդիրը, հնարավոր է՝ փակվի»,- պատմում է Մարինե Խռոյանը:
Համայնքի ղեկավար Մարինե Խռոյանը Համայնքի ղեկավար Մարինե Խռոյանը
Դաշտադեմի հույսը՝ 14 աշակերտները
Առաջին, երկրորդ եւ չորրորդ դասարանցիները Առաջին, երկրորդ եւ չորրորդ դասարանցիները
Դպրոցը գյուղի ամենահին ու մեծ շինությունն է, կառուցվել է 1929 թվականին: Այստեղ եռուզեռ ու սմարթֆոններով վազվզող երեխաներ չես տեսնի: Երկհարկանի դպրոցում ընդամենը 14 աշակերտ է սովորում՝ եռակոմպլեկտ համակարգով: Առաջին, երկրորդ ու չորրորդ դասարանցիներն, օրինակ, միասին են սովորում: Դասաժամի 45 րոպեները ուսուցիչը բաժանում է երեք մասի: Մասնագետների պակասի պատճառով միեւնույն ուսուցիչը միանգամից մի քանի առարկա է դասավանդում: Այս տարի Դաշտադեմը երկու առաջին դասարանցի ունի:
Երկու առաջին դասարանցիները՝ Նարեկն (ձախից) ու Արտյոմը Երկու առաջին դասարանցիները՝ Նարեկն (ձախից) ու Արտյոմը
Դպրոցի տնօրեն Սերգեյ Աղաջանյանը չի կարողանում հիշել, թե քանի անգամ են փորձել միջոցներ գտնել շենքը, կամ գոնե օգտագործվող երեք դասարանները վերանորոգելու համար: Բյուջեն բավականացնում է միայն վառելափայտ ու դպրոցին անհրաժեշտ պարագաներ գնելու համար:
Դպրոցի տնօրեն Սերգեյ Աղաջանյանը Դպրոցի տնօրեն Սերգեյ Աղաջանյանը
«Գյուղը լքողները շատ են, չենք կարողանում համոզել, պահել: Հիմնական պատճառներից մեկը դպրոցի վիճակն է, մարդիկ չեն ցանկանում իրենց երեխաներին նման կրթություն տալ: Ուսուցիչների սակավության պատճառով այս տարի առաջին անգամ կիրառեցինք եռակոմպլեկտ ուսուցման համակարգը, ինչը չի կարող բավարար կրթական մակարդակ ապահովել»,-ասում է Սերգեյ Աղաջանյանը:
Դաշտադեմի բոլոր աշակերտները Դաշտադեմի բոլոր աշակերտները
Ջրից էժան կաթը
Առավոտյան 07:30-ին Տաշիրում գործող պանրի գործարանի մեքենայով սկսում ենք շրջել գյուղում: Տաշիրցի վարորդ Արթուրը Դաշտադեմի տները մեկ առ մեկ գիտի, գիտի, թե ով քանի կով ունի, քանի լիտր կաթ է հանձնում գործարանին ու որքան վաստակում:
Կաթատար մեքենայի վարորդ Արթուրը Կաթատար մեքենայի վարորդ Արթուրը
«Կաթը թե չլիներ, Դաշտադեմում մարդիկ սովից կմեռնեին: Սրանով գոնե օրվա ապրուստ են հոգում, մարդ կա՝ 6-7 լիտրով է հանձնում, օրական՝ 700-800 դրամ գումար վաստակում»,- պատմում է Արթուրն ու տակառը լցնում Սամվել Ղանդիլյանի բերած կաթը:
Սամվելի նախիրն ամենամեծն է՝ 30 կով ունի: Ասում է՝ կաթի դիմաց մարդկանց չնչին փող են տալիս, վերջում չոր տանջանքն է մնում ու կենդանու միսը:
Սամվել Ղանդիլյանը Սամվել Ղանդիլյանը
«Խանութում մի լիտր ջուրը 200 դրամ արժի, մեզնից մի լիտր կաթը 120 դրամով են ընդունում:  Դուրս է գալիս՝ ջուրն անարատ կաթից թանկ է: Երկու-երեք տարի առաջ 170 դրամով էին ընդունում, հետո իջավ մինչեւ 90 դրամ, հիմա՝ 120 է: Մի կով պահելու համար գյուղացին առավոտյան 6-ից երեկոյան 9-ը քանի ժամ է գոմում ու դաշտում աշխատում, քրտինք թափում. վերջում 7 լիտր կաթ է տալիս, ստացած գումարի մի մասն էլ ձմեռվա խոտ ենք գնում ու վերջ»,- պատմեց Սամվել Ղանդիլյանը:
Արթուրն ու Սամվել Ղանդիլյանը Արթուրն ու Սամվել Ղանդիլյանը
Դաշտադեմում անցկացրած երկու օրերը մտածելու շատ թեմաներ են տալիս: Երբ գյուղում քանդված տներն ավելի շատ են, քան վառարաններից դուրս եկող ծխերը, իսկ դպրոցում ուսուցիչների թիվը գրեթե հավասար է աշակերտներին, հավանականությունը, թե լավագույն դեպքում 10-15 տարի հետո այս տեղանքում Դաշտադեմ անունով գյուղ կլինի, համարյա զրոյանում է:

All pupils of Dashtadem
When you watch every day thousands of people walk past you, new buildings and neighborhoods rise, and new shops and malls open, emigration seems to be a term in statistics.
However, it only takes to step off the capital’s sealed roads to see  how emigration becomes an unlimited entity, a fate for thousands of families.
Mediamax begins the Armenia’s Shrinking Villages series, which will tell about the rural communities in Armenia where the population is quickly declining. The first destination of this series is Dashtadem village in Lori marz.
Village profile
Distance from Yerevan – 163km
Population – 120 people
Dashtadem is a village in Tashir (Kalinino) region of Lori marz. You can get to the town of Tashir by the 10km earth road, which wasn’t sealed even in the USSR. The last time Dashtadem residents saw their bur or microbus was in 1993.
Dashtadem signboard Dashtadem signboard
The village had more than 1000 residents until 1988, mostly Azeri people. Changing their houses for displaced Armenians’ comfortable apartments in Azerbaijan, they left Dashtadem. Refugee Armenians, who came to live in Dashtadem, also left the village in time, moving to Yerevan or emigrating. Today the village, once among the largest in the region, is in ruins and inhabited by just two dozen families.
Armenian mobile operators’ stations fail to provide proper connection in Dashtadem. Dashtadem is not that far from the Armenia-Georgia state border, so Georgian roaming turns on from time to time in some parts of the village.
Message about roaming activation Message about roaming activation
Either work abroad or cattle breeding
Shepherd Arayik was the first person we met upon entering the village. The young man had worked in Russia for several consecutive years, and he says he didn’t leave this year because he has a little child, so he stayed in Dashtadem and now earns for living by shepherding one of the villagers’ herd.
Arayik Mezhlumyan Arayik Mezhlumyan
“The only work options here are cattle breeding and food export. We take the milk to Tashir cheese factory, but milk from one or two cows isn’t enough to bring profit. You need a big herd, but only a few can afford it. Many people left in the course of these years, moved to Tashir, Vanadzor, Yerevan, Russia, wherever they could. Those who stayed struggle to get by,” Arayik says, riding the horse and letting the animals go in the front.
Arayik invites us to his house after this conversation, where we drink coffee and meet his uncle Haykaz Mezhlumyan, who also has to work abroad to provide for his family.
Haykaz Mezhlumyan Haykaz Mezhlumyan
“Kemerovo, Tomsk, Moscow, Saint Petersburg – I’ve been to half of Russia, and I’m leaving for a year again in a few days. I would stay in the village. Do you think I don’t miss my wife and children? Do you think I don’t want to stay home? I just don’t have any other option,” Haykaz tells, and agrees to pose for a picture. The Mezhlumyans are one of the largest families in the village, 3 out of 14 pupils in this community are from the Mezhlumyan family.
The Mezhlumyan family The Mezhlumyan family
Before the enlargement program
We continue our way around the village. The roads can be passed only by an off-roader, and ruins and abandoned houses are everywhere. The villagers tell that in the course of 20 years people would demolish their houses and sell the building materials, and with the sum from the deals they would buy one way tickets and leave to never come back.
Abandoned houses in Dashtadem village Abandoned houses in Dashtadem village
After a several-hour walk, we decide to visit the village administration, and bypassing villagers show us the way to the house of the chief of the village Marine Khroyan. She turned one of the two inhabited houses into the local administration, as there is no government building in Dashtadem.
Dashtadem administration building Dashtadem administration building
“I became the village chief four years ago. There were many problems, and only one of me. The state allocates AMD 7mln annually, which is only enough to pay salaries to the administration staff and satisfy minor expenses. We barely managed to solve the issues of water supply and leveling of the road. Our village has no kindergarten. Dashtadem will join Tashir town in 2017 by the enlargement program, and the budget won’t be in our hands anymore. The issue of school renovation will remain unsolved too, and the school might even get closed,” Marine Khroyan tells.
Village chief Marine Khroyan Village chief Marine Khroyan
The hope of Dashtadem – 14 pupils
Pupils of the first, second and fourth classes Pupils of the first, second and fourth classes
The school is one of the oldest and largest buildings in the village, constructed in 1929. You won’t see active children running around with smartphones here. Only 14 pupils attend the three-storey school. Students of the first, second and fourth classes have lessons together. The teacher divides the usual 45 minutes of one lesson into three parts. Due to lack of specialists, one teacher teaches several subjects. This year Dashtadem has two first-year pupils.
The two first-year students, Narek (on the left) and Artyom The two first-year students, Narek (on the left) and Artyom
Headmaster Sergey Aghajanyan cannot recall how many times they tried to get funds to renovate the school or at least the three classrooms they use. The budget can provide only the firewood and some necessary items.
Headmaster Sergey Aghajanyan Headmaster Sergey Aghajanyan
“Many people leave the village and we cannot convince them to stay. One of the main reasons is the state of the school. People don’t want their children to get this kind of education. We don’t have enough teachers, so this year we started using the system of different year students studying together, which cannot ensure the standard level of education,” Sergey Aghajanyan said.
All pupils of Dashtadem All pupils of Dashtadem
Milk cheaper than water
At 7.30 a.m. we begin circling the village on the Tashir cheese factory car. Tashir-based driver Artur knows every house in Dashtadem, knows how many cows each villager owns, how much milk they bring to the factory and how much they earn.
Milk barrel driver Artur Milk barrel driver Artur
“Dashtadem people would starve if not for the milk. Some people sell 6-7 liters and earn AMD 700-800 daily,” Artur says and fills the barrel with milk from Samvel Ghandilyan’s cows.
Samvel’s herd of 30 cows is the largest in the village. He says that people are paid so little for the milk that in the end, all they have is hard work and some beef.
Samvel Ghandilyan Samvel Ghandilyan
“One liter of water costs approximately AMD 200 in the shops, and they buy liter of milk for AMD 120 from us. So the water is more expensive than whole milk. They used to pay AMD 170 per liter two or three years ago, then they lowered the price to AMD 90 and now made it AMD 120. Villagers are in the barn and field from 6 in the morning till 9 in the evening, working hard to keep one cow, in the end they have 7 liters of milk, and by profits from it they can buy fodder for winter, and that’s it,” Samvel Ghandilyan told.
Artur and Samvel Ghandilyan Artur and Samvel Ghandilyan
The two days spent in Dashtadem gave a lot of food for thought. When ruins are more plenty in the village than the smoke coming out from the chimneys, and the number of teachers is almost equal to the number of students, there is a nearly zero possibility that there will still be a Dashtadem village here in 10-15 years.