Դաշտադեմի բոլոր աշակերտները
Երբ ամեն օր աչքիդ առաջ հազարավոր մարդիկ են քայլում, նոր շենքեր ու թաղամասեր կառուցվում, խանութներ ու առեւտրի կենտրոններ բացվում,  արտագաղթը թվում է վիճակագիրների հաշվետվությունների էջերում մնացած մի տերմին, որը կիլոմետրերով հեռու է մեզնից:
Բայց հերիք է ոտքդ մայրաքաղաքային ասֆալտից դուրս դնես, ու պատկերը տրամագծորեն փոխվում է: Արտագաղթը դառնում է սահմանում չպահանջող երեւույթ՝ դարձած ճակատագիր հարյուր հազարավոր ընտանիքների համար:
Մեդիամաքսը սկսում է «Հայաստանի մեռնող գյուղերը» շարքը, որի ընթացքում պատմելու է Հայաստանի այն համայնքների մասին, որոնց բնակչությունը արագ նվազում է: Շարքի առաջին ուղղությունը Լոռու մարզի Դաշտադեմ համայնքն է:
Գյուղի մասին
Հեռավորությունը Երեւանից՝ 163 կմ
Բնակչությունը՝ 120 մարդ
Դաշտադեմը Լոռու մարզի Տաշիրի (Կալինինո) տարածաշրջանի գյուղերից է: Տաշիր քաղաքից այստեղ կարելի է հասնել կտրելով 10 կմ-անոց գրունտային ճանապարհը, որը նույնիսկ խորհրդային տարիներին ասֆալտապատ չի եղել: Գյուղը սպասարկող ավտոբուս կամ միկրոավտոբուս Դաշտադեմում վերջին անգամ տեսել են 1993 թվականին:
Դաշտադեմ գյուղի ցուցանակը Դաշտադեմ գյուղի ցուցանակը
Մինչեւ 1988-ը գյուղն ուներ 1000-ից ավելի բնակիչ, որոնց մեծ մասն ադրբեջանցիներ էին: Տները փոխարինելով հայ փախստակաների՝ Ադրբեջանում ունեցած հարմարավետ բնակարանների հետ՝ նրանք հեռացան: Ժամանակի ընթացքում գյուղը լքեցին նաեւ փախստականները՝ հեռանալով արտասահման կամ Երեւան: Այսօր տարածաշրջանի երբեմնի ամենամեծ գյուղերից մեկը փլատակների մեջ է, համայնքում երկու տասնյակ ընտանիք է մնացել:
Կապի օպերատորներից որոշների հաղորդակները չեն կարողանում պատշաճ կապ ապահովել Դաշտադեմում: Քանի որ Դաշտադեմը հայ-վրացական սահմանից այդքան էլ հեռու չէ, գյուղի տարբեր հատվածներում պարբերաբար միանում է վրացական ռոումինգը:
Ռոումինգի միանալու մասին հաղորդագրությունը Ռոումինգի միանալու մասին հաղորդագրությունը
Խոպան կամ անասնապահություն
Նախրապան Արայիկը առաջին մարդն էր, որին հանդիպեցինք գյուղ մտնելուն պես: Երիտասարդը մի քանի տարի շարունակ աշխատել է Ռուսաստանում, ասում է՝ այս տարի չի մեկնել, մանկահասակ երեխա ունի, մնացել է Դաշտադեմում՝ գյուղացիներից մեկի հորթերն ու նախիրն է պահում, օրվա հաց վաստակում:
Արայիկ Մեժլումյանը Արայիկ Մեժլումյանը
«Մեր կողմերում միակ զբաղմունքն անասնապահությունն է ու արտագնա աշխատանքը: Կաթը հանձնում ենք Տաշիրի պանրի գործարանին, բայց եկամուտ ունենալու համար երկու-երեք կովի տված կաթը բավարար չէ, մեծ գլխաքանակ է պետք, ինչի հնարավորությունը քչերն ունեն: Տարիների ընթացքում շատերը թողեցին հեռացան՝ Տաշիր, Վանաձոր, Երեւան, Ռուսաստան, ով որտեղ կարողացավ: Ով էլ մնացել է՝ օրվա հացի խնդիր է լուծում»,- ձիուց չիջնելով ու կենդանիներին առաջն արած պատմում է Արայիկը:
Զրույցից հետո Արայիկը հրավիրում է տուն, սուրճ ենք խմում, ծանոթանում հորեղբոր՝ Հայկազ Մեժլումյանի հետ, ով նույնպես արտագնա աշխատանքով է ընտանիքի ծախսերը հոգում:
Հայկազ Մեժլումյանը Հայկազ Մեժլումյանը
«Կեմերովո, Տոմսկ, Մոսկվա, Սանկտ Պետերբուգ. Ռուսաստանի կեսը ոտքի տակ եմ տվել, շինարարություն արել, մի քանի օրից էլի մի տարով գնում եմ: Կմնայի գյուղում, գիտեք կնոջս, երեխաներիս չե՞մ կարոտում, չե՞մ ուզում մնամ, բայց դե այլ ելք չկա»,- պատմում է Հայկազն ու համաձայնում լուսանկարվել: Դաշտադեմի ամենաբազմամարդ ընտանիքներից է Մեժլումյաններինը, դպրոցի 14 աշակերտներից 3-ը Մեժլումյաններից են:
Մեժլումյանների ընտանիքը Մեժլումյանների ընտանիքը
Խոշորացումից առաջ
Շարունակում ենք շրջել գյուղով, գյուղամիջյան ճանապարհները կարելի է հաղթահարել միայն ամենագնացով, ամենուրեք փլատակներ են եւ լքված տներ: Գյուղացիներն ասում են՝ 20 տարվա ընթացքում արտագաղթող մարդիկ քանդել են տներն ու որպես շինանյութ վաճառել, ստացված փողով օդանավի տոմս գնել ու անվերադարձ հեռացել:
Դաշտադեմ գյուղի լքված տները Դաշտադեմ գյուղի լքված տները
Մի քանի ժամ շրջելուց հետո որոշում ենք այցելել գյուղապետարան, հատուկենտ պատահող անցորդները ցույց են տալիս գյուղապետ Մարինե Խռոյանի տունը: Բնակելի երկու տներից մեկը համայնքի ղեկավարը դարձրել է գյուղապետարան, հատուկ վարչական շենք Դաշտադեմում չկա:
Դաշտադեմի գյուղապետարանը Դաշտադեմի գյուղապետարանը
«Գյուղապետ դարձա չորս տարի առաջ, խնդիրները շատ էին, ես՝ մենակ: Պետությունը տարեկան 7 մլն դրամ հատկացում է տալիս, որը հերիքում է գյուղապետարանի աշխատակիցների աշխատավարձերին ու մանր-մունր ընթացիկ ծախսերին: Հազիվ կարողացել ենք ջրամատակարարման ու ճանապարհի փոսալցման հարցը լուծել: Գյուղը մանկապարտեզ չունի: Խոշորացման ծրագրով Դաշտադեմը 2017-ին կմիանա Տաշիր քաղաքին, բյուջեն արդեն մեր ձեռքում չի լինի:  Օդից կախված կմնա նաեւ դպրոցի նորոգման խնդիրը, հնարավոր է՝ փակվի»,- պատմում է Մարինե Խռոյանը:
Համայնքի ղեկավար Մարինե Խռոյանը Համայնքի ղեկավար Մարինե Խռոյանը
Դաշտադեմի հույսը՝ 14 աշակերտները
Առաջին, երկրորդ եւ չորրորդ դասարանցիները Առաջին, երկրորդ եւ չորրորդ դասարանցիները
Դպրոցը գյուղի ամենահին ու մեծ շինությունն է, կառուցվել է 1929 թվականին: Այստեղ եռուզեռ ու սմարթֆոններով վազվզող երեխաներ չես տեսնի: Երկհարկանի դպրոցում ընդամենը 14 աշակերտ է սովորում՝ եռակոմպլեկտ համակարգով: Առաջին, երկրորդ ու չորրորդ դասարանցիներն, օրինակ, միասին են սովորում: Դասաժամի 45 րոպեները ուսուցիչը բաժանում է երեք մասի: Մասնագետների պակասի պատճառով միեւնույն ուսուցիչը միանգամից մի քանի առարկա է դասավանդում: Այս տարի Դաշտադեմը երկու առաջին դասարանցի ունի:
Երկու առաջին դասարանցիները՝ Նարեկն (ձախից) ու Արտյոմը Երկու առաջին դասարանցիները՝ Նարեկն (ձախից) ու Արտյոմը
Դպրոցի տնօրեն Սերգեյ Աղաջանյանը չի կարողանում հիշել, թե քանի անգամ են փորձել միջոցներ գտնել շենքը, կամ գոնե օգտագործվող երեք դասարանները վերանորոգելու համար: Բյուջեն բավականացնում է միայն վառելափայտ ու դպրոցին անհրաժեշտ պարագաներ գնելու համար:
Դպրոցի տնօրեն Սերգեյ Աղաջանյանը Դպրոցի տնօրեն Սերգեյ Աղաջանյանը
«Գյուղը լքողները շատ են, չենք կարողանում համոզել, պահել: Հիմնական պատճառներից մեկը դպրոցի վիճակն է, մարդիկ չեն ցանկանում իրենց երեխաներին նման կրթություն տալ: Ուսուցիչների սակավության պատճառով այս տարի առաջին անգամ կիրառեցինք եռակոմպլեկտ ուսուցման համակարգը, ինչը չի կարող բավարար կրթական մակարդակ ապահովել»,-ասում է Սերգեյ Աղաջանյանը:
Դաշտադեմի բոլոր աշակերտները Դաշտադեմի բոլոր աշակերտները
Ջրից էժան կաթը
Առավոտյան 07:30-ին Տաշիրում գործող պանրի գործարանի մեքենայով սկսում ենք շրջել գյուղում: Տաշիրցի վարորդ Արթուրը Դաշտադեմի տները մեկ առ մեկ գիտի, գիտի, թե ով քանի կով ունի, քանի լիտր կաթ է հանձնում գործարանին ու որքան վաստակում:
Կաթատար մեքենայի վարորդ Արթուրը Կաթատար մեքենայի վարորդ Արթուրը
«Կաթը թե չլիներ, Դաշտադեմում մարդիկ սովից կմեռնեին: Սրանով գոնե օրվա ապրուստ են հոգում, մարդ կա՝ 6-7 լիտրով է հանձնում, օրական՝ 700-800 դրամ գումար վաստակում»,- պատմում է Արթուրն ու տակառը լցնում Սամվել Ղանդիլյանի բերած կաթը:
Սամվելի նախիրն ամենամեծն է՝ 30 կով ունի: Ասում է՝ կաթի դիմաց մարդկանց չնչին փող են տալիս, վերջում չոր տանջանքն է մնում ու կենդանու միսը:
Սամվել Ղանդիլյանը Սամվել Ղանդիլյանը
«Խանութում մի լիտր ջուրը 200 դրամ արժի, մեզնից մի լիտր կաթը 120 դրամով են ընդունում:  Դուրս է գալիս՝ ջուրն անարատ կաթից թանկ է: Երկու-երեք տարի առաջ 170 դրամով էին ընդունում, հետո իջավ մինչեւ 90 դրամ, հիմա՝ 120 է: Մի կով պահելու համար գյուղացին առավոտյան 6-ից երեկոյան 9-ը քանի ժամ է գոմում ու դաշտում աշխատում, քրտինք թափում. վերջում 7 լիտր կաթ է տալիս, ստացած գումարի մի մասն էլ ձմեռվա խոտ ենք գնում ու վերջ»,- պատմեց Սամվել Ղանդիլյանը:
Արթուրն ու Սամվել Ղանդիլյանը Արթուրն ու Սամվել Ղանդիլյանը
Դաշտադեմում անցկացրած երկու օրերը մտածելու շատ թեմաներ են տալիս: Երբ գյուղում քանդված տներն ավելի շատ են, քան վառարաններից դուրս եկող ծխերը, իսկ դպրոցում ուսուցիչների թիվը գրեթե հավասար է աշակերտներին, հավանականությունը, թե լավագույն դեպքում 10-15 տարի հետո այս տեղանքում Դաշտադեմ անունով գյուղ կլինի, համարյա զրոյանում է:

Все школьники Даштадема
Когда ежедневно перед глазами мелькают тысячи людей, строятся новые здания и кварталы, открываются магазины и торговые центры, эмиграция кажется далеким термином из статистических отчетов. Но стоит на шаг отступить от городского асфальта, и эмиграция становится реальностью, судьбой тысяч семей.
Медиамакс начинает цикл «Умирающие села Армении». Первая статья – о селе Даштадем Лорийского марза.
О селе
Удаленность от столицы: 163 км
Население: 120 человек
Даштадем – одно из сел Таширского района (Калинино) Лорийского марза. Из Ташира сюда можно добраться по 10-километровой грунтовой дороге, которая не знала асфальта даже в советские годы. Автобус или микроавтобус в Даштадеме в последний раз видели в 1993 году.
Указатель села Даштадем Указатель села Даштадем
До 1988 года в селе было более 1 000 жителей, большинство из них составляли азербайджанцы. После начала карабахский событий, они покинули село, обменяв свои дома на комфортные квартиры армянских беженцев из Азербайджана. Со временем беженцы также покинули село: многие уехали из Армении, кто-то перебрался в Ереван. Одно из некогда крупнейших сел региона сегодня полуразрушено, а постоянно живет в нем всего два десятка семей.
Не все армянские операторы могут обеспечить надлежащий уровень связи в Даштадеме. Село находится у армяно-грузинской границы, и в разных участках села у жителей периодически включается роуминг.
Сообщение об активации роуминга Сообщение об активации роуминга
Выезды на заработки или скотоводство
Пастух Араик – первый, кого мы встретили в селе. Молодой человек несколько лет подряд ездил в Россию на заработки. В этом году не поехал из-за рождения ребенка. В Даштадеме он пасет стадо одного из сельчан. Тем и зарабатывает на хлеб.
Араик Межлумян Араик Межлумян
«У нас есть только два способа прокормиться - пасти скот, или работать в России. Молоко сдаем на сыроваренный завод в Ташире, но молока двух-трех коров недостаточно, чтобы обеспечить прибыль – нужно больше. А такая возможность есть не у многих. Многие уехали в Ташир, Ванадзор, Ереван, Россию – кто куда смог. А те, кто остался, еле зарабатывают на хлеб»,- не слезая с лошади, рассказывает Араик.
Закончив рассказ, он приглашает нас к себе на кофе, знакомит со своим дядей Айказом Межлумяном, который также обеспечивает семью, выезжая на заработки за рубеж.
Айказ Межлумян Айказ Межлумян
«Кемерово, Томск, Москва, Санкт-Петербург – я объехал пол-России. Работал на стройках. Через несколько дней снова уеду на год. Думаете, я не скучаю по жене, детям? Не хочу остаться? Но другого выхода нет», - рассказывает Айказ и соглашается сфотографироваться.
Семья Межлумян – одна из самых многочисленных в Даштадеме, трое из 14 учащихся в сельской школе – Межлумяны.
Семья Межлумян Семья Межлумян
Перед укрупнением
Продолжаем гулять по селу. Ездить по местным дорогам можно только на внедорожнике. Повсюду развалины, заброшенные дома. Сельчане рассказывают, что за последние 20 лет уезжающие разбирали дома и продавали по частям на стройматериалы. На полученные деньги покупали билеты в один конец.
Заброшенные дома села Даштадем Заброшенные дома села Даштадем
Походив несколько часов по окрестностям, решаем зайти в сельскую администрацию. Редкие прохожие указывают дом сельской старосты – Марине Хроян. Под администрацию она оборудовала один из двух жилых домов - отдельного административного здания в Даштадеме нет.
Сельская администрация Даштадема Сельская администрация Даштадема
«Я стала старостой 4 года назад. Проблем было много, а я одна. Государство ежегодно выделяет 7 млн драмов, которых хватает только на зарплаты сотрудников администрации и некоторые небольшие текущие расходы. Еле сумели решить вопрос водопровода и залить некоторые ямы на дорогах. В селе нет детского сада. По программе укрупнения общин Даштадем в 2017 году присоединится к городу Ташир, и мы больше не будем распоряжаться бюджетом. Вопрос ремонта школы тоже повиснет в воздухе, возможно, ее вообще закроют»,- рассказывает Марине Хроян.
Марине Хроян Марине Хроян
Надежда Даштадема – 14 учеников
Ученики первого, второго и четвертого классов Ученики первого, второго и четвертого классов
Школа – самое большое и старое здание в селе, построенное в 1929 году. Здесь нет обычной школьной суматохи, ни бегающих по коридорам детей со смартфонами. В двухэтажной школе всего 14 учеников. Ученики первого, второго и четвертого классов занимаются вместе. 45 минут урока учитель делит на 3 части. Из-за недостатка в специалистах один учитель преподает сразу несколько предметов. В этом году в первый класс в Даштадеме пошли всего двое детей.
Первоклассники Нарек (слева) и Артем Первоклассники Нарек (слева) и Артем
Директор школы Сергей Агаджанян уже и не помнит, сколько раз он пытался найти средства на ремонт трех классов. Бюджета хватает только на дрова и предметы первой необходимости.
Директор школы Сергей Агаджанян Директор школы Сергей Агаджанян
«Многие уезжают из села, и мы не можем уговорить их остаться. Одна из основных причин – состояние школы. Люди не хотят такого образования для своих детей», - говорит Сергей.
Все школьники Даштадема Все школьники Даштадема
Молоко, которое дешевле воды
Утром в 07:30 начинаем разъезжать по селу в грузовике сыроваренного завода Ташира.
Водитель молоковоза Артур Водитель молоковоза Артур
«Если бы не молоко, в Даштадеме люди бы голодали. А так они хотя бы зарабатывают на хлеб. Некоторые сдают по 6-7 литров и получают 700-800 драмов в день», - рассказывает водитель Артур, и переливает в бочок молоко, которое принес Самвел Гандилян.
Стадо Самвела самое крупное – у него 30 коров. Он говорит, что за молоко людям платят ничтожные деньги.
Самвел Гандилян Самвел Гандилян
Photo-Samvel
Самвел Гандилян
«В магазине литр воды стоит 200 драмов. У нас же литр молока покупают за 120. Получается, вода дороже натурального молока. Два-три года назад молоко принимали за 170 драмов, потом цена спустилась до 90, теперь стала 120. Даже если у тебя всего одна корова, нужно с 6 утра до 9 вечера проводить в стойле, потом в поле, целый проливать пот. В итоге, получаешь 7 литров молока. На часть полученных денег еще надо купить сено на зиму. И все», - рассказывает Самвел Гандилян.
Артур и Самвел Гандилян Артур и Самвел Гандилян
Два дня, проведенные в Даштадеме, дают много тем для размышлений. Когда разрушенных домов в селе больше тех, в которых живут люди, а количество учителей в школе примерно равно количеству учеников, вероятность того, что через 10-15 лет здесь сохранится село под названием Даштадем, стремится к нулю.