Մի քանի ամիս տեւած ակտիվ նախապատրաստումից հետո Հայաստանում մեկնարկել է Ավստրիական տիեզերական ֆորումի (OeWF) AMADEE-24 Մարսյան առաքելությունը:
AMADEE-24-ն իրականացվում է Հայաստանի տիեզերական գործակալության հետ համագործակցությամբ։ Ընդհանուր առմամբ, Ավստրիայի ղեկավարությամբ միջազգային առաքելության աշխատանքներում ներգրավված է ավելի քան 200 հետազոտող 25 երկրից:
Լուսանկարը` OeWF
Հայաստանի Արարատի մարզում հատուկ սարքավորված վայրում վեց բարձր որակավորում ունեցող մասնագետներից կազմված անձնակազմը փորձեր կանցկացնի մարդու գործունեության, երկրաբանության եւ ռոբոտաշինության ոլորտներում՝ նախապատրաստվելով Մարսի հետազոտման ապագա առաքելությունները:
Անձնակազմի անդամներն են. արհեստական բանականության փորձագետ Կարմեն Քելերը (Գերմանիա), աստղաֆիզիկոս Ինիգո Մունյոզ Էլորսան (Իսպանիա), օդատիեզերական ինժեներ Սիմոնե Պատերնոստրոն (Իտալիա), աստղաֆիզիկոս Թոմաս Վիյենը (Նիդեռլանդներ): Խումբը ղեկավարում է առողջապահության փորձագետ Անիկա Մեհլիսը (Գերմանիա), իսկ նրա տեղակալը ֆիզիկոս Ռոբերտ Ուայլդն է (Ավստրիա)։
Տիեզերագնացները մոտ մեկ ամիս կապրեն եւ կաշխատեն հատուկ կահավորված տարածքում եւ կկարողանան լքել այն միայն կրելով OeWF սկաֆանդրի նախատիպը:
Ավստրիական տիեզերական ֆորումի տնօրեն Գերնոտ Գրեմերը նշել է, որ «մեր առաքելությունները մեծ ճշտությամբ նմանակում են Կարմիր մոլորակի հետախուզությունը՝ խնդիրներ եւ սխալները Երկրի վրա գտնելու համար»:
«Երբ 30 տարի անց մարդկանց ուղարկենք Մարս, ամեն ինչ պետք է անթերի աշխատի, քանի որ Մարսից մոտակա հիվանդանոց թռչելու համար 6 ամիս կպահանջվի»,- ընդգծել է նա։
«Մենք աշխարհի հինգ կազմակերպություններից մեկն ենք, որոնք նախագծել եւ կառուցել են սկաֆանդրի նախատիպը, որը մեր տիեզերագնացները կկրեն «բաց տիեզերք դուրս գալիս»: Մեր նախատիպի քաշը 50 կգ է, եւ այն սարքավորված է բժշկական տելեմետրիայով։ Հետազոտություններ կատարելով՝ մենք թույլ կողմեր ենք փնտրում։ Այս մեթոդի շնորհիվ կարող ենք ավելի հեշտ հասկանալ այլ մոլորակներ ապագա առաքելությունների առավելությունները եւ սահմանափակումները», - ավելացրել է Գերնոտ Գրեմերը:

Following intensive preparations, the Mars Analog Mission of the Austrian Space Forum (OeWF) - AMADEE-24 started.
AMADEE-2 is carried out in cooperation with the Armenian Space Agency. More than 200 researchers from 25 countries are involved in this international mission under Austrian leadership.
Photo: OeWF
At the test site in Armenia, a crew of six highly trained analog astronauts will conduct experiments in the fields of human factors, geology and robotics to prepare for future human and robotic Mars exploration missions.
The six-person analog astronaut team comprises German public health expert Anika Mehlis, Austrian physicist Robert Wild, expert for artificial intelligence in the field of environment and sustainability from Germany Carmen Köhler, the astrophysicist Inigo Munoz Elorza from Spain, the Italian aerospace engineer Simone Paternostro, and the astrophysicist Thomas Wijnen from the Netherlands.
During the Mars Analog Mission, the six analog astronauts will live and work in a specially developed habitat and will only leave it wearing the OeWF spacesuit prototype.
Gernot Grömer, Director of the Austrian Space Forum, noted that “Our missions emulate the astronautical exploration of the Red Planet with great authenticity in order to find problems and errors already here on Earth.”
“When we will send people to Mars in probably 30 years, everything will have to be flawless, because the next workshop and the next hospital are 6 months away,” he emphasized.
“We are one of five organizations worldwide to have developed and built a spacesuit prototype that the analog astronauts will wear during their ‘spacewalks’. Our prototype simulates a spacesuit and its movement restrictions, weighs 50 kg and is equipped with medical telemetry so our analog astronauts experience their ‘spacewalks’ as Mars-like as possible. With our analog research, we test and look for weak points so that everything can go smoothly in actual use. This method makes it easier to understand the advantages, but also the limitations, of future astronautical missions on alien planets,” Gernot Grömer added.