Մի քանի ամիս տեւած ակտիվ նախապատրաստումից հետո Հայաստանում մեկնարկել է Ավստրիական տիեզերական ֆորումի (OeWF) AMADEE-24 Մարսյան առաքելությունը:
AMADEE-24-ն իրականացվում է Հայաստանի տիեզերական գործակալության հետ համագործակցությամբ։ Ընդհանուր առմամբ, Ավստրիայի ղեկավարությամբ միջազգային առաքելության աշխատանքներում ներգրավված է ավելի քան 200 հետազոտող 25 երկրից:
Լուսանկարը` OeWF
Հայաստանի Արարատի մարզում հատուկ սարքավորված վայրում վեց բարձր որակավորում ունեցող մասնագետներից կազմված անձնակազմը փորձեր կանցկացնի մարդու գործունեության, երկրաբանության եւ ռոբոտաշինության ոլորտներում՝ նախապատրաստվելով Մարսի հետազոտման ապագա առաքելությունները:
Անձնակազմի անդամներն են. արհեստական բանականության փորձագետ Կարմեն Քելերը (Գերմանիա), աստղաֆիզիկոս Ինիգո Մունյոզ Էլորսան (Իսպանիա), օդատիեզերական ինժեներ Սիմոնե Պատերնոստրոն (Իտալիա), աստղաֆիզիկոս Թոմաս Վիյենը (Նիդեռլանդներ): Խումբը ղեկավարում է առողջապահության փորձագետ Անիկա Մեհլիսը (Գերմանիա), իսկ նրա տեղակալը ֆիզիկոս Ռոբերտ Ուայլդն է (Ավստրիա)։
Տիեզերագնացները մոտ մեկ ամիս կապրեն եւ կաշխատեն հատուկ կահավորված տարածքում եւ կկարողանան լքել այն միայն կրելով OeWF սկաֆանդրի նախատիպը:
Ավստրիական տիեզերական ֆորումի տնօրեն Գերնոտ Գրեմերը նշել է, որ «մեր առաքելությունները մեծ ճշտությամբ նմանակում են Կարմիր մոլորակի հետախուզությունը՝ խնդիրներ եւ սխալները Երկրի վրա գտնելու համար»:
«Երբ 30 տարի անց մարդկանց ուղարկենք Մարս, ամեն ինչ պետք է անթերի աշխատի, քանի որ Մարսից մոտակա հիվանդանոց թռչելու համար 6 ամիս կպահանջվի»,- ընդգծել է նա։
«Մենք աշխարհի հինգ կազմակերպություններից մեկն ենք, որոնք նախագծել եւ կառուցել են սկաֆանդրի նախատիպը, որը մեր տիեզերագնացները կկրեն «բաց տիեզերք դուրս գալիս»: Մեր նախատիպի քաշը 50 կգ է, եւ այն սարքավորված է բժշկական տելեմետրիայով։ Հետազոտություններ կատարելով՝ մենք թույլ կողմեր ենք փնտրում։ Այս մեթոդի շնորհիվ կարող ենք ավելի հեշտ հասկանալ այլ մոլորակներ ապագա առաքելությունների առավելությունները եւ սահմանափակումները», - ավելացրել է Գերնոտ Գրեմերը:

После месяцев интенсивной подготовки в Армении стартовала Марсианская миссия Австрийского космического форума (OeWF) - AMADEE-24.
AMADEE-24 реализуется в сотрудничестве с Армянским космическим агентством.
Всего в международной миссии под австрийским руководством задействованы более 200 исследователей из 25 стран.
Фото: OeWF
На специально оборудованном полигоне в Армении экипаж из шести высококвалифицированных специалистов проведет эксперименты в сферах жизнедеятельности человека, геологии и робототехники для подготовки к будущим миссиям по исследованию Марса.
Членами экипажа являются эксперт по искусственному интеллекту Кармен Келер (Германия), астрофизик Иниго Муньос Элорса (Испания), аэрокосмический инженер Симоне Патерностро (Италия), астрофизик Томас Вейнен (Нидерланды). Группу возглавляет эксперт в сфере здравоохранения Аника Мехлис (Германия), ее заместителем является физик Роберт Уайлд (Австрия).
Астронавты будут жить и работать в специально созданном пространстве и смогут покидать его только в прототипе скафандра OeWF.
Директор Австрийского космического форума Гернот Гремер отметил, что «наши миссии с большой достоверностью имитируют исследование Красной планеты, чтобы найти проблемы и ошибки здесь, на Земле».
«Когда мы лет через 30 лет, отправим людей на Марс, все должно работать безупречно, потому что от Марса до ближайшей больницы придется лететь 6 месяцев», - подчеркнул он.
«Мы являемся одной из пяти организаций в мире, которые разработали и построили прототип скафандра, который наши астронавты будут носить во время «выходов в открытый космос». Наш прототип весит 50 кг и оснащен медицинской телеметрией. Проводя исследования, мы ищем слабые места. Этот метод позволяет легче понять преимущества, но также и ограничения будущих миссий на другие планеты», - добавил Гернот Гремер.