2021 թվականի Ֆիզիոլոգիայի/բժշկության ոլորտում Նոբելյան մրցանակակիր, մոլեկուլային կենսաբան եւ նյարդաբան Արտեմ Փաթափությանը ծնվել ու մեծացել է հայկական սփյուռքի սրտում՝ Բեյրութում, սովորել հայկական դպրոցում եւ ընկերների հետ խաղացել բասկետբոլի թիմում։
Մինչ Նոբելյան մրցանակը՝ Արտեմ Փաթափությանը այլ արժեքավոր մրցանակներ եւս ստացել է։ 2020թ․-ին, Դեյվիդ Ջուլիուսի հետ, հայազգի գիտնականն արժանացել է Կավլիի մրցանակին, իսկ 2021թ․ հոկտեմբերին BBVA հիմնադրամի Frontiers of Knowledge մրցանակին՝ կենսաբանության եւ կենսաբժշկության մեջ։ Այս վերջին մրցանակը եւս Արտեմ Փաթափությանն օրերս է ստացել եւ նշել դա է իր մանկության ընկերների հետ։
Մեդիամաքսի հետ զրույցում Արտեմ Փաթափությանի մանկության ընկերը՝ գրող եւ լրագրող Վիգէն Չըթըրեանը պատմել է իրենց դպրոցական տարիների, պատերազմական Բեյրութում ունեցած դժվար պատանեկության եւ մինչ օրս շարունակվող ընկերության մասին։
Կյանքը արեւմտյան Բեյրութում եւ պատերազմի տարիներին
Արտեմի հետ առաջին անգամ հանդիպել ենք, երբ երեք տարեկան էինք՝ մանկապարտեզում։ Այդ ժամանակից նա իմ ընկերն է, միասին ենք մեծացել, նաեւ միասին ենք անցկացրել պատանեկության տարիները։ Նախ` սովորում էինք Բեյրութի Դեմիրճյան վարժարանում, այնուհետեւ՝ Հովակիմյան վարժարանում, նույն մարզական ակումբն էինք հաճախում։
Արտեմ Փաթափությանը 4 տարեկան հասակում՝ եղբոր եւ քրոջ հետԼուսանկարը` Արտեմ Փաթափությանի արխիվից
«Ես ծնվել եմ Բեյրութում, որտեղ իմ մայրիկը տարրական դպրոցի ուսուցիչ էր եւ տնօրեն, հայրս՝ գրող եւ հաշվապահ։ Երեք երեխաներից ամենափոքրը՝ ես, ութ տարեկան էի, երբ Լիբանանում սկսվեց քաղաքացիական պատերազմը: Կյանքը, հասկանալի պատճառներով, հաճախ էր լինում սթրեսային՝ պարետային ժամ, էլեկտրաէներգիայի սահմանափակ ժամեր, ոչ հազվագյուտ պայթյուններ: Մեզ՝ հայերիս, սովորաբար վերաբերում էին որպես գրեթե չեզոք կողմ քրիստոնեա-մահմեդական հակամարտության առումով, եւ ես հաճախում էի հայկական փոքր դպրոցներ, որտեղ դասարանները շարունակում էին փոքրանալ, քանի որ մարդիկ փախչում էին պատերազմից։
Ավագ դպրոցի առաջին տարում հինգ աշակերտ էինք մնացել, ինձ համար հարազատ ընկերներ, որտեղ ես, դասերի առումով, թերեւս, միջակ էի, բայց բոյով, հաստատ, ամենակարճահասակը: Հաջորդ տարի դպրոցը փակվեց, եւ ես տեղափոխվեցի բազմամշակութային եւ ակադեմիական խիստ պահանջներով մասնավոր ավագ դպրոց, որտեղ սկզբում ընդդիմանում էի, բայց, ի վերջո, բացահայտեցի մաթեմատիկայի եւ բնագիտության դասերի հանդեպ ընդունակություններ»,- The Kavli Prize-ի համար գրած իր հոդվածում պատմում է Արտեմը։
Արտեմի ընտանիքը սկզբում Բեյրութի այլ հատվածում էր ապրում, բայց որոշ ժամանակ անց տեղափոխվեցին մեր տանն ավելի մոտ։ Այդ տարածքը շատ մոտ էր կանաչ գծին, որը երկու մասի էր բաժանում Բեյրութը։ Մեր տներն իրարից մոտ 20 րոպե հեռավորության վրա էին։
Այդտեղ թաղամաս կար, ուր փողոցը մեծ լաթերով փակել էին, որպեսզի մյուս թաղամասից դիպուկահարները չթիրախավորեն անցորդներին։ Երբեմն, մարդիկ չեն հասկանում պատերազմական քաղաքներում մեծանալու առօրյա դժվարությունները, եւ այս ամենը պատմում եմ, որպեսզի պատկերացնեք, թե ինչպիսի պայմաններում ենք մեծացել։ Դժվար տարիներ էին։
Մենք ապրում էինք արեւմտյան Բեյրութում, որտեղ բնակչության մեծամասնությունը մուսուլմաններ էին։ Այնտեղ հայերը գետոյական իրականության մեջ էին, մեր ամբողջ կյանքը հայկական էր եւ ինչ-որ առումով կտրված արտաքին միջավայրից։ Արտեմի ընտանիքը համայնքային կրթական եւ մշակութային աշխատանքով էր զբաղվում։
Բասկետբոլի թիմը եւ համալսարանական միակ տարին Բեյրութում
Դպրոցից դուրս մեր ամբողջ ժամանակն անցկացնում էինք սպորտի ակումբում՝ բասկետբոլ խաղալով։ Շաբաթը երեք անգամ մարզումների էինք, իսկ մյուս օրերին պարզապես գնում էինք խաղալու, միասին ժամանակն անցկացնելու։ Պատերազմի տարիներին այդ կենտրոնը, որ հսկայական շենքում էր, մեզ փրկեց, թթվածին դարձավ, որովհետեւ մի քանի քառակուսի կիլոմետրից դուրս մենք չէինք կարողանում անցնել։ Նույնիսկ, այդ մի քանի քառակուսի կիլոմետրի մեջ շատ վտանգներ կային եւ կենտրոնը մեր ամեն ինչն էր դարձել։
Լուսանկարը` Արտեմ Փաթափությանի արխիվից
«Ես ունեցել եմ մանկության երեք հանգրվան, որոնք սիրով եմ հիշում։ Իմ սպորտային ակումբը, որտեղ ես խաղում էի բասկետբոլ եւ սեղանի թենիս, մեր ուղեւորությունները Միջերկրական ծով եւ Բեյրութը շրջապատող անտառապատ լեռներ, ու Բեյրութի Ամերիկյան համալսարանի գեղեցիկ կամպուսը, որտեղ ես սովորել եմ մեկ տարի։ Այնուամենայնիվ, հակամարտությունը շարունակեց սրվել, եւ մի ճակատագրական ու սարսափելի առավոտ զինվորականներն ինձ առեւանգեցին եւ պահեցին իրենց մոտ։ Մի քանի ամիս անց ես տեղափոխվեցի Լոս Անջելես»,- The Kavli Prize-ի իր հոդվածում պատմում է Արտեմը։
Արտեմը մեր դասարանի խելացի տղաներից մեկն էր, շատ արագ էր ըմբռնում, գիտությամբ էր հետաքրքրված։ Երկուսս էլ ընդունվել էինք Բեյրութի ամերիկյան համալսարան, որն ամբողջ Միջին Արեւելքի լավագույն համալսարանն էր։ Արտեմն այնտեղ սովորում էր քիմիա՝ իր նպատակ բժիշկ դառնալն էր։ Համալսարանի առաջին տարվա սկիզբը դրախտային օրեր էին, բայց մի քանի ամիս անց շատ դժվար օրեր ապրեցինք, պատերազմը վերսկսեց, դասախոսներն ու մեր ընկերներից շատերն առեւանգվեցին, մահացան, եւ այդ դժվար օրերին Արտեմը մեկնեց Բեյրութից։ Նա 11 տարի Բեյրութում ապրեց պատերազմի պայմաններում, իսկ 1986 թվականին մեկնեց Կալիֆոռնիա։
Հանդիպումներ՝ տարիներ անց
Տարիներ շարունակ իրար չհանդիպեցինք, բայց մեր կապը մնաց։ Հետո մի քանի անգամ հանդիպելու առիթ եղավ։ Նոբելյան մրցանակի մասին բոլորն իմացան, սակայն մինչ այդ նա նույն մրցանակի կշիռն ունեցող այլ մրցանակներ է շահել եւ դրանցից մեկի առթիվ երկու շաբաթ առաջ Բիլբաոյում հանդիպեցինք ու լավ ժամանակ անցկացրեցինք։
Արտեմ Փաթափությանը եւ ընկերները՝ ԲիլբաոյումԼուսանկարը` Արտեմ Փաթափությանի արխիվից
Մի բան է 18 տարեկան լինել, այլ բան՝ 40, երկու տարբեր անհատականություն է մարդն այդ երկու տարիքում։ Մենք պետք է վերստեղծեինք մեր հարաբերությունները, հասկանայինք՝ Արտեմն ո՞վ է այսօր, Վիգենը՝ ո՞վ։ Առաջին հանդիպման ժամանակ մեր միջեւ տարածություն կար եւ 20 ավելի տարիների անջրպետ, որ պետք է անցնեինք ու վերստեղծեինք մեր բարեկամությունը։ Այն եղավ ոչ միայն անհատական, այլ նաեւ ընտանիքների մակարդակով, մի քանի անգամ ընտանիքներով արձակուրդ անցկացրեցինք։
COVID-19 համավարակից մի քանի ամիս առաջ մենք՝ ընկերների 5 հոգանոց խմբով, հանդիպեցինք Շվեյցարիայում՝ ինձ մոտ, եւ կրկին դարձանք այն պատանիները, որ հանդիպում էինք ու շատ կատակներով, ծիծաղելով անցկանցում ժամանակը։
«Այն ժամանակ (1983 թ.) եվ այժմ․.. Վերամիավորում Բեյրութի հայկական դպրոցի 10-րդ դասարանի դասընկերներիս հետ: 36 տարի անց միավորվելը հրաշալի է»,- թվիթերյան իր էջում հրապարակված լուսանկարին կից գրել է Արտեմ Փաթափությանը։
Երկու անգամ Հայաստանում՝ պիոներական ճամբարի մասնակից եւ գիտնական
Արտեմը Հայաստանում եղել է երկու անգամ, առաջին անգամ՝ Խորհրդային տարիներին, այն ժամանակ ծրագիր կար՝ Սովետական Հայաստանը Սփյուռքի երեխաներին բերում էր պիոներական ճամբար եւ նրանք այստեղի երեխաների հետ մի քանի շաբաթ էին անցկացնում։ Ես Արտեմից մեկ տարի առաջ էի եկել Հայաստան՝ նույն ճամբարին։ Բեյրութի երեխաների համար պատերազմի տարիներին մի քանի շաբաթով Հայաստան գալը դրախտի էր նման։
Նրա երկրորդ այցը Հայաստան, կարծեմ, չորս տարի առաջ էր։ Մեկ շաբաթով էր եկել եւ մի քանի դասախոսություն կարդացել Հայաստանում։ Նրա տպավորությունները նույնն էին, ուրախ էր, որ այցելել է Հայաստան։ Միեւնույն ժամանակ, նա տեսնում էր, թե Հայաստանում գիտությունը որքան հեռու է այսօրվա իրականությունից։ Մի կողմից տպավորությունները դրական էին, մյուս կողմից՝ բացասական՝ տեսնելով արդի գիտության եւ Հայաստանի գիտության միջեւ առկա անջրպետը։
Ինչո՞ւ Հայաստանում Արտեմի նման մարդկանցով չեն հետաքրքրվում մինչեւ Նոբելյան մրցանակ ստանալը։ Սփյուռքում մենք նման մասնագետներ ունենք եւ նրանք պատրաստ են աջակցել Հայաստանի գիտությանը։

Обладатель Нобелевской премии 2021 года в области физиологии и медицины, молекулярный биолог и невролог Артем Патапутян родился и вырос в центре армянской диаспоры в Бейруте, посещал армянскую школу и играл с друзьями в баскетбольной команде.
До Нобелевской премии Артем Патапутян получал и другие ценные премии. В 2020 году вместе с Дэвидом Джулиусом армянский ученый был удостоен премии Кавли, а в октябре 2021 года - премии Frontiers of Knowledge Фонда BBVA в области биологии и биомедицины. Последнюю награду Артем Патапутян получил недавно и отпраздновал ее с друзьями детства.
В беседе с Медиамакс друг детства Артема Патапутяна, писатель и журналист Виген Четерян рассказал об их школьных годах, тяжелой юности в Бейруте во время войны и дружбе, которая продолжается по сей день.
Жизнь в западном Бейруте в годы войны
Впервые мы встретились с Артемом в детском саду – нам было по три года. С тех пор дружим, вместе росли и провели юношеские годы. Сначала мы учились в колледже Демирчяна в Бейруте, затем в колледже Овакимяна, посещали один и тот же спортивный клуб.
Артем Патапутян в 4 года, с братом и сестройФото: из архива Артема Патапутяна
«Я родился в Бейруте, моя мама была учительницей начальных классов и директором начальной школы, а отец - писателем и бухгалтером. Я был самым младшим из троих детей, мне было восемь лет, когда в Ливане разразилась гражданская война. Жизнь по понятным причинам часто была напряженной - комендантский час, электричество давали по часам, нередки были взрывы. К нам, армянам, обычно относились нейтрально с точки зрения христианско-мусульманского конфликта, я посещал маленькие армянские школы, количество учеников в классах которых уменьшалось с каждым днем, поскольку люди бежали от войны.
На первом году обучения в старшей школе нас в классе оставалось пятеро – мои родные друзья. В плане успеваемости я, навврное, был средним, зато по росту - уж точно самым маленьким. В следующем году школа закрылась, и я перешел в частную старшую школу с многопрофильными культурными и академическими требованиями, где я сначала сопротивлялся, но, в конце концов, обнаружил способности в области математики и естествознания»,- рассказывает Артем в своей статье, написанной для The Kavli Prize.
Семья Артема изначально жила в другом районе Бейрута, но через некоторое время перебралась поближе. Этот район располагался поблизости от зеленой линии, разделяющей Бейрут на две части. Наши дома находились на расстоянии 20 минут друг от друга.
В одном из районов улица была покрыта большими кусками ткани, чтобы снайперы из другого района не могли стрелять в прохожих. Порой люди не понимают каждодневных трудностей взросления в городах, где идет война, я рассказываю все это, чтобы вы могли представить себе условия, в которых мы выросли. Это были тяжелые годы.
Мы жили в западном Бейруте, где большинство населения составляли мусульмане. Наша жизнь протекала в своеобразных армянских гетто, она была армянской и, в некотором роде, отрезанной от внешней среды. Семья Артема занималась общественной образовательной и культурной деятельностью.
Баскетбольная команда и единственный университетский год в Бейруте
Все свое время вне школы мы проводили в спортивном клубе, играя в баскетбол. Три раза в неделю ходили на тренировки, а в другие дни просто играли и проводили время вместе. Во время войны этот центр, находившийся в огромном здании, стал нашим спасением, глотком воздуха, поскольку мы не могли выйти за пределы нескольких квадратных километров. Даже здесь, на этих нескольких квадратных километрах, было опасно, и центр стал для нас всем.
Фото: из архива Артема Патапутяна
«В моем детстве были три пристанища, которые я вспоминаю с любовью. Спортивный клуб, где я играл в баскетбол и настольный теннис, наши путешествия к Средиземному морю и поросшим лесом горам, окружавшим Бейрут, а также красивый кампус Американского университета Бейрута, где я проучился год. Тем не менее, конфликт обострялся все больше, и в одно роковое и ужасное утро военные похитили меня и продержали у себя какое-то время. Через несколько месяцев я переехал в Лос-Анджелес», - рассказывает Артем в своей статье.
Артем был одним из самых способных мальчиков нашего класса, схватывал все на лету, интересовался наукой. Мы оба поступили в Американский университет Бейрута - лучший университет на всем Ближнем Востоке. Артем изучал химию - его целью было стать врачом. Начало первого курса университета было райским временем для нас, однако через несколько месяцев наступили тяжелые времена - возобновилась война. Преподаватели и многие наши друзья были схвачены, погибли, и в те тяжелые дни Артем уехал из Бейрута. В условиях войны он прожил 11 лет в Бейруте, а в 1986 году уехал в Калифорнию.
Встречи спустя годы
Мы не встречались много лет, но наша связь не прерывалась. Позже появилась возможность несколько раз встретиться. О Нобелевской премии известно всем, однако и до этого были другие, не менее ценные, чем эта премии. По поводу одной из них мы встретились две недели назад в Бильбао и прекрасно провели время.
Артем Патапутян с друзьями в БильбаоФото: из архива Артема Патапутяна
Человек в 18 и в 40 - это две совершенно разные личности. Нам нужно было возродить наши отношения, понять, кем мы – Артем и Виген - стали сегодня. Во время первой встречи между нами чувствовалось определенное расстояние, нам нужно было преодолеть 20-летний барьер, чтобы возродить нашу дружбу. Это происходило не только на индивидуальном уровне, но и на уровне семей, несколько раз мы проводили отпуск вместе с нашими семьями.
За несколько месяцев до пандемии COVID-19 мы группой из 5 друзей встретились у меня в Швейцарии и снова стали подростками, какими были когда-то. Было много шуток и смеха – встреча прошла замечательно.
«Тогда (1983 год) и сейчас… Воссоединение с друзьями из 10-го класса армянской школы в Бейруте. Вместе спустя 36 лет – это чудесно!» - так озаглавил Артем Патапутян фотографию, опубликованную на его странице в Twitter.
Дважды в Армении в пионерлагере и в качестве ученого
Артем был в Армении дважды. В первый раз - в советские годы, когда действовала программа: Советская Армения приглашает детей Диаспоры в пионерский лагерь для того, чтобы они провели вместе со здешними детьми несколько недель. Я был в том же лагере годом раньше Артема. Для детей Бейрута приезд в Армению на несколько недель во время войны был чем-то совершенно невероятным.
Его второй визит в Армению был, кажется, четыре года назад. Он приехал на неделю и прочитал в Армении несколько лекций. Впечатления остались те же - он был счастлив побывать в Армении. В то же время, он отметил, насколько наука в Армении далека от сегодняшней реальности. С одной стороны, было много положительных впечатлений, но огорчал разрыв между современной и армянской наукой.
Почему в Армении такими людьми, как Артем, мы не интересуемся до того, как они получат Нобелевскую премию? Подобные специалисты есть в нашей Диаспоре, и они готовы оказывать поддержку армянской науке.