Երեւանում «նախագծում են էվոլյուցիան» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի Ազգային պատկերասրահում այսօր մեկնարկել է Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) եւ Սփյուռքի հայկական գիտական ասոցիացիայի (ASDA) կազմակերպած Գլոբալ ինովացիոն եռօրյա ֆորումը։
«Նախագծելով էվոլյուցիան»
Գլոբալ ինովացիոն ֆորումի մասնակիցներն աշխարհի 20 երկրից են։ Նրանք  արհեստական բանականության, ռոբոտիկայի, կենսաբանության եւ տվյալագիտության առաջատար մասնագետներ են, գործարարներ, գիտնականներ, նորարարներ։ Ֆորումին մասնակցում են նաեւ տեղացի մասնագետներ  ու գիտնականներ։
Քննարկվող ուղղությունները չորսն են՝ կենսաբանության վերջին նվաճումները, գենետիկա եւ գենոմիկա, բանականության ապագան, ռոբոտիկան։
Արմեն Օրուջյան. Մենք տեխնոլոգիաների հետեւից չենք հասցնի
FAST-ի գործադիր տնօրեն Արմեն Օրուջյանը տեսակետ է հայտնել, որ էվոլյուցիայի արդյունքում կատարված բոլոր փոփոխություններն այժմ կատարվում են ընդամենը մի քանի ամսվա կամ օրվա ընթացքում։
«Տեխնոլոգիաներն ավելի ու ավելի արագ են զարգանում։ Կարծում եմ, որ, ի վերջո, դրա զարգացման տեմպերն այնքան կարագանան, որ մենք չենք հասցնի հետեւել դրանց»,- ասել է Արմեն Օրուջյանը։
Նուբար Աֆեյան. Կփորձենք հասկանալ էվոլյուցիոն համակարգերը
FAST-ի համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանը նշել է, որ ֆորումն էվոլուցիայի նախագծման խնդիրների լուծման լավ հնարավորություն է։
«Մենք կփորձենք օգտագործել գիտական գործիքները՝ խնդիրները հասկանալու եւ դրանց լուծումը գտնելու համար։ Կփորձենք պարզել, որքանով կարող ենք օգտակար լինել միմյանց։ Էվոլյուցիան հասկանալն օգնում է հասկանալ նաեւ այն համակարգերը, որոնք ընկած են դրա հիմքում, եւ այդ նպատակով կոչ եմ անում միավորվել բոլորին Հայաստանում եւ Հայաստանից դուրս»,- ասել է Նուբար Աֆեյանը։
Ռուբեն Վարդանյան. Մարդիկ վստահեցին մեզ
FAST-ի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը ներկաներին պատմել է այն մասին, թե ինչպես 2001 թվականին Բոստոնում հանդիպեցին հայկական արմատներով երկու էմիգրանտներ։
«Նրանցից մեկը ես էի, մյուսը՝ Նուբար Աֆեյանը։ Մենք տարբեր կրթական անցյալ ու զբաղվածություն ունեինք, բայց երկուսիս էլ մտահոգում էր Հայաստանի ապագան։ Դա 17 տարի առաջ էր, եւ մենք պարզապես որոշեցինք ու առաջարկեցինք միմյանց՝ կերտել Հայաստանում ապագա։ Եվ գտնվեցին մարդիկ, որոնք միացան մեզ, վստահեցին եւ հետեւեցին՝ մեր Հայաստանի զարգացման տեսլականի սցենարին»,- ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:

Armenia is “engineering the evolution” - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. The three-day Global Innovation Forum organized by Foundation for Armenian Science and Technology (FAST) and Armenian Scientific Diaspora Association (ASDA) has kicked off today at the National Gallery of Armenia in Yerevan.
Engineering the Evolution
The attendees of the Global Innovation Forum are leading experts in AI, robotics, biology and sociology, entrepreneurs, scientists and innovators from 20 countries. Local experts and scientists have joined the forum as well.
The event focuses on four topics: Frontiers of Biology, Genetics and Genomics, Future of Intelligence, Robotics.
Armen Orujyan: We can’t keep pace with technologies
FAST CEO Armen Orujyan believes that the evolutionary changes that happened during centuries could now happen in months or even days.
“Technology gets faster and faster. Eventually the pace will become so quick that it would be impossible to follow it,” he said.
Noubar Afeyan: We will try to understand the evolutionary systems
FAST cofounder Noubar Afeyan has noted that the forum offers a good opportunity to solve issues of engineering the evolution.
“We will use scientific tools to study the issues and find solutions. We are going to try and figure out how we can be of use to each other. Understanding evolution helps to understand also the systems behind it. I urge everyone in Armenia and the world to unite efforts for this study,” said Noubar Afeyan.
Noubar Afeyan Noubar Afeyan
Ruben Vardanyan: People trusted us
FAST cofounder Ruben Vardanyan told the attendees how two immigrants of Armenian descent met in Boston in 2001.
“I was one of them and Noubar Afeyan was the other. Our education and occupation was not the same, but we both were concerned with the future of Armenia. It was 17 years ago. We just suggested building Armenia’s future together and we found people who joined us. They trust us and followed our vision for the development of Armenia,” said Vardanyan.