Երեւանում «նախագծում են էվոլյուցիան» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի Ազգային պատկերասրահում այսօր մեկնարկել է Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) եւ Սփյուռքի հայկական գիտական ասոցիացիայի (ASDA) կազմակերպած Գլոբալ ինովացիոն եռօրյա ֆորումը։
«Նախագծելով էվոլյուցիան»
Գլոբալ ինովացիոն ֆորումի մասնակիցներն աշխարհի 20 երկրից են։ Նրանք  արհեստական բանականության, ռոբոտիկայի, կենսաբանության եւ տվյալագիտության առաջատար մասնագետներ են, գործարարներ, գիտնականներ, նորարարներ։ Ֆորումին մասնակցում են նաեւ տեղացի մասնագետներ  ու գիտնականներ։
Քննարկվող ուղղությունները չորսն են՝ կենսաբանության վերջին նվաճումները, գենետիկա եւ գենոմիկա, բանականության ապագան, ռոբոտիկան։
Արմեն Օրուջյան. Մենք տեխնոլոգիաների հետեւից չենք հասցնի
FAST-ի գործադիր տնօրեն Արմեն Օրուջյանը տեսակետ է հայտնել, որ էվոլյուցիայի արդյունքում կատարված բոլոր փոփոխություններն այժմ կատարվում են ընդամենը մի քանի ամսվա կամ օրվա ընթացքում։
«Տեխնոլոգիաներն ավելի ու ավելի արագ են զարգանում։ Կարծում եմ, որ, ի վերջո, դրա զարգացման տեմպերն այնքան կարագանան, որ մենք չենք հասցնի հետեւել դրանց»,- ասել է Արմեն Օրուջյանը։
Նուբար Աֆեյան. Կփորձենք հասկանալ էվոլյուցիոն համակարգերը
FAST-ի համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանը նշել է, որ ֆորումն էվոլուցիայի նախագծման խնդիրների լուծման լավ հնարավորություն է։
«Մենք կփորձենք օգտագործել գիտական գործիքները՝ խնդիրները հասկանալու եւ դրանց լուծումը գտնելու համար։ Կփորձենք պարզել, որքանով կարող ենք օգտակար լինել միմյանց։ Էվոլյուցիան հասկանալն օգնում է հասկանալ նաեւ այն համակարգերը, որոնք ընկած են դրա հիմքում, եւ այդ նպատակով կոչ եմ անում միավորվել բոլորին Հայաստանում եւ Հայաստանից դուրս»,- ասել է Նուբար Աֆեյանը։
Ռուբեն Վարդանյան. Մարդիկ վստահեցին մեզ
FAST-ի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը ներկաներին պատմել է այն մասին, թե ինչպես 2001 թվականին Բոստոնում հանդիպեցին հայկական արմատներով երկու էմիգրանտներ։
«Նրանցից մեկը ես էի, մյուսը՝ Նուբար Աֆեյանը։ Մենք տարբեր կրթական անցյալ ու զբաղվածություն ունեինք, բայց երկուսիս էլ մտահոգում էր Հայաստանի ապագան։ Դա 17 տարի առաջ էր, եւ մենք պարզապես որոշեցինք ու առաջարկեցինք միմյանց՝ կերտել Հայաստանում ապագա։ Եվ գտնվեցին մարդիկ, որոնք միացան մեզ, վստահեցին եւ հետեւեցին՝ մեր Հայաստանի զարգացման տեսլականի սցենարին»,- ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:

В Ереване «проектируют эволюцию» - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. В Национальной картинной галерее Армении сегодня стартовал трехдневный Глобальный инновационный форум «Проектируя эволюцию», организованный Научно-технологическим фондом Армении (FAST) и Армянской научной ассоциацией диаспоры (ASDA).
«Проектируя эволюцию»
Участники форума прибыли из 20 стран. Они являются ведущими специалистами, предпринимателями, учеными и новаторами в сферах искусственного интеллекта, роботики, биологии и науки о данных. В форуме также участвуют местные специалисты и ученые.
Обсуждаются 4 темы: последние достижения в биологии, генетика и геномика, будущее интеллекта, роботика.
Армен Оруджян: Мы не будем поспевать за технологиями
Исполнительный директор FAST Армен Оруджян считает, что все изменения, происшедшие в результате эволюции, сегодня происходят всего лишь в течение нескольких месяцев или дней.
«Технологии развиваются все быстрее и быстрее. В конце концов, темпы их развития настолько ускорятся, что мы не будем поспевать следить за ними», - сказал Армен Оруджян.
Нубар Афеян: Постараемся понять системы эволюции
Соучредитель FAST Нубар Афеян отметил, что форум является хорошей возможностью для решения вопросов проектирования будущего.
«Мы попытаемся использовать научные инструменты для понимания и решения проблем. Постараемся выяснить, насколько полезными можем быть друг для друга. Понимание эволюции помогает понять системы, которые заложены в ее основе», -  сказал Нубар Афеян.
Рубен Варданян: Люди нам доверили
Соучредитель FAST Рубен Варданян рассказал присутствующим историю о том, как в 2001 году в Бостоне встретились два эмигранта с армянскими корнями.
«Одним из них был я, другим - Нубар Афеян. У нас было разные образовательное прошлое и занятость, но нас обоих беспокоило будущее Армении. Это было 17 лет назад, и мы просто решили и предложили друг другу вместе строить будущее Армении. И нашлись люди, которые присоединились к нам, доверили и последовали за видением сценария развития Армении», - сказал Рубен Варданян.