Լուսանկարը` Յուվալ Նոյ Հարարիի պաշտոնական կայք
Հունվարի 23-26-ն անցկացված Դավոսի Համաշխարհային տնտեսական համաժողովում ելույթ ունեցավ իսրայելացի պատմաբան, «Sapiens. մարդկության համառոտ պատմությունը» եւ «Homo Deus. վաղվա օրվա համառոտ պատմությունը» գրքերի հեղինակ Յուվալ Նոյ Հարարին: #Буквы կայքը հրապարակել է պատմաբանի ելույթի տեքստը, որի առավել ուշագրավ հատվածները ներկայացնում ենք ձեր ուշադրությանը:
Աշխատանքի մասին
Պատմության ընթացքում աշխատանքի ընկալումը բազմիցս փոխվել է: Բավական երկար ժամանակ (կարելի է ասել, պատմության մեծ մասի ընթացքում) մարդիկ ընդհանրապես չէին աշխատում՝ նրանք գոյատեւում էին: Այսինքն, աշխատանքի բուն գաղափարը, որ ես արթնանում եմ, ժամը 8:00-ին գնում աշխատանքի, որտեղ լինում եմ մինչեւ 17:00-ը, ժամանակակից հասկացություն է: Մեր նախնիները՝ որսորդությամբ եւ հավաքչությամբ զբաղվողները, մի քանի հարյուր հազար տարի ապրում էին առանց աշխատանքի: Աշխատանքը կորցնելու անհանգստությունը նույնպես համեմատաբար նոր ֆենոմեն/երեւույթ է: Վերջին դարերի արդյունաբերական հեղափոխությունների ընթացքում մարդիկ անընդհատ վախենում էին, որ մեքենաներն առաջնային դեր կստանձնեն, իսկ իրենք կդառնան ոչ պիտանի: Թերեւս, այս հարցում, կարծում եմ՝ նրանք կարող են ճիշտ լինել:
Յուվալ Նոյ Հարարիի Homo Deus գիրքը Յուվալ Նոյ Հարարիի Homo Deus գիրքը
Այժմ մարդիկ առնչվում են շահագործումից ավելից սարսափելի երևույթի՝ սեփական անձի ոչ պիտանի լինելու հետ: Երբ քեզ շահագործում են, դու, առնվազն, գիտես, որ կարեւոր ես, որ մեկ ուրիշը չի կարող քո փոխարեն աշխատել: Այստեղից էլ ծագում է անհանգստության առաջացման առաջին խնդիրը: Կարծում եմ՝ նոր մասնագիտություններ, այնուամենայնիվ, կհայտնվեն: Հարցն այն է, թե արդյոք մարդիկ կարող են իրենց «վերափոխել», որպեսզի զբաղեցնեն այդ թափուր աշխատատեղերը: Սեփական անձն անհրաժեշտ է «վերարտադրել» 10 տարին մեկ, քանի որ մենք վերապրում ենք ոչ թե մեկ, այլ մի ամբողջ շարք տեխնոլոգիական հեղափոխություններ: Սեփական անձին 20 տարեկանում վերափոխելը մեկ բան է, սակայն ավելի ուշ՝ 30,40, 50 տարեկանում, արդեն շատ դժվար է: Սա նույնպես ուժեղացնում է մեր անհանգստությունը:
Աշխատանքի իմաստի ճգնաժամ
Աշխատաշուկայի ապագայի մասին զրուցելիս չափազանց մեծ ուշադրություն ենք դարձնում ռոբոտացմանը: Նույնքան ուշադրություն անհրաժեշտ է դարձնել կենսատեխնոլոգիաներին: Մի շարք նոր ծառայություններ կապված են լինելու մարդկային հույզերի ընկալման հետ: Նույնիսկ անօդաչու մեքենաները պետք է հասկանան հետիոտների պահվածքը: Եվ սա հատկապես ակտուալ կդառնա, եթե մեքենաները փոխարինեն բանկիրներին կամ սոցիալական աշխատողներին:
Եթե իրերին մի փոքր այլ կերպ նայենք, պարզ կդառնա, որ հարկավոր է պաշտպանել ոչ թե մասնագիտությունները, այլ մարդկանց: Կարելի է հրաժարվել մասնագիտությունների մի մասից՝ դրանց ոչ պիտանի լինելու պատճառով, դրանք չարժե պահպանել: Ո՞վ է ցանկանում ամբողջ կյանքում գանձապահ աշխատել: Մենք պետք է մտածենք մարդկանց, այլ ոչ թե մասնագիտությունների մասին: Այս դեպքում մեզ մոտ ոչ թե զբաղվածության, այլ աշխատանքի իմաստի ճգնաժամ է:
Էմոցիոնալ կայունություն
Լավագույն խորհուրդը, որ կարող եմ տալ՝ շե՛շտը դրեք սեփական հարմարվողականության վրա: Բոլոր ձեր ներդրումները, որոնք կապված են այս կամ այն հմտությունը (օրինակ՝ ծրագրավորում) սովորելու հետ, նման են վիճակախաղի: Դուք հաստատ չգիտեք, արդյոք ձեզ անհրաժեշտ կլինի այս կամ այն հմտությունը, սակայն քաոսի պայմաններում ձեզ վստահաբար պետք կգան էմոցիոնալ կայունությունն ու այս փոփոխություններին դիմակայելու ունակությունը: Ըստ էության, սա շատ դժվար է: Ես չգիտեմ որեւէ համալսարան, որտեղ սա սովորեցնում են:
Մարդկության ապագայի մասին
Հնարավոր է՝ մենք Homo Sapiens-ի վերջին սերունդներից մեկն ենք: Մեկ կամ երկու դար հետո Երկրի վրա կբնակվեն օրգանիզմներ, որոնք նույնքան շատ են տարբերվելու մեզնից, որքան մենք նեանդերտալացիներից կամ շիմպանզեներից: Մեր հաջորդ սերունդները կսովորեն փոխակերպել մարմինն ու ուղեղը, եւ սա կդառնա 21-րդ դարի տնտեսության գլխավոր պրոդուկտը:
Յուվալ Նոյ Հարարիի Sapiens գիրքը Յուվալ Նոյ Հարարիի Sapiens գիրքը
Ինչպիսի՞ տեսք կունենան մոլորակի ապագա տերերը: Սա կորոշեն նրանք, ովքեր կտնօրինեն տեղեկատվությունը: Մոլորակի վրա կյանքը կվերահսկեն նրանք, ովքեր կտիրապետեն այդ տեղեկատվությանը: Տեղեկատվությունն աշխարհում ամենակարեւոր ակտիվն է: Դա ո՛չ հողն է, ինչպես նախկինում էր, ո՛չ էլ արդյունաբերական սարքավորումներն են, ինչպես վերջին մի քանի դարերի ընթացքում էր: Ի՞նչ կկատարվի, եթե չափազանց մեծ քանակությամբ տեղեկատվություն կենտրոնացվի մի քանի ընտրյալների ձեռքում: Մարդկությունը կբաժանվի, սակայն ոչ թե դասերի, այլ տարբեր տեսակների:
Էակներ, որոնք մարդկանցից լավը կլինեն
Տեղեկատվությունն այնքան կարեւոր է, որ մենք հասել ենք մի կետի, երբ կարող ենք «կոտրել» ոչ միայն համակարգիչները, այլեւ մարդու օրգանիզմը: Դրա համար հարկավոր է երկու բան՝ մեծ հաշվողական հզորություն եւ կենսաչափական տվյալների խոշոր բազա: Մեկուկես դար տեւած կենսաբանական հետազոտությունները կարելի է ամփոփել երեք բառով՝ օրգանիզմներն ալգորիթմներ են: Եվ այժմ մենք սովորում ենք վերծանել այդ ալգորիթմները:
Յուվալ Նոյ Հարարին Յուվալ Նոյ Հարարին
Լուսանկարը` Charlie Sirbey
Հնարավոր է՝ երկու հեղափոխությունների համար ամենակարեւոր ձեռքբերումը դառնա կենսաչափական սենսորն է, որը մեր մարմնի եւ ուղեղի մեջ տեղի ունեցող կենսաքիմիական գործընթացները վերածում է էլեկտրոնային ազդանշանների, որոնք կարելի է վերլուծել համակարգչի օգնությամբ: Վերծանելով այդ ալգորիթմերը՝ հնարավոր է ստեղծել էակներ, որոնք մարդկանցից լավը կլինեն: Սակայն, անկեղծ ասած, գաղափար չունեմ, թե ինչպես են այդ արարածները հետագայում կիրառելու այս տեխնոլոգիաները:
«Թվային բռնապետության» մասին
Երբ մենք ունենանք ալգորիթմներ, որոնք կարող են մեզ ավելի լավ հասկանալ, քան ինքներս մեզ, դրանք կկարողանան գուշակել մեր ցանկությունները, շահարկել մեր զգացմունքները եւ նույնիսկ մեր փոխարեն որոշումներ կայացնել: Եթե զգուշավորություն չդրսեւորենք, կգա թվային դիկտատուրայի ժամանակաշրջանը: XX դարում բռնապետությունը փոխարինվեց ժողովրդավարությամբ, քանի որ տվյալների մշակման եւ որոշումների կայացման տեսանկյունից այն ավելի լավն էր: Ժողովրդավարությունը տեղաբաշխում է տեղեկատվությունը եւ կառույցներին ու մարդկանց որոշումներ կայացնելու իրավունք վերապահում: Բռնապետությունը կենտրոնացնում է ամբողջ տեղեկատվությունը եւ որոշումների կայացումը մեկ զույգ ձեռքերում: Առաջին մոդելն ավելի արդյունավետ էր գործում, այդ իսկ պատճառով, օրինակ, ամերիկյան տնտեսությունը գերազանցում էր խորհրդայինին:
Սակայն XXI դարում կենսատեխնոլոգիական հեղափոխությունը չի կարող հակառակ ուղղությամբ շարժել ճոճանիվը՝ տեղեկատվության կենտրոնացված տեղաբաշխումը կարող է շատ ավելի արդյունավետ դառնալ: Եթե ժողովրդավարությունը չընտելանա նոր պայմաններին, նոր մարդիկ կապրեն թվային բռնապետության պայմաններում: Վերցնենք, օրինակ, Հյուսիսային Կորեան. մարդիկ այնտեղ, օրինակ, կկրեն կենսաչափական թեւնոցներ: Երբ մարդը մուտք գործի սենյակ եւ տեսնի հերթական մեծ առաջնորդի նկարը, թեւնոցը կկարդա նրա զգացմունքները, ճնշումը եւ կփոխանցի տվյալները համապատասխան կառույցներին. այսպիսի տեսք կունենա թվային բռնապետությունը:
Տեղեկատվության վերահսկումը թույլ կտա համաշխարհային վերնախավերին թվային բռնապետությունից ավելի արմատական բան նախաձեռնել: «Կոտրելով» օրգանիզմները, վերնախավերին կհաջողվի վերափոխել կյանքի ապագան: Եվ դա կլինի ոչ միայն մարդկության, այլեւ Երկիր մոլորակի բոլոր կենդանի էակների ամենահզոր  հեղափոխությունը: 4 մլրդ տարվա ընթացքում Երկրի վրա կյանքի գոյության կանոնները փոխվել են, բոլոր կենդանի արարածները ենթարկվում էին բնական ընտրության եւ օրգանական կենսաքիմիայի կանոններին: Սակայն հիմա գիտությունը փոխարինում է բնական ընտրության միջոցով տեղի ունեցող էվոլյուցիան բանական մտահղացման միջոցով ընթացող էվոլյուցիայով: Ոչ թե աստվածային, այլ մարդկային մտահղացմամբ: Եթե չկարգավորենք այս հարցը, մարդկանց մի փոքր խումբը՝ վերնախավը, կստանա դրա հասանելիությունը եւ կորոշի կյանքի ապագան Երկրի վրա:
Մարդկանց մեծ մասն ընդհանրապես չի գիտակցում, ինչ է կատարվում եւ ինչ է դրված սեղանին: Շատ կառավարություններ (բացառությամբ Չինաստանի կառավարությանը՝ այնտեղ հաստատ ամեն ինչ հասկանում են) նույնպես ժխտում են այս ամենը, ասելով՝ մենք ավելի կարեւոր գործեր ունենք: Եվ սա շատ վտանգավոր է: Որպես պատմաբան՝ ես ձգտում եմ հնարավորինս մեծ թվով մարդկանց տեղեկացնել, թե ինչ է կատարվում աշխարհում, որպեսզի որքան հնարավոր է շատ մարդիկ մասնակցեն մեր համընդհանուր ապագայի քննարկմանը:

Фото: официальный сайт Юваля Ной Харари
На Всемирном экономическом форуме в Давосе выступил израильский историк Юваль Ной Харари, автор книг "Sapiens: Краткая история человечества" и "Homo Deus: Краткая история завтрашнего дня". Сайт #Буквы опубликовал текст выступления историка, а мы предлагаем вашему вниманию наиболее интересные фрагменты.
О работе
На протяжении истории понимание работы неоднократно менялось. В течение довольно большого периода (можно сказать, большей части своей истории) люди вообще не работали – они выживали. То есть сама идея работы: я встаю и к в 8:00 еду на работу, где нахожусь до 17:00, – это современное понятие. Наши предки, охотники и собиратели, в течение сотен тысяч лет обходились без работы. Тревожность из-за потери работы – также сравнительно новый феномен. В ходе промышленных революций последних веков человек постоянно испытывал страх, что машины возьмут верх, а сам он станет ненужным. Впрочем, на этот раз, думаю, это может оказаться правдой.
Книга Homo Deus Юваля Ной Харари Книга Homo Deus Юваля Ной Харари
Сейчас люди сталкиваются с более страшным понятием, чем эксплуатация, – со своей ненужностью. Когда тебя эксплуатируют, ты, по меньшей мере, знаешь, что ты важен, что больше некому работать. Отсюда и первая проблема с ростом тревожности. Полагаю, новые профессии все же появятся. Вопрос в том, смогут ли люди себя «переизобрести», чтобы занять эти вакансии. И «переизобретать» себя придется каждые 10 лет, так как мы переживаем не одну технологическую революцию, а их целый каскад. Переизобретать себя в 20 лет – одно дело, но меняться дальше – в 30, 40, 50 лет – очень тяжело, это также сильно повышает нашу тревожность.
Кризис смысла работы
Мы слишком много внимания уделяем роботизации, когда говорим о будущем рынка занятости. Столько же внимания мы должны уделять биотехнологиям. Множество новых профессий будет связано с пониманием человеческих эмоций. Даже беспилотные машины должны будут понимать, как себя ведут пешеходы. И уж тем более это актуально, если машины заменят банкиров или соцработников.
Если взглянуть на вещи чуть иначе, становится ясно: нужно защищать не профессии, а людей. Можно отбросить некоторую часть профессий за ненадобностью – они не стоят того, чтобы их сохранять. Кто хочет всю жизнь быть кассиром? Мы должны думать о людях, а не о профессиях. В данном случае у нас кризис не занятости, а кризис смысла работы.
Эмоциональная устойчивость
Лучший совет, который я мог бы дать, – вкладывайтесь в собственную приспосабливаемость. Все ваши инвестиции – обучение тому или иному навыку, например программированию – это лотерея. Вы не знаете точно, пригодится ли вам то или иное умение, но во времена хаоса вам точно понадобится эмоциональная устойчивость, способность пережить все эти перемены. Впрочем, это очень сложно. Не знаю ни одного университета, где бы этому учили.
О будущем человечества
Возможно, мы одно из последних поколений Homo sapiens. Через век или два Землю будут населять организмы, которые будут так же сильно отличаться от нас, как мы – от неандертальцев или шимпанзе. Ведь в следующих поколениях мы научимся модифицировать наше тело и разум, и это станет главным продуктом экономики XXI века.
Книга Sapiens Юваля Ной Харари Книга Sapiens Юваля Ной Харари
Как именно будут выглядеть будущие хозяева планеты? Это будут решать те, кто владеет информацией. В руках тех, кто будет ее контролировать, будет контроль за жизнью на планете. Информация – самый важный актив в мире. Не земля, как в древности, не промышленное оборудование, как в последние пару веков. Что же произойдет, если слишком большое количество информации будет сконцентрировано в руках маленькой кучки избранных? Человечество разделится. Но не на классы, а на различные виды.
Существа, которые будут лучше людей
Информация так важна, потому что мы достигли точки, когда можем «взламывать» не только компьютеры, но и человеческий организм. Для этого нужны две вещи: большая вычислительная мощность и огромный объем данных, в частности, биометрических.
Можно суммировать полтора века биологических исследований тремя словами: организмы есть алгоритмы. И мы сейчас учимся тому, как расшифровать эти алгоритмы.
Юваль Ной Харари Юваль Ной Харари
Фото: Charlie Sirbey
Возможно, самое важное изобретение для обеих революций – биометрический сенсор, который переводит биохимические процессы в нашем теле и мозге в электронные сигналы, которые может анализировать компьютер. Расшифровав эти алгоритмы, можно создать существ, которые будут лучше людей. Но как эти существа впоследствии будут применять эти технологии, честно говоря, не имею понятия.
О «цифровой диктатуре»
Когда у нас будут алгоритмы, способные понимать меня лучше, чем я сам, они смогут предсказывать мои желания, манипулировать моими эмоциями и даже принимать за меня решения. Если мы не проявим осторожность, придет эпоха цифровой диктатуры. В XX веке демократия пришла на смену диктатуре, так как она была лучше в обработке данных и принятии решений. Демократия распределяет информацию и наделяет институции и людей правом принимать решения. Диктатура же сосредотачивает всю информацию и принятие решений в одних руках. Первая модель работала более эффективно, поэтому, к примеру, американская экономика превзошла советскую.
Однако в XXI веке биотехнологическая революция может качнуть маятник в обратную сторону: централизованное распределение информации может стать более эффективным. Если демократия не приспособится к новым условиям, новые люди будут жить при цифровой диктатуре. Возьмем, к примеру, Северную Корею: люди там будут носить, скажем, специальные биометрические браслеты. Когда человек войдет в комнату и увидит портрет очередного великого вождя, браслет считает его эмоции, давление и передаст данные в соответствующие органы – так будет выглядеть цифровая диктатура.
Контроль информации позволит мировым элитам сделать нечто еще более радикальное, чем цифровая диктатура. «Взламывая» организмы, элиты получат возможность перестроить будущее жизни. И это будет величайшая революция в истории не просто человечества, а всего живого на Земле. В течение 4 млрд лет правила существования жизни на планете не менялись, все живое подчинялось законам естественного отбора и органической биохимии. Но сейчас наука заменяет эволюцию с помощью естественного отбора эволюцией с помощью разумного замысла. Замысла не божьего, а человеческого. Если не урегулировать этот вопрос, крошечная группа людей, элита, получит к ней доступ и будет определять будущее жизни на Земле.
Большинство людей вообще не осознают, что происходит и что на кону. Многие правительства (за исключением властей Китая – там точно все понимают) также отмахиваются: у нас есть более срочные дела. И это очень опасно. Как историк я стараюсь донести до максимально большого количества людей, что происходит в мире, чтобы как можно больше человек приняли участие в обсуждении нашего всеобщего будущего.