Անվանի ֆիզիկոսները կքննարկեն ԵրՖի ռազմավարությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է աշխարհահռչակ ֆիզիկոսներ Յուրի Օգանեսյանին եւ Անի Ափրահամյանին:
Նրանք ժամանել են նոյեմբերի 6-8 Երեւանում անցկացվող Համահայկական գիտաժողովի մասնակցելու, ինչպես նաեւ Ա. Ի. Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիայի (ԵրՖի) ռազմավարության հետ կապված հարցեր քննարկելու նպատակով, հաղորդում են նախագահի մամուլի ծառայությունից:
Սերժ Սարգսյանը բարձր է գնահատել գիտնականների պատրաստակամությունն աջակցելու Հայաստանում գիտության զարգացմանը, ներդրում ունենալու ֆիզիկայի ու մաթեմատիկայի բնագավառներում առաջընթացի եւ երիտասարդ գիտնականների կրթության գործում:
Նախագահը նաեւ նշել է անվանի գիտնականների հետեւողականությունը Օնկոլոգիայի ազգային գերազանցության կենտրոնի զարգացման եւ հատկապես «Ա. Ի. Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիա (Երեւանի ֆիզիկայի ինստիտուտ)» հիմնադրամի տարածքում իզոտոպների արտադրության ու դիագնոստիկայի կենտրոնի ծրագրի ձեւավորման գործում:
Հանդիպմանը կարեւորվել է նաեւ Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) հետ համագործակցությունը՝ հաշվի առնելով, որ Յուրի Օգանեսյանը FAST-ի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ է:

Известные физики обсудят стратегию ЕрФи - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян принял сегодня всемирно известных физиков Юрия Оганесяна и Ани Апраамян.
Они прибыли для участия во Всеармянской конференции, которая состоится 6-8 ноября в Ереване, а также с целью обсуждения вопросов, связанных со стратегией Национальной научной лаборатории имени А.И. Алиханяна (ЕрФи), сообщает пресс-служба президента.
Серж Саргсян высоко оценил готовность ученых содействовать развитию науки в Армении и внести вклад в прогресс в сферах физики и математики и в образование молодых ученых.
Президент также отметил последовательность известных ученых в вопросе развития Национального центра онкологии и, в частности, производства изотопов и разработки программы центра диагностики на территории и фонда «Национальная научная лаборатория имени А.И. Алиханяна (Ереванский физический институт)».
На встрече была отмечена важность сотрудничества с Научно-технологическим фондом Армении (FAST), учитывая то обстоятельство, что Юрий Оганесян является членом Совета попечителей FAST.