Անվանի ֆիզիկոսները կքննարկեն ԵրՖի ռազմավարությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է աշխարհահռչակ ֆիզիկոսներ Յուրի Օգանեսյանին եւ Անի Ափրահամյանին:
Նրանք ժամանել են նոյեմբերի 6-8 Երեւանում անցկացվող Համահայկական գիտաժողովի մասնակցելու, ինչպես նաեւ Ա. Ի. Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիայի (ԵրՖի) ռազմավարության հետ կապված հարցեր քննարկելու նպատակով, հաղորդում են նախագահի մամուլի ծառայությունից:
Սերժ Սարգսյանը բարձր է գնահատել գիտնականների պատրաստակամությունն աջակցելու Հայաստանում գիտության զարգացմանը, ներդրում ունենալու ֆիզիկայի ու մաթեմատիկայի բնագավառներում առաջընթացի եւ երիտասարդ գիտնականների կրթության գործում:
Նախագահը նաեւ նշել է անվանի գիտնականների հետեւողականությունը Օնկոլոգիայի ազգային գերազանցության կենտրոնի զարգացման եւ հատկապես «Ա. Ի. Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիա (Երեւանի ֆիզիկայի ինստիտուտ)» հիմնադրամի տարածքում իզոտոպների արտադրության ու դիագնոստիկայի կենտրոնի ծրագրի ձեւավորման գործում:
Հանդիպմանը կարեւորվել է նաեւ Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) հետ համագործակցությունը՝ հաշվի առնելով, որ Յուրի Օգանեսյանը FAST-ի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ է:

Armenian President meets with renowned scientists
Armenian presidential press service informed that the scientists traveled to Armenia to take part in the Pan-Armenian Scientific Forum on November 6-8 in Yerevan and the discussion on issues related to the strategy of A.I.Alikhanyan National Scientific Laboratory of the Yerevan Physics Institute (YerPhI).
Serzh Sargsyan shared his appreciation for the physicists’ readiness to support scientific development in Armenia and to contribute to advancement in physics and mathematics and education for young scientists.
The President also noted Oganessian and Aprahamian’s consistent efforts in development of the National Center of Oncology and especially isotope production and foundation of a diagnostics center at Alikhanyan National Scientific Laboratory.
The parties attached importance to collaboration with the Foundation for Armenian Science and Technology (FAST), given the fact that Yuri Oganessian is a member of the Board of Trustees at FAST.