Երեւան: Մեդիամաքս: Լիտվայի նախագահ Դալյա Գրիբաուսկայտեն այսօր պաշտոնական այցով ժամանելու է Երեւան:
2011թ. ԵԱՀԿ-ում նախագահում է Լիտվան, եւ Լիտվայի ղեկավարները բազմիցս հայտարարել են, որ սառեցված հակամարտությունների կարգավորումը իրենց նախագահության առաջնահերթություններից է:
Ապրիլի 13-ին Վիենայում հանդես գալով ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի նիստում` Դալյա Գրիբաուսկայտեն հայտարարել էր, որ մտադիր է իր առաջիկա այցը Հարավային Կովկաս օգտագործել վստահության կառուցման ուղղված միջոցառումների կոչ անելու նպատակով:
«Բոլոր կողմերը պետք է առաջ շարժվեն Հարավային Կովկասում վստահության եւ դրա ամրապնդման միջոցառումների ոգով: Փոքր քայլերը կարող են մեծ ազդեցություն ունենալ»,- ասել էր Լիտվայի նախագահը:

Президет Литвы прибывает в Ереван
Ереван/Медиамакс/. Президет Литвы Даля Грибаускайте прибывает сегодня с официальным визитом в Ереван.
В 2011 году Литва председательствует в ОБСЕ, и руководители Литвы неоднократно заявляли, что урегулирование замороженных конфликтов является одним из приоритетов председательства.
Выступая 13 апреля на заседании Постоянного Совета ОБСЕ в Вене, Даля Грибаускайте заявила, что намерена использовать свой визит на Южный Кавказ для призыва к мерам по построению доверия.
«Все стороны должны двигаться вперед в духе доверия и мер по его укреплению на Южном Кавказе. Маленькие шаги могут иметь большое воздействие», - отмечала президент Литвы.