Փաշինյանը կարեւորել է Իրանի հետ ռազմավարական հարաբերությունների խորացումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդ Սեյեդ Ալի Խամենեիին եւ Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանին՝ Իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 47-րդ տարեդարձի առթիվ:
Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդին ուղղված ուղերձում Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ՀՀ կառավարությունը կարեւորում է Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ ձեւավորված ռազմավարական հարաբերությունների շարունակական զարգացումն ու խորացումը:
«Համոզված եմ, որ Ձեր աջակցությամբ մեր երկրները կխորացնեն բազմոլորտ փոխգործակցությունը՝ կյանքի կոչելով ռազմավարական նշանակություն ունեցող նոր նախաձեռնություններ, որոնք կնպաստեն նաեւ տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանն ու կայունության ամրապնդմանը:
Լիահույս եմ, որ մեր երկու երկրների միջեւ ձեւավորված բարեկամական կապերն էլ ավելի կամրապնդվեն՝ ի բարօրություն Հայաստանի եւ Իրանի ժողովուրդների,- նշել է Փաշինյանը:
Իրանի նախագահին ուղղված ուղերձում վարչապետն ասել է, որ երկու երկրների միջեւ բարեկամական հարաբերությունները «խարսխված են փոխադարձ հարգանքի, անկեղծության եւ փոխվստահության վրա»:
«Ջերմությամբ եմ հիշում նախորդ տարի Երեւան կատարած Ձեր այցը, որի ընթացքում քննարկեցինք Հայաստան-Իրան բազմոլորտ օրակարգը եւ տարածաշրջանային զարգացումները, ինչպես նաեւ վերստին ընդգծեցինք մեր երկրների հարաբերությունները ռազմավարական գործընկերության մակարդակի բարձրացնելու հանձնառությունը»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян направил поздравительные послания Верховному лидеру Исламской революции Сейеду Али Хаменеи и президенту Ирана Масуду Пезешкиану по случаю 47-й годовщины победы Исламской революции.
В послании, адресованном Верховному лидеру Исламской революции, Никол Пашинян отметил, что правительство Армении придает важное значение последовательному развитию и углублению сложившихся между Арменией и Ираном стратегических отношений.
«Убежден, что при Вашей поддержке наши страны углубят многопрофильное взаимодействие, претворяя в жизнь новые инициативы стратегического значения, которые будут способствовать установлению мира и укреплению стабильности в регионе.
Надеюсь, что сформированные между нашими странами дружественные связи еще больше укрепятся на благо народов Армении и Ирана», - отметил Пашинян.
В послании президенту Ирана премьер-министр подчеркнул, что дружественные отношения между двумя странами «основаны на взаимном уважении, искренности и доверии».
«С теплотой вспоминаю Ваш прошлогодний визит в Ереван, в ходе которого мы обсудили многовекторную повестку Армения-Иран и региональные процессы, а также вновь подтвердили приверженность выводу отношений между нашими странами на уровень стратегического партнерства», - отметил Никол Пашинян.