Փաշինյանը կարեւորել է Իրանի հետ ռազմավարական հարաբերությունների խորացումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդ Սեյեդ Ալի Խամենեիին եւ Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանին՝ Իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 47-րդ տարեդարձի առթիվ:
Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդին ուղղված ուղերձում Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ՀՀ կառավարությունը կարեւորում է Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ ձեւավորված ռազմավարական հարաբերությունների շարունակական զարգացումն ու խորացումը:
«Համոզված եմ, որ Ձեր աջակցությամբ մեր երկրները կխորացնեն բազմոլորտ փոխգործակցությունը՝ կյանքի կոչելով ռազմավարական նշանակություն ունեցող նոր նախաձեռնություններ, որոնք կնպաստեն նաեւ տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանն ու կայունության ամրապնդմանը:
Լիահույս եմ, որ մեր երկու երկրների միջեւ ձեւավորված բարեկամական կապերն էլ ավելի կամրապնդվեն՝ ի բարօրություն Հայաստանի եւ Իրանի ժողովուրդների,- նշել է Փաշինյանը:
Իրանի նախագահին ուղղված ուղերձում վարչապետն ասել է, որ երկու երկրների միջեւ բարեկամական հարաբերությունները «խարսխված են փոխադարձ հարգանքի, անկեղծության եւ փոխվստահության վրա»:
«Ջերմությամբ եմ հիշում նախորդ տարի Երեւան կատարած Ձեր այցը, որի ընթացքում քննարկեցինք Հայաստան-Իրան բազմոլորտ օրակարգը եւ տարածաշրջանային զարգացումները, ինչպես նաեւ վերստին ընդգծեցինք մեր երկրների հարաբերությունները ռազմավարական գործընկերության մակարդակի բարձրացնելու հանձնառությունը»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Pashinyan emphasizes the importance of deepening strategic relations with Iran - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has sent congratulatory messages to Supreme Leader of the Islamic Revolution Seyyed Ali Khamenei and President of the Islamic Republic of Iran Massoud Pezeshkian on the 47th anniversary of the victory of the Islamic Revolution.
In his message to the Supreme Leader, Nikol Pashinyan stressed that the Armenian government attaches importance to the consistent development and further deepening of the strategic relations established between Armenia and Iran.
“I am convinced that with your support, our countries will expand multi-sectoral cooperation and implement new initiatives of strategic significance, which will also contribute to the establishment of peace and the strengthening of stability in the region.
I am hopeful that the friendly ties formed between our two countries will continue to strengthen for the benefit of the peoples of Armenia and Iran,” Pashinyan noted.
In his message to the Iranian president, the prime minister stated that the friendly relations between the two countries are “anchored in mutual respect, sincerity, and trust.”
“I warmly recall your visit to Yerevan last year, during which we discussed the Armenia-Iran multi-sectoral agenda and regional developments, and reaffirmed our commitment to elevating our bilateral relations to the level of a strategic partnership,” Nikol Pashinyan noted.