Ալիեւ. Մեր տարածքով տարանցումը բացառիկ նշանակություն ունի Հայաստանի համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի տարածքով տարանցումը «բացառիկ նշանակություն» ունի Հայաստանի համար:
Ինչպես հաղորդում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները, փետրվարի 9-ին ԱՄՆ Առեւտրի պալատի պատվիրակության հետ հանդիպման ժամանակ Ալիեւն ասել է.
«Տրանսպորտային կապակցվածության զարգացման նախագծերը մեծ հնարավորություններ են ստեղծում տարածաշրջանի համար: Չնայած այն հանգամանքին, որ մենք 30 տարի հայկական ագրեսիայի եւ օկուպացիայի թիրախում էինք, հենց Ադրբեջանն է արել առաջին քայլը դեպի խաղաղություն: Մենք Հայաստանին խաղաղություն առաջարկեցինք, եւ խաղաղությունը հաստատվեց նախագահ Թրամփի աջակցությամբ 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին:
Եվ հիմա մենք ոչ միայն վերացրել ենք բեռների տարանցման բոլոր սահմանափակումները դեպի Հայաստան, քանի որ Հայաստանը չունի հուսալի տրանսպորտային եւ հաղորդակցային երթուղիներ, եւ Ադրբեջանի տարածքով տարանցումը նրանց համար բացառիկ նշանակություն ունի, այլեւ սկսել ենք նավթամթերք մատակարարել Հայաստան՝ համագործակցության առաջին հիմքերը դնելու համար»:
«Ես միշտ ասել եմ, որ Ադրբեջանը երբեք առճակատման ասպարեզ չի դառնա. այն կլինի համագործակցության տարածք: Այստեղ բավականաչափ տեղ կգտնվի բոլորի համար: Այսօր Միացյալ Նահանգների հետ մեր հարաբերությունները թեւակոխում են նոր՝ բացարձակապես ֆանտաստիկ դարաշրջան: Մենք շատ ոգեւորված ենք եւ ցանկանում ենք օգտագործել այս հիանալի հնարավորությունը ընկերությունների միջեւ ուղղակի կապեր հաստատելու համար: Ադրբեջանը կարեւոր դեր է խաղում բազմաթիվ երկրների էներգետիկ անվտանգության ապահովման գործում: Նրանցից տասը Եվրոպական միության անդամ են, տասնմեկը՝ նաեւ ՆԱՏՕ-ի անդամ: Հետեւաբար, այդ երկրների համար Ադրբեջանն այսօր վերածվում է շատ ավելի նշանակալի գործընկերոջ, քան երբեւէ:
Բացի այդ, դա կօգնի շատ այլ երկրների, որոնք այժմ տառապում են էլեկտրաէներգիայի եւ գազի հուսալի աղբյուրների սղությունից կամ բացակայությունից: Նախագծերից մեկը, որի վրա մենք այժմ աշխատում ենք, էլեկտրահաղորդման նոր գծերի կառուցումն է՝ բացի գոյություն ունեցողներից, Ադրբեջանից դեպի Եվրոպա՝ Սեւ ծովի հատակով անցնող մալուխի միջոցով, ինչպես նաեւ TRIPP նախագծի շնորհիվ: Այս նախագիծը հնարավոր է դառնում Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ խաղաղության հասնելուց հետո»,- հայտարարել է Ալիեւը:

Yerevan /Mediamax/. Azerbaijani President Ilham Aliyev stated that transit through Azerbaijan is of "exceptional importance” for Armenia.
According to Azerbaijani media reports, speaking at a meeting with a delegation from the U.S. Chamber of Commerce on February 9, Aliyev noted:
“The transport connectivity projects we have already discussed are creating significant opportunities for the region. Despite being the target of Armenian aggression and occupation for 30 years, it was Azerbaijan that took the first step towards peace. We offered Armenia peace, and this was realized with the assistance of President Trump on August 8, 2025. Now, we have not only lifted all restrictions on the transit of goods to Armenia – given that Armenia lacks reliable transport and communication routes, making transit through Azerbaijan exceptionally important – but we have also begun supplying petroleum products to Armenia, laying the first foundations for cooperation.”
“I have always emphasized that Azerbaijan will never be an arena of confrontation; it will be a space for cooperation. There is ample room for everyone here. Today, our relations with the United States are entering a new, absolutely fantastic era. We are very excited and want to use this wonderful opportunity to establish direct contacts between companies. Azerbaijan plays a key role in ensuring the energy security of many countries—ten of them members of the European Union, eleven also members of NATO. Consequently, Azerbaijan is becoming a more important partner today than ever before.
Additionally, this will help many other countries currently facing shortages or unreliable access to electricity and gas. One of the projects we are working on is the construction of new power lines, supplementing the existing ones, from Azerbaijan to Europe via a submarine cable along the Black Sea, as well as through the TRIPP project. This initiative is now feasible thanks to the peace achieved between Azerbaijan and Armenia,” Aliyev said.