Ալիեւ. Մեր տարածքով տարանցումը բացառիկ նշանակություն ունի Հայաստանի համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի տարածքով տարանցումը «բացառիկ նշանակություն» ունի Հայաստանի համար:
Ինչպես հաղորդում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները, փետրվարի 9-ին ԱՄՆ Առեւտրի պալատի պատվիրակության հետ հանդիպման ժամանակ Ալիեւն ասել է.
«Տրանսպորտային կապակցվածության զարգացման նախագծերը մեծ հնարավորություններ են ստեղծում տարածաշրջանի համար: Չնայած այն հանգամանքին, որ մենք 30 տարի հայկական ագրեսիայի եւ օկուպացիայի թիրախում էինք, հենց Ադրբեջանն է արել առաջին քայլը դեպի խաղաղություն: Մենք Հայաստանին խաղաղություն առաջարկեցինք, եւ խաղաղությունը հաստատվեց նախագահ Թրամփի աջակցությամբ 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին:
Եվ հիմա մենք ոչ միայն վերացրել ենք բեռների տարանցման բոլոր սահմանափակումները դեպի Հայաստան, քանի որ Հայաստանը չունի հուսալի տրանսպորտային եւ հաղորդակցային երթուղիներ, եւ Ադրբեջանի տարածքով տարանցումը նրանց համար բացառիկ նշանակություն ունի, այլեւ սկսել ենք նավթամթերք մատակարարել Հայաստան՝ համագործակցության առաջին հիմքերը դնելու համար»:
«Ես միշտ ասել եմ, որ Ադրբեջանը երբեք առճակատման ասպարեզ չի դառնա. այն կլինի համագործակցության տարածք: Այստեղ բավականաչափ տեղ կգտնվի բոլորի համար: Այսօր Միացյալ Նահանգների հետ մեր հարաբերությունները թեւակոխում են նոր՝ բացարձակապես ֆանտաստիկ դարաշրջան: Մենք շատ ոգեւորված ենք եւ ցանկանում ենք օգտագործել այս հիանալի հնարավորությունը ընկերությունների միջեւ ուղղակի կապեր հաստատելու համար: Ադրբեջանը կարեւոր դեր է խաղում բազմաթիվ երկրների էներգետիկ անվտանգության ապահովման գործում: Նրանցից տասը Եվրոպական միության անդամ են, տասնմեկը՝ նաեւ ՆԱՏՕ-ի անդամ: Հետեւաբար, այդ երկրների համար Ադրբեջանն այսօր վերածվում է շատ ավելի նշանակալի գործընկերոջ, քան երբեւէ:
Բացի այդ, դա կօգնի շատ այլ երկրների, որոնք այժմ տառապում են էլեկտրաէներգիայի եւ գազի հուսալի աղբյուրների սղությունից կամ բացակայությունից: Նախագծերից մեկը, որի վրա մենք այժմ աշխատում ենք, էլեկտրահաղորդման նոր գծերի կառուցումն է՝ բացի գոյություն ունեցողներից, Ադրբեջանից դեպի Եվրոպա՝ Սեւ ծովի հատակով անցնող մալուխի միջոցով, ինչպես նաեւ TRIPP նախագծի շնորհիվ: Այս նախագիծը հնարավոր է դառնում Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ խաղաղության հասնելուց հետո»,- հայտարարել է Ալիեւը:

Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что транзит через Азербайджан имеет для Армении «исключительное значение».
Как сообщают азербайджанские СМИ, выступая 9 февраля на встрече с делегацией Торговой палаты США, Алиев отметил:
«Проекты по развитию транспортной связности, которые мы уже обсуждали, уже создают большие возможности для региона. Несмотря на то, что мы были объектом армянской агрессии и оккупации в течение 30 лет, именно Азербайджан сделал первый шаг к миру. Мы предложили Армении мир, и мир был достигнут при содействии Президента Трампа 8 августа 2025 года. И теперь мы не только сняли все ограничения на транзит грузов в Армению - поскольку у Армении нет надежных транспортных и коммуникационных маршрутов, и транзит через Азербайджан для них имеет исключительное значение, но и начали поставлять нефтепродукты в Армению, чтобы заложить первые основы сотрудничества».
«Я всегда говорил, что Азербайджан никогда не станет ареной противостояния - он будет пространством сотрудничества. Здесь найдется достаточно места для всех. Сегодня наши отношения с Соединенными Штатами вступают в новую, абсолютно фантастическую эру. Мы очень воодушевлены и хотим использовать эту прекрасную возможность для установления прямых контактов между компаниями. Азербайджан играет важную роль в обеспечении энергетической безопасности многих стран. Десять из них являются членами Европейского Союза, одиннадцать - одновременно членами НАТО. Поэтому для этих стран Азербайджан сегодня превращается в партнера гораздо более значимого, чем когда-либо прежде.
Кроме того, это поможет многим другим странам, которые сейчас страдают от нехватки или отсутствия надежных источников электроэнергии и газа. Один из проектов, над которым мы сейчас работаем, — это строительство новых линий электропередачи, помимо существующих, из Азербайджана в Европу посредством кабеля по дну Черного моря, а также через проект TRIPP. Этот проект становится возможным после достижения мира между Азербайджаном и Арменией», - заявил Алиев.