Մոսկվան դեմ է «օտար խաղացողների» ներգրավմանը հայ-թուրքական գործընթացում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանը Հայաստանի եւ Թուրքիայի հարաբերությունների կարգավորումը դիտարկում է որպես «Հարավային Կովկասում երկարատեւ խաղաղության վերականգնման եւ կայուն զարգացման ապահովման անհրաժեշտ նախապայմաններից մեկը»։
Այս մասին Մոսկվայում կայացած ճեպազրույցում հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Մարիա Զախարովան՝ հիշեցնելով, որ հայ-թուրքական բանակցությունների առաջին փուլը տեղի է ունեցել 2022 թվականի հունվարի 14-ին Մոսկվայում։
«Մենք պատրաստ ենք շարունակել աջակցել մեր հայ եւ թուրք գործընկերների ջանքերին այս ուղղությամբ, այդ թվում՝ 3+3 տարածաշրջանային համագործակցության հարթակի շրջանակներում։ Ակնկալում ենք, որ Անկարայի եւ Երեւանի միջեւ համաձայնությունների մշակման ժամանակ պատշաճ կերպով հաշվի տեղում առկա իրողությունները եւ Հարավային Կովկասում հարեւանների երկարաժամկետ շահերը։ Դրան հասնելու համար կարեւոր է բացառել ոչ տարածաշրջանային խաղացողների ապակառուցողական միջամտությունը առանց այդ էլ ոչ դյուրին բանակցային գործընթացում», - նշել է Մարիա Զախարովան։

Москва против участия «внерегиональных игроков» в армяно-турецком процессе - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Россия рассматривает нормализацию отношений между Арменией и Турцией как одну из «обязательных предпосылок восстановления прочного мира и обеспечения устойчивого развития на Южном Кавказе».
Об этом заявила на брифинге в Москве пресс-секретарь МИД России Мария Захарова, напомнив, что первый раунд армяно-турецких переговоров прошел 14 января 2022 года в Москве.
«Готовы и далее поддерживать усилия армянских и турецких партнеров в заданном направлении, в том числе в рамках Платформы регионального сотрудничества «3+3».
Рассчитываем на то, что при выработке договоренностей между Анкарой и Ереваном будут должным образом учтены реалии «на земле» и долгосрочные интересы соседей по Южному Кавказу. Для этого важно исключить деструктивное вмешательство внерегиональных игроков в и без того непростой переговорный процесс», - отметила Мария Захарова.