Էրդողան. մենք նպաստում ենք կարգավորմանը Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ասել է, որ իր երկիրը «նպաստում է Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքման գործընթացին»։
«Ուրախ ենք, որ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ խաղաղությունն արդեն  հորիզոնում է։ Մենք ուշադիր հետեւում ենք այս գործընթացին։ Մենք նաեւ անհրաժեշտ ներդրում ենք ունենում եւ պատրաստ ենք դա անել հետագայում։ Խաղաղությունը արժեքավոր կլինի Ադրբեջանի, Հայաստանի եւ մեր երկրի համար», - Էրդողանի խոսքերը մեջբերում է «Անադոլու» գործակալությունը։
«Մենք նույնպես ընթանում ենք Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման ճանապարհով։ Երբ խաղաղությունն եւ կարգավորումը հաստատվեն, կտեսնենք, որ մեր երկրները միայն կշահեն դրանից։ Մենք դրանում կասկած չունենք», - ասել է Էրդողանը։
Նախօրեին ելույթ ունենալով Լաչինում՝ Թուրքիայի նախագահը, մասնավորապես, ասել էր.
«Եկել է ժամանակը գրել հաջողության, խաղաղության եւ զարգացման պատմությունը 30-ամյա գերությունից ազատագրված Ղարաբաղի համար։ Այսօր մենք ձգտում ենք հաստատել երկարատեւ խաղաղություն, վստահություն եւ բարիդրացիական հարաբերություններ՝ դասեր քաղելով անցյալի տառապանքներից։ Հավատում ենք, որ հաղթանակած գլխավոր հրամանատար Իլհամ Ալիեւը պատմության մեջ կգրի իր անունը որպես խաղաղության ճարտարապետ»։

Эрдоган: Турция вносит вклад в урегулирование между Азербайджаном и Арменией - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что его страна вносит вклад в процесс заключения мирного договора между Азербайджаном и Арменией.
«Мы рады, что мир между Азербайджаном и Арменией на горизонте. Мы внимательно следим за этим процессом. Мы также вносим необходимый вклад и готовы делать это дальше. Мир будет ценен для Азербайджана и Армении и для нашей страны», - приводит слова Эрдогана агентство Anadolu.
«Мы также переживаем процесс нормализации отношений с Арменией. Когда мир и нормализация будут достигнуты, мы увидим, что наши страны от этого только выиграют. В этом у нас нет ни малейших сомнений», - сказал Эрдоган.
Выступая накануне в Лачине в рамках рабочего визита в Азербайджан, президент Турции, в частности, сказал:
«Настало время для написания истории успеха, мира и развития для Карабаха, который был освобожден от 30-летнего заточения. Сегодня мы стремимся к установлению прочного мира, доверия и добрососедских отношений, извлекая уроки из наших прошлых страданий. Мы верим, что победоносный главнокомандующий Ильхам Алиев впишет свое имя в историю как архитектор мира».