Փաշինյան. Խաղաղության գործընթացը եւ պայմանագիրը չպետք է բաց թողնվեն - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ եթե «Սահմանադրական դատարանը որոշի՝ խաղաղության պայմանագիրը չի համապատասխանում մեր Սահմանադրությանը, ես կնախաձեռնեմ սահմանադրական փոփոխություններ»:
«Այս խաղաղության գործընթացը եւ խաղաղության պայմանագիրը չպետք է բաց թողնվեն: Մենք հասարակությանը կհամոզենք, որ այդ փոփոխությունն արվի՝ տեւական եւ երկարաժամկետ խաղաղության հասնելու համար:
Եթե ՍԴ-ն որոշի, որ խաղաղության պայմանագիրը ամբողջովին համապատասխանում է սահմանադրականությանը, այն կուղարկվի Ազգային ժողով վավերացման: Դրանից հետո այդ փաստաթուղթը ձեռք կբերի ամենաբարձր իրավաբանական ուժը Հայաստանում»,- «Երեւանյան երկխոսություն» երկրորդ միջազգային ֆորումի ժամանակ ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա եւս մեկ անգամ նշել է, որ «Ադրբեջանի Սահմանադրության մեջ կան որոշ տարածքային պահանջներ ընդդեմ Հայաստանի».
«Բայց մենք այդ հարցը առանձին չենք բարձրացրել, քանի որ համարել ենք, որ պայմանագրի համաձայնեցված տեքստում այդ խնդիրը կհասցեագրվի։ Մեր մոտեցումը սա է»:

Пашинян: Мирный процесс и договор нельзя упустить - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что если «Конституционный суд решит, что мирный договор не соответствует нашей Конституции, я инициирую внесение поправок в Конституцию».
«Мирный процесс и мирный договор не должны быть упущены. Мы убедим общество, что эти изменения необходимы для достижения прочного и долгосрочного мира.
Если Конституционный суд решит, что мирный договор полностью соответствует Конституции, он будет направлен в парламент для ратификации. После этого документ приобретет высшую юридическую силу в Армении», - заявил Никол Пашинян на международном форуме «Ереванский диалог».
Он отметил, что «в Конституции Азербайджана есть некоторые территориальные претензии к Армении».
«Но мы не поднимали этот вопрос отдельно, поскольку считали, что он будет рассмотрен в согласованном тексте договора. Таков наш подход», - сказал Никол Пашинян.