Փաշինյան. Խաղաղության գործընթացը եւ պայմանագիրը չպետք է բաց թողնվեն - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ եթե «Սահմանադրական դատարանը որոշի՝ խաղաղության պայմանագիրը չի համապատասխանում մեր Սահմանադրությանը, ես կնախաձեռնեմ սահմանադրական փոփոխություններ»:
«Այս խաղաղության գործընթացը եւ խաղաղության պայմանագիրը չպետք է բաց թողնվեն: Մենք հասարակությանը կհամոզենք, որ այդ փոփոխությունն արվի՝ տեւական եւ երկարաժամկետ խաղաղության հասնելու համար:
Եթե ՍԴ-ն որոշի, որ խաղաղության պայմանագիրը ամբողջովին համապատասխանում է սահմանադրականությանը, այն կուղարկվի Ազգային ժողով վավերացման: Դրանից հետո այդ փաստաթուղթը ձեռք կբերի ամենաբարձր իրավաբանական ուժը Հայաստանում»,- «Երեւանյան երկխոսություն» երկրորդ միջազգային ֆորումի ժամանակ ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա եւս մեկ անգամ նշել է, որ «Ադրբեջանի Սահմանադրության մեջ կան որոշ տարածքային պահանջներ ընդդեմ Հայաստանի».
«Բայց մենք այդ հարցը առանձին չենք բարձրացրել, քանի որ համարել ենք, որ պայմանագրի համաձայնեցված տեքստում այդ խնդիրը կհասցեագրվի։ Մեր մոտեցումը սա է»:

Pashinyan: The peace process and the agreement should not be missed - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated today that if "the Constitutional Court decides that the peace treaty does not comply with our Constitution, I will initiate constitutional amendments.”
“This peace process and peace agreement should not be missed. We will convince society that this change should be made to achieve lasting and long-term peace.
If the Constitutional Court decides that the peace agreement fully complies with the Constitution, it will be sent to the National Assembly for ratification. After that, the document will acquire the highest legal status in Armenia,” Nikol Pashinyan said during the second international forum Yerevan Dialogue.
He once again noted that “there are some territorial claims against Armenia in the Constitution of Azerbaijan:”
“However, we have not raised this issue separately, as we believe that this issue would be addressed in the agreed text of the treaty. This is our approach.”