Իրանը կողմերին խրախուսում է հնարավորինս շուտ ստորագրել փաստաթուղթը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Իրանի արտաքին գործերի նախարար Սեյեդ Աբբաս Արաղչին այսօր ասել է, որ իրենք աջակցում են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագրին:
«Իրանը ողջունում է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագրի շուրջ համաձայնությունները, երկու երկրին խրախուսում ենք, որ հնարավորինս շուտ ստորագրեն փաստաթուղթը:
Աջակցում ենք տարածաշրջանի երկրների անկախությանը եւ տարածքային ամբողջականությանը, դեմ ենք միջազգային սահմանների եւ աշխարհաքաղաքական ցանկացած փոփոխությանը։ Սա Իրանի կայուն դիրքորոշումն է»,- Երեւանում Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ ասել է Սեյեդ Աբբաս Արաղչին:
Նա նշել է, որ «բոլոր խնդիրները պետք է լուծվեն տարածաշրջանի ներսում՝ երկխոսության եւ դիվանագիտության միջոցով՝ առանց ուժի կիրառման»։
«Տարածաշրջանում էսկալացիայի վտանգ կա եւ հուսով ենք, որ խաղաղության պայմանագրի ստորագրմամբ այն կհասցվի նվազագույնի եւ ականատես կլինենք կայունության, որը բխում է բոլորի շահերից»,- ասել է Իրանի արտգործնախարարը:

Iran encourages the parties to sign the document as soon as possible - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Iranian Foreign Minister Seyyed Abbas Araghchi stated today that they welcome the peace agreement between Armenia and Azerbaijan.
“Iran welcomes the agreement reached between Armenia and Azerbaijan on the peace treaty. We encourage the two countries to sign the document as soon as possible.
We support the independence and territorial integrity of the countries of the region, we are against any changes in internationally recognized borders and any geopolitical changes. This is the firm position of Iran,” Seyyed Abbas Araghchi said at a joint press conference with Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan in Yerevan.
He noted that “all issues should be resolved inside the region through dialogue and diplomacy, without the use of force.”
“There is a risk of escalation in the region, and we hope that with the signing of the peace treaty it will be minimized, and we will witness stability, which is in everyone’s interest,” the Iranian Foreign Minister said.