Իրանի փոխնախագահը հրաժարական է ներկայացրել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռազմավարական հարցերով Իրանի փոխնախագահ Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը հրաժարական է ներկայացրել:
Այդ մասին հայտնի է դարձել տնտեսության եւ ֆինանսների նախարար Աբդոլնասեր Հեմմաթիին հայտարարված իմփիչմենթից հետո:
ՏԱՍՍ-ը հիշեցնում է, որ Զարիֆը հրաժարական էր ներկայացրել 2024 թվականի օգոստոսի 11-ին՝ պաշտոնավարելուց ընդամենը տասը օր անց: Իր որոշումը նա բացատրում էր «սեփական աշխատանքից դժգոհությամբ»: Այն ժամանակ Իրանի նախագահը չէր ընդունել նրա հրաժարականը:
Զարիֆը հայտարարել է, որ հրաժարականի որոշում է կայացրել Իրանի դատական իշխանության ղեկավար Ղոլամ Հոսեյն Մոհսենի-Էջեյի հետ հանդիպումից հետո:
«Նշելով երկրում ստեղծված ներկայիս իրավիճակը՝ նա խորհուրդ տվեց ինձ վերադառնալ [դասավանդելու] համալսարան՝ խուսափելու համար կառավարության վրա հետագա ճնշումից», - գրել է նա X սոցցանցում:
«Ես հպարտ եմ, որ աջակցել եմ նախագահ Փեզեշկիանին, եւ ամենայն բարիք եմ մաղթում եմ նրան եւ ժողովրդի բոլոր ծառաներին», - նշել է Զարիֆը: Նա ավելացրել է, որ վերջին վեց ամիսների ընթացքում բախվում էր վիրավորանքների, զրպարտությունների եւ սպառնալիքների, սակայն շարունակում ծառայել իր երկրին:

Вице-президент Ирана подал в отставку - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Вице-президент Ирана по стратегическим вопросам Мохаммад Джавад Зариф подал в отставку.
Это решение он принял после объявления импичмента министру экономики и финансов Абдольнасеру Хеммати.
ТАСС напоминает, что Зариф уде подавал в отставку 11 августа 2024 года, спустя всего десять дней работы в должности. Свое решение он объяснял «недовольством собственной работой». Тогда президент Ирана не принял его заявление и убедил остаться.
Мохаммад Джавад Зариф заявил, что принял решение об отставке после своей встречи с главой судебной власти Ирана Голям Хосейном Мохсени-Эджеи.
«Отмечая текущую ситуацию в стране, он посоветовал мне вернуться [преподавать] в университет, чтобы избежать дальнейшего давления на правительство», - написал он в X.
«Я по-прежнему горжусь тем, что поддерживал президента Пезешкиана, и желаю ему и всем слугам народа всего наилучшего», - добавил Зариф. Он добавил, что за последние шесть месяцев он столкнулся с оскорблениями, клеветой и угрозами в свой адрес, но продолжал служить своей стране.