Կանադացի փորձագետ. խաղաղության հասնելու բեռը մնացել է Հայաստանի ուսերին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Խաղաղության հասնելու բեռը գրեթե ամբողջությամբ մնացել է Հայաստանի ուսերին, քանի որ Ադրբեջանը էական արտաքին ճնշման չի ենթարկվում։
Այս մասին ասել է Օտտավայի համալսարանի դասախոս Ժան-Ֆրանսուա Ռատելը՝ ելույթ ունենալով Կարլտոնի համալսարանի Եվրոպական, ռուսական եւ եվրասիական հետազոտությունների ինստիտուտի կողմից կազմակերպված «Հայաստանը եւ Վրաստանը եզրին» քննարկման ժամանակ:
Նա կարծիք է հայտնել, որ Հայաստանի թույլ բանակցային դիրքը լուրջ գործոն է, որը կարող է ավելի դժվարացնել բանակցությունները։ Ռատելն ընդգծել է, որ նման համատեքստում խաղաղության հասնելը պահանջում է փոխշահավետ տնտեսական լուծումներ՝ բերելով նախկին կոմունիստական երկրների օրինակները, որոնք ապացուցել են տնտեսական խթանների կարևորությունը խաղաղության հասնելու համար:
Ժան-Ֆրանսուա Ռատելը նշել է, որ պատերազմական տրավմայի հաղթահարման, մշակութային ժառանգության և Հայաստանի ինքնիշխանության հարցերը անուշադրության են մատնվում, իսկ Ադրբեջանի վրա միջազգային ճնշումը թույլ է:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի տարածաշրջանային մեկուսացումն էլ ավելի է բարդացնում խաղաղության հաստատման ջանքերը, քանի որ զրկում է Երեւանին բանակցային լծակներից։ Ռատելը նախազգուշացրել է, որ ցանկացած խաղաղ համաձայնագիր ի վերջո կարող է խարխլել Հայաստանի անվտանգությունը, քանի որ Ադրբեջանը չի բախվում էական սահմանափակումների կամ պատժամիջոցների հետ: Նա ընդգծել է Կանադայի և ԵՄ անդամ երկրների ներգրավման անհրաժեշտությունը՝ Ադրբեջանի առավելապաշտական պահանջները զսպելու համար։

Канадский эксперт: бремя достижения мира почти полностью ложится на Армению - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Бремя достижения мира почти полностью ложится на Армению, поскольку Азербайджан не испытывает значительного внешнего давления.
Об этом сказал преподаватель Оттавского университета Жан-Франсуа Ратель, выступая на дискуссии «Армения и Грузия на грани», организованной Институтом европейских, российских и евразийских исследований Карлтонского университета.
Жан-Франсуа Ратель выразил мнение, что слабая переговорная позиция Армении является серьезным фактором, способным еще больше затруднить переговоры. Он подчеркнул, что достижение мира в таком контексте требует взаимовыгодных экономических решений, приведя примеры бывших коммунистических стран, доказавших важность экономических стимулов для мира.
Жан-Франсуа Ратель указал, что такие вопросы, как преодоление военной травмы, культурное наследие и суверенитет Армении, остаются без внимания, а Азербайджан испытывает лишь слабое международное давление.
По его словам, региональная изоляция Армении еще больше осложняет усилия по установлению мира, поскольку лишает ее рычагов на переговорах. Ратель предупредил, что любое мирное соглашение может в конечном итоге подорвать безопасность Армении, поскольку Азербайджан не сталкивается со значительными ограничениями или санкциями и подчеркнул необходимость вовлечения Канады и стран-членов ЕС для сдерживания максималистских требований Азербайджана.