Կանադացի փորձագետ. խաղաղության հասնելու բեռը մնացել է Հայաստանի ուսերին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Խաղաղության հասնելու բեռը գրեթե ամբողջությամբ մնացել է Հայաստանի ուսերին, քանի որ Ադրբեջանը էական արտաքին ճնշման չի ենթարկվում։
Այս մասին ասել է Օտտավայի համալսարանի դասախոս Ժան-Ֆրանսուա Ռատելը՝ ելույթ ունենալով Կարլտոնի համալսարանի Եվրոպական, ռուսական եւ եվրասիական հետազոտությունների ինստիտուտի կողմից կազմակերպված «Հայաստանը եւ Վրաստանը եզրին» քննարկման ժամանակ:
Նա կարծիք է հայտնել, որ Հայաստանի թույլ բանակցային դիրքը լուրջ գործոն է, որը կարող է ավելի դժվարացնել բանակցությունները։ Ռատելն ընդգծել է, որ նման համատեքստում խաղաղության հասնելը պահանջում է փոխշահավետ տնտեսական լուծումներ՝ բերելով նախկին կոմունիստական երկրների օրինակները, որոնք ապացուցել են տնտեսական խթանների կարևորությունը խաղաղության հասնելու համար:
Ժան-Ֆրանսուա Ռատելը նշել է, որ պատերազմական տրավմայի հաղթահարման, մշակութային ժառանգության և Հայաստանի ինքնիշխանության հարցերը անուշադրության են մատնվում, իսկ Ադրբեջանի վրա միջազգային ճնշումը թույլ է:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի տարածաշրջանային մեկուսացումն էլ ավելի է բարդացնում խաղաղության հաստատման ջանքերը, քանի որ զրկում է Երեւանին բանակցային լծակներից։ Ռատելը նախազգուշացրել է, որ ցանկացած խաղաղ համաձայնագիր ի վերջո կարող է խարխլել Հայաստանի անվտանգությունը, քանի որ Ադրբեջանը չի բախվում էական սահմանափակումների կամ պատժամիջոցների հետ: Նա ընդգծել է Կանադայի և ԵՄ անդամ երկրների ներգրավման անհրաժեշտությունը՝ Ադրբեջանի առավելապաշտական պահանջները զսպելու համար։

Canadian expert: The burden of peace falls almost entirely on Armenia - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The burden of peace falls almost entirely on Armenia, as Azerbaijan faces no significant external pressure.
This was said by Jean-François Ratelle, a lecturer at the University of Ottawa, speaking at the discussion “Armenia and Georgia on the Edge” organized by the Institute of European, Russian and Eurasian Studies at Carleton University.
Ratelle expressed an opinion that Armenia’s weak negotiating position is a key factor that could further impede negotiations. He stressed that achieving peace in such a context requires a win-win economic solution, citing historical examples from former Communist countries that demonstrated the importance of economic incentives for peace.
Jean-François Ratelle pointed out that issues, such as addressing war trauma, cultural heritage, and Armenian sovereignty, remain neglected, with little international pressure on Azerbaijan to seek justice.
In his words, Armenia’s regional isolation further complicates efforts to establish peace, as it leaves the country without the leverage needed in negotiations. Ratelle also warned that any peace agreement could ultimately undermine Armenia’s security, as Azerbaijan faces no significant restraints or sanctions. He also emphasized the need for countries like Canada and EU member states, to help curb Azerbaijan’s maximalist demands.