Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի պետ Վալերի Գերասիմովն այսօր ասել է, որ «Անդրկովկասում իրենց դիրքերն ամրապնդելու ԱՄՆ-ի եւ Եվրամիության ցանկությունը կործանարար ազդեցություն է թողնում տարածաշրջանի իրավիճակի վրա»։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը ՝ ելույթ ունենալով օտարերկրյա պետությունների ռազմական կցորդների համար կայացած ճեպազրույցում, Գերասիմովն ասել է.
«Անդրկովկասում իրավիճակը շարունակում է բարդ մնալ։ Արտատարածաշրջանային խաղացողների, առաջին հերթին՝ ԱՄՆ-ի եւ Եվրամիության ցանկությունը՝ ամրապնդել իրենց դիրքերը տարածաշրջանում, պահպանել Վրաստանը եւ ներքաշել Հայաստանը իրենց ազդեցության ուղեծիր, կործանարար ազդեցություն ունի դրա զարգացման վրա»։
Նա նաեւ նշել է, որ «Արեւմուտքը ձգտում է ապակայունացնել իրավիճակը՝ ֆինանսավորելով եւ ուղղորդելով Վրաստանում բողոքի ցույցերը»:

Герасимов заявил о деструктивном влиянии Запада на ситуацию в Закавказье - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Начальник Генерального штаба Вооруженных сил России Валерий Герасимов заявил сегодня, что «стремление США и Евросоюза усилить свои позиции в Закавказье оказывает разрушительное влияние на обстановку в регионе».
Как сообщает ТАСС, выступая на брифинге для военных атташе иностранных государств, Герасимов сказал:
«Сложной остается обстановка в Закавказье. Деструктивное влияние на ее развитие оказывают стремление внерегиональных игроков, в первую очередь США и Евросоюза, усилить позиции в регионе, удержать Грузию и втянуть Армению в орбиту своего влияния».
Он также отметил, что «Запад стремится дестабилизировать обстановку, финансируя и направляя акции протеста в Грузии».