Նարիշկին. Ադրբեջանն ու Հայաստանը չեն լսում ԱՄՆ եւ ԵՄ խորհուրդները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի Արտաքին հետախուզության ծառայության տնօրեն Սերգեյ Նարիշկինի կարծիքով, «Ադրբեջանն ու Հայաստանը շատ չեն լսում ԱՄՆ եւ ԵՄ առաջարկությունները խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ՝ նախընտրելով ինքնուրույն լուծել բոլոր հարցերը»։
«Ռազվեդչիկ» ամսագրին տված հարցազրույցում Նարիշկինը նշել է, որ Վրաստանում «արեւմտամետները չկարողացան կանխել իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցության հաղթանակը ընտրություններում»։
«Գիտակցելով դեպի Արեւմուտք կողմնորոշման վնասակարությունը՝ վրացական իշխանությունները որոշեցին գործել՝ իրենց շահերից ելնելով եւ հիմա գիտակցաբար հեռանում են դրսից պարտադրված ծայրահեղ ազատական տրանսհումանիստական օրակարգից, որը անսահման խորթ է վրացական ավանդական արժեքներին», - ասել է նա։
ԱՀԾ-ի ղեկավարն ասել է, որ «հետխորհրդային տարածքը առաջնահերթ ուղղություն է մնում ամերիկյան եւ բրիտանական հետախուզական ծառայությունների հարձակումների համար»:
«Արեւմուտքը հավակնոտ նպատակ է դրել խզել մեր երկրների միջեւ ոչ միայն տնտեսական, քաղաքական, այլեւ խորը պատմական եւ հումանիտար կապերը։ Այս մոտեցումը բխում է անգլո-սաքսոնական հայտնի մաքսիմից՝ «Ով կառավարում է Եվրասիան, կառավարում է աշխարհը»։ Թեեւ նրանց համար «կառավարել» նշանակում է «բաժանել», «քաոս սերմանել», ապա ներկայանալ իբրեւ «անվտանգության անաչառ երաշխավորներ»։ Թե ինչպես է դա տեղի ունենում, հստակ երեւում է ուկրաինական օրինակով»,- ասել է Սերգեյ Նարիշկինը։

Нарышкин: Азербайджан и Армения не прислушиваются к рекомендациям США и ЕС - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Директор Службы внешней разведки России (СВР) Сергей Нарышкин считает, что «Азербайджан и Армения не очень-то прислушиваются к рекомендациям США и ЕС по мирному урегулированию, предпочитая самостоятельно решать все вопросы».
В интервью журналу «Разведчик» Нарышкин отметил, что в Грузии «западникам не удалось помешать победе на выборах правящей партии «Грузинская мечта»».
«Осознав пагубность безоглядной ориентации на  Запад, власти Грузии решили действовать в своих интересах и теперь осознанно отдаляются от навязанной извне ультралиберальной трансгуманистической повестки, бесконечно чуждой традиционным грузинским ценностям», - заявил он.
Глава СВР сказал, что «постсоветское пространство остается приоритетным направлением атак со стороны американских и  британских спецслужб».
«Запад поставил перед собой амбициозную цель разорвать не только экономические, политические, но и глубинные исторические и гуманитарные связи между нашими странами. Такой подход вытекает из известной максимы англосаксов «Кто  управляет Евразией, тот владеет миром». Хотя «управлять» для  них означает «разделять», «сеять хаос», а потом предлагать себя обескровленным народам в качестве «беспристрастных гарантов безопасности». Как  это происходит - хорошо видно на украинском примере», - заявил Сергей Нарышкин.