Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանում ավարտվել են քննչական գործողությունները 15 հայ «անջատողականների» նկատմամբ հարուցված քրեական գործով։
Ինչպես հաղորդում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները՝ այդ մասին այսօր հայտարարել է Ադրբեջանի գլխավոր դատախազ Քյամրան Ալիեւը։
«Նրանց բոլոր իրավունքներն ապահովվել են երկրի ներքին օրենսդրությանը եւ միջազգային կոնվենցիաների պահանջներին համապատասխան, նրանց տրամադրվել են փաստաբաններ, թարգմանիչներ։ Այս պահին մեղադրյալները, փաստաբանները եւ տուժողները ծանոթանում են քրեական գործի նյութերին։ Այդ փուլն ավարտելուց հետո մեղադրական եզրակացությունը կուղարկվի դատարան»,- ասել է նա։
Քրեական գործով, մասնավորապես, անցնում են Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության (ԼՂՀ) նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանը, Բակո Սահակյանը եւ Արայիկ Հարությունյանը, ԼՂՀ նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը, ԼՂՀ ԱԺ նախկին նախագահ Դավիթ Իշխանյանը, ԼՂՀ նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանը, ԼՂՀ նախկին պաշտպանության նախարար եւ փոխնախարար Լեւոն Մնացականյանի եւ Դավիթ Մանուկյանը։

В Азербайджане завершено следствие в отношении армянских «сепаратистов» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В Азербайджане завершены следственные действия по уголовному делу в отношении 15-и армянских «сепаратистов».
Как сообщают азербайджанские СМИ, об этом заявил сегодня генеральный прокурор Азербайджана Кямран Алиев.
«Все их права были обеспечены в соответствии с внутренними законами страны и требованиями международных конвенций, им были предоставлены адвокаты и переводчики. В настоящее время обвиняемые, адвокаты и потерпевшие ознакомляются с материалами уголовного дела. После завершения фазы ознакомления обвинительный акт будет направлен в суд», - заявил он.
По уголовному делу проходят, в частности, бывшие президенты Нагорно-Карабахской Республики (НКР) Аркадий Гукасян, Бако Саакян и Араик Арутюнян, бывший госминистр НКР Рубен Варданян, бывший глава парламента НКР Давид Ишханян, бывший глава МИД НКР Давид Бабаян, бывший министр и замминистра обороны НКР Левон Мнацаканян и Давид Манукян.