Բաքուն ակնկալում է, որ «այս վճռորոշ պահին ԵՄ-ն կանխակալություն չի անի» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանն ակնկալում է, որ «այս վճռորոշ պահին ԵՄ-ն զերծ կմնա կանխակալ հայտարարություններից, որոնք խաթարում են խաղաղ ջանքերը տարածաշրջանում»:
Այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Այխան Հաջիզադեն՝ մեկնաբանելով Եվրամիության արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով Գերագույն ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի հայտարարությունները, որը, մասնավորապես, նշել էր, որ «վստահության ամրապնդման միջոցները, ներառյալ Ադրբեջանում պահվող հայ կալանավորների ազատ արձակումն ու հայրենադարձությունը, կարող են օգուտ բերել խաղաղ գործընթացին եւ ապահովել կողմերի միջեւ վստահության բարձրացումը»։
«Ցավոք, դա ԵՄ Գերագույն ներկայացուցչի՝ հայերին հաճոյանալու հերթական փորձն է: Նա նաեւ առաջ է մղում մի պատում, որը ոչ բարոյական հիմք ունի, ոչ էլ փաստական: Մենք մերժում ենք այս կեղծ ու սադրիչ մեղադրանքները։
2020 թվականի պատերազմից հետո Ադրբեջանը, որպես մարդասիրական ժեստ եւ միջազգային մարդասիրական իրավունքով ստանձնած պարտավորություններին համապատասխան ազատ է արձակել եւ հայրենադարձել ռազմագերիի կամ կալանավորի կարգավիճակ ունեցող ավելի քան 200 հայերի։ Ադրբեջանում պահվող բոլոր հայ ռազմագերիների եւ քաղաքացիական անձանց հետ վարվել են 1949 թվականի Ժնեւի կոնվենցիաների պահանջներին համապատասխան, նրանք չեն ենթարկել խոշտանգումների, վիրավորանքների եւ անմարդկային վերաբերմունքի։
Կալանավորված ռազմական հանցագործները, անջատողական առաջնորդները եւ հայկական ծագում ունեցող այլ անձինք մեղադրվում են ռազմական հանցագործությունների, էթնիկ զտումների, ռազմական ագրեսիայի, խոշտանգումների եւ այլ ծանր հանցագործությունների համար։ Նրանք կամ արդեն դատապարտվել են այդ հանցագործությունների համար, կամ նրանց հանդեպ հետաքննություն է իրականացվում: Ժնեւի կոնվենցիաների, ինչպես նաեւ միջազգային եւ ազգային օրենսդրության համաձայն՝ Ադրբեջանն ունի նման հանցագործությունները հետաքննելու եւ մեղավորներին դատելու իրավունքներ եւ պարտավորություններ։ Նման ձերբակալությունները լիարժեք իրավական հիմք ունեն եւ չեն խախտում կալանավորված անձանց իրավունքները»,- ասել է Հաջիզադեն։
Ինչ վերաբերում է Հայաստան եւ այլ երկրներ տեղափոխված հայերի իրավունքների ապահովման վերաբերյալ Բորելի հայտարարություններին, «կարեւոր է հիշեցնել, որ, չնայած Ադրբեջանի վերաինտեգրման կոչին, այդ ուղղությամբ ծրագրին ու քայլերին, տեղի հայերը որոշեցին լքել մեր երկիրը եւ չվերադառնալ»,- հավելել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղարը։

Баку ожидает, что «в этот решающий момент ЕС воздержится от предвзятых заявлений» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Азербайджан ожидает, что «в этот решающий момент ЕС воздержится от предвзятых заявлений, которые подрывают мирные усилия в регионе».
Об этом заявил пресс-секретарь МИЖ Азербайджана Айхан Гаджизаде, комментируя заявления Верховного представителя Европейского Союза по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Борреля, отметившего, в частности, что «меры по укреплению доверия, включая освобождение и репатриацию армянских задержанных в Азербайджане, могут принести пользу мирному процессу и обеспечить рост доверия между сторонами».
«К сожалению, это - очередная попытка Верховного представителя ЕС угодить армянам, а также продвигать нарратив, не имеющий под собой ни морального, ни фактического основания. Мы отвергаем эти ложные и подстрекательские утверждения.
После войны 2020 года Азербайджан в качестве гуманитарного жеста, а также в соответствии со своими обязательствами по международному гуманитарному праву освободил и репатриировал более 200 армян, имеющих статус военнопленных или задержанных лиц. Со всеми армянскими военнопленными и гражданскими лицами, задержанными в Азербайджане, обращались в соответствии с требованиями Женевских конвенций 1949 года, они не подвергались пыткам, оскорблениям и бесчеловечному обращению.
Остающиеся под стражей военные преступники, лидеры сепаратистов и другие лица армянского происхождения обвиняются в военных преступлениях, этнических чистках, военной агрессии, пытках и других тяжких преступлениях, либо уже осуждены за эти преступления, либо расследование продолжается. В соответствии с Женевскими конвенциями, а также международным и национальным законодательством, Азербайджан имеет права и обязанности по расследованию подобных преступлений и суду над виновными. Подобные аресты имеют полное правовое основание и не ущемляют права задержанных лиц», - заявил Гаджизаде.
Что касается заявлений Борреля относительно обеспечения прав армян, переселившихся в Армению и другие страны, «то важно напомнить, что, несмотря на призыв к реинтеграции, программу и шаги Азербайджана в этом направлении, местные армяне решили покинуть нашу страну и не возвращаться», добавил пресс-секретарь МИД Азербайджана.