Բաքուն ակնկալում է, որ «այս վճռորոշ պահին ԵՄ-ն կանխակալություն չի անի» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանն ակնկալում է, որ «այս վճռորոշ պահին ԵՄ-ն զերծ կմնա կանխակալ հայտարարություններից, որոնք խաթարում են խաղաղ ջանքերը տարածաշրջանում»:
Այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Այխան Հաջիզադեն՝ մեկնաբանելով Եվրամիության արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով Գերագույն ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի հայտարարությունները, որը, մասնավորապես, նշել էր, որ «վստահության ամրապնդման միջոցները, ներառյալ Ադրբեջանում պահվող հայ կալանավորների ազատ արձակումն ու հայրենադարձությունը, կարող են օգուտ բերել խաղաղ գործընթացին եւ ապահովել կողմերի միջեւ վստահության բարձրացումը»։
«Ցավոք, դա ԵՄ Գերագույն ներկայացուցչի՝ հայերին հաճոյանալու հերթական փորձն է: Նա նաեւ առաջ է մղում մի պատում, որը ոչ բարոյական հիմք ունի, ոչ էլ փաստական: Մենք մերժում ենք այս կեղծ ու սադրիչ մեղադրանքները։
2020 թվականի պատերազմից հետո Ադրբեջանը, որպես մարդասիրական ժեստ եւ միջազգային մարդասիրական իրավունքով ստանձնած պարտավորություններին համապատասխան ազատ է արձակել եւ հայրենադարձել ռազմագերիի կամ կալանավորի կարգավիճակ ունեցող ավելի քան 200 հայերի։ Ադրբեջանում պահվող բոլոր հայ ռազմագերիների եւ քաղաքացիական անձանց հետ վարվել են 1949 թվականի Ժնեւի կոնվենցիաների պահանջներին համապատասխան, նրանք չեն ենթարկել խոշտանգումների, վիրավորանքների եւ անմարդկային վերաբերմունքի։
Կալանավորված ռազմական հանցագործները, անջատողական առաջնորդները եւ հայկական ծագում ունեցող այլ անձինք մեղադրվում են ռազմական հանցագործությունների, էթնիկ զտումների, ռազմական ագրեսիայի, խոշտանգումների եւ այլ ծանր հանցագործությունների համար։ Նրանք կամ արդեն դատապարտվել են այդ հանցագործությունների համար, կամ նրանց հանդեպ հետաքննություն է իրականացվում: Ժնեւի կոնվենցիաների, ինչպես նաեւ միջազգային եւ ազգային օրենսդրության համաձայն՝ Ադրբեջանն ունի նման հանցագործությունները հետաքննելու եւ մեղավորներին դատելու իրավունքներ եւ պարտավորություններ։ Նման ձերբակալությունները լիարժեք իրավական հիմք ունեն եւ չեն խախտում կալանավորված անձանց իրավունքները»,- ասել է Հաջիզադեն։
Ինչ վերաբերում է Հայաստան եւ այլ երկրներ տեղափոխված հայերի իրավունքների ապահովման վերաբերյալ Բորելի հայտարարություններին, «կարեւոր է հիշեցնել, որ, չնայած Ադրբեջանի վերաինտեգրման կոչին, այդ ուղղությամբ ծրագրին ու քայլերին, տեղի հայերը որոշեցին լքել մեր երկիրը եւ չվերադառնալ»,- հավելել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղարը։

Baku expects “the EU to refrain from biased statements at this decisive moment” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Azerbaijan expects that “at this decisive moment, the EU will refrain from biased statements that undermine peace efforts in the region.”
Spokesperson for Azerbaijani Foreign Ministry Aykhan Hajizada said this, commenting on the statements of the EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Josep Borrell, who noted, in particular, that “confidence-building measures, including the release and repatriation of Armenian detainees held in Azerbaijan, can benefit the peace process and pave the way for increased confidence between the sides.”
“Unfortunately, this is yet another attempt by the EU High Representative to please Armenians and to promote a narrative that has no moral or factual basis. We reject these false and inflammatory claims.
After the 2020 war, Azerbaijan released and repatriated more than 200 Armenians with the status of prisoners of war or detainees as a humanitarian gesture, as well as in line with its obligations under international humanitarian law. All Armenian prisoners of war and civilians detained in Azerbaijan were treated in accordance with the requirements of the Geneva Conventions of 1949, they were not subjected to torture, insults and inhuman treatment.
The remaining detained war criminals, separatist leaders and others of Armenian origin are accused of war crimes, ethnic cleansing, military aggression, torture and other serious crimes, or have already been convicted of these crimes, or the investigation is ongoing. In accordance with the Geneva Conventions, as well as international and national legislation, Azerbaijan has rights and obligations to investigate such crimes and try the perpetrators. Such arrests have full legal basis and do not infringe on the rights of detainees,” Hajizada said.
As for Borrell’s statements regarding ensuring the rights of Armenians resettled in Armenia and other countries, “it is important to recall that despite the call for reintegration, the program and Azerbaijan’s steps in this direction, local Armenians decided to leave our country and not return,” the Azerbaijani Foreign Ministry spokesperson added.