ԵՄ-ն «հստակ համոզված է», որ հայ կալանավորների վերադարձը կօգնի խաղաղ գործընթացին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպական միության արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության Բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելն ասել է, որ «ԵՄ-ն շարունակում է աջակցել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված ջանքերին բոլոր առկախ հարցերում»։
Բորելն այդ մասին ասել է Եվրոպական Խորհրդարանի պատգամավորների հարցմանը գրավոր պատասխանում:
Դրանում, մասնավորապես, ասված է.
«Լեռնային Ղարաբաղից կալանավորվածների իրավիճակի վերաբերյալ ԵՄ-ն Ադրբեջանին կոչ է անում հարգել պատշաճ ընթացակարգը, կալանավորների պաշտպանության հիմնական սկզբունքները եւ ապահովել թափանցիկություն:
ԵՄ-ն հստակ համոզված է, որ վստահության ամրապնդման միջոցները, ներառյալ Ադրբեջանում պահվող հայ կալանավորների ազատ արձակումն ու հայրենադարձությունը, կարող են օգուտ բերել ընդհանուր խաղաղ գործընթացին եւ ճանապարհ հարթել կողմերի միջեւ վստահության բարձրացման համար:
Այս առումով ԵՄ-ն ողջունել է 2023 թվականի դեկտեմբերի 7-ի Հայաստանի եւ Ադրբեջանի համատեղ հայտարարությունը վստահության ամրապնդման միջոցառումների մասին, ներառյալ գերիների փոխանակումը, եւ շարունակում է
քաջալերել հետագա քայլերը։
ԵՄ-ն շարունակում է համագործակցել Ադրբեջանի հետ Մարդու իրավունքների երկխոսության շրջանակներում, ինչպես նաեւ երկկողմ շփումների միջոցով: Բաքվում ԵՄ պատվիրակությունը ուշադիր հետեւում է տեղում տիրող իրավիճակին եւ սերտ կապի մեջ է Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեի հետ, որը կանոնավոր հասանելիություն ունի հայ կալանավորներին:
Ավելին, ԵՄ-ն շարունակում է կոչ անել Ադրբեջանին ապահովել ղարաբաղցի հայերի իրավունքները, ներառյալ՝ առանց ահաբեկման եւ խտրականության իրենց տները վերադառնալու իրավունքը»:

ЕС «твердо убежден», что возвращение задержанных армян поможет мирному процессу - Mediamax.am
Верховный представитель Европейского Союза по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель заявил, что «ЕС продолжает поддерживать усилия, направленные на нормализацию отношений между Арменией и Азербайджаном по всем нерешенным вопросам».
Об этом Боррель сообщил в письменном ответе на запрос депутатов Европарламента.
В нем, в частности, сказано:
«Что касается ситуации с задержанными из Нагорного Карабаха, ЕС призывает Азербайджан соблюдать надлежащие процедуры, основные принципы защиты задержанных и обеспечивать прозрачность.
ЕС твердо убежден, что меры по укреплению доверия, включая освобождение и репатриацию армянских задержанных в Азербайджане, могут принести пользу мирному процессу и обеспечить рост доверия между сторонами.
В этой связи ЕС приветствовал совместное заявление Армении и Азербайджана от 7 декабря 2023 года о мерах доверия, включая обмен пленными, и продолжает
поощрять дальнейшие шаги.
ЕС продолжает сотрудничать с Азербайджаном в рамках диалога по правам человека, а также посредством двусторонних контактов. Делегация ЕС в Баку внимательно следит за ситуацией на местах и находится в тесном контакте с Международным Комитетом Красного Креста, который имеет регулярный доступ к армянским задержанным.
Более того, ЕС продолжает призывать Азербайджан обеспечить права карабахских армян, включая право вернуться в свои дома без угнетения и дискриминации».