Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել է, որ Ադրբեջանը Նախիջեւանի հետ կապող երկաթուղին եւ ավտոճանապարհը պետք է անցնեն Մեղրիի տարածքով։
«Հայկական կողմին խորհուրդ եմ տալիս այս հարցում չզբաղվել մանիպուլյացիաներով։ Ադրբեջանի հիմնական մասը Նախիջեւանի հետ կապելու համար նրանց առաջարկած երթուղին օգտագործման համար բոլորովին պիտանի չէ։ Այն անհնար կլինի օգտագործել ամբողջ տարվա ընթացքում՝ եղանակային պայմանների ու տեղանքի պատճառով։ Ամենաճիշտ տարբերակը Մեղրիի տարածքով անցնելն է։ Դեռ խորհրդային տարիներին այնտեղով երկաթգիծ էր անցնում, մայրուղի էր կառուցվում։ Երկաթուղին եւ ավտոճանապարհը պետք է անցնեն այդ երթուղով։ Մարդիկ եւ բեռները Ադրբեջանից Ադրբեջան պետք է անցնեն առանց որեւէ հսկողության: Հակառակ դեպքում Հայաստանը հավերժ կմնա փակուղի։ Եթե իմ նշած երթուղին չբացվի, մենք մտադիր չենք բացել Հայաստանի հետ սահմանը որեւէ այլ կետում»,- ասել է Ալիեւը ադրբեջանական հեռուստաալիքներին տված հարցազրույցում։
«Կա եւս մի կարեւոր խնդիր՝ անվտանգությունը։ Ես Հայաստանի ղեկավարությանը բազմիցս ասել եմ, որ Հայաստանի երաշխիքները մեզ համար բավարար չեն: Նոյեմբերի 10-ի հայտարարության մեջ ասվում է, որ ռուս սահմանապահներն ապահովում են անվտանգությունն ու վերահսկողությունը 42-43 կիլոմետր երկարությամբ տարածքի վրա, եւ այդ պարտավորությունը պետք է կատարվի։ Հայաստանը ցանկանում է խուսափել համաձայնագրի այս կետի կատարումից։ Բայց դա անտրամաբանական է, որովհետեւ ռուս սահմանապահները Երեւանի օդանավակայանում են, Իրանի եւ Թուրքիայի հետ Հայաստանի սահմանին։ Ինչո՞ւ նրանք կարող են այնտեղ լինել, իսկ այստեղ՝ ոչ: Սա ուղղակի պատրվակ է՝ ճանապարհը փակ պահելու համար»,- ասել է Ալիեւը։
«ԱՄՆ պետդեպարտամենտի ղեկավարի տեղակալն անհասկանալի հայտարարություն արեց՝ կամ այս երթուղին անցնելու է Հայաստանով, կամ թույլ չեն տա, որ այն իրականացվի։ Մենք արդեն երեք տարի ասում ենք, որ այն պետք է անցնի Հայաստանով, որը թույլ չի տալիս, որ դա տեղի ունենա։ Իսկ հիմա մեզ մեղադրում են այլ ճանապարհ ընտրելու մեջ։ Ստեղծեք պայմաններ, որ այն անցնի Հայաստանի տարածքով, Մեղրիով, իմ նախանշած պայմաններով, ապա այլ տարբերակի կարիք չի լինի։ Այսօր էլ Ադրբեջանի հիմնական մասի եւ Նախիջեւանի միջեւ կապն իրականացվում է Իրանի տարածքով։ Ինչո՞ւ սրա դեմ չեն առարկում, այլ առարկում ենք միայն Մեղրիով անցնող հատվածի դեմ։ Նման անտրամաբանական ու անիմաստ հայտարարությունները ոչ մեկին պատիվ չեն բերում: Երբ Ամերիկայում ասում են՝ մենք դա թույլ չենք տա, ես արդեն ասել եմ՝ ի՞նչ նկատի ունեն, ինչպե՞ս թույլ չեն տա։ Բանակ կտեղակայե՞ն Զանգիլանում, թե՞ Իրանի տարածքում։ Ինչպե՞ս կարող են թույլ չտալ։ Սա մեր ինքնիշխան գործն է»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը։

Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что что железная и автомобильная дороги, связывающие Азербайджан с Нахичеваном, должны проходить через территорию Мегри.
«Советую армянской стороне не заниматься в этом вопросе манипуляциями. Предложенный ими маршрут из основной части Азербайджана в Нахичеван совершенно непригоден к пользованию. Пользоваться им в течение всего года будет невозможно, поскольку погодные условия и рельеф там очень суровые. Самый правильный вариант – проезд через территорию Мегри. Еще в советские времена оттуда проходила железная дорога и строилось автомобильное шоссе. Железная и автомобильная дороги также должны проходить по этому маршруту. Люди и грузы из Азербайджана в Азербайджан должны проходить без какой-либо проверки. В противном случае Армения навсегда останется тупиком. Если упомянутый мною маршрут не будет открыт, то мы не намерены открывать границу с Арменией в каком-либо другом месте», - заявил Алиев в интервью азербайджанским телеканалам.
«Тут важен еще один вопрос - безопасность. Я неоднократно говорил руководству Армении, что гарантий Армении нам недостаточно. В Заявлении от 10 ноября указано, что российские пограничники осуществляют охрану и контроль на участке в 42-43 километра, и это обязательство должно быть выполнено. Армения же хочет избежать исполнения этого пункта соглашения. Но это тоже нелогично. Потому что российские пограничники находятся в аэропорту Еревана, на границе Армении с Ираном и Турцией. Почему они могут там быть, а здесь - нет? Это просто предлог, чтобы держать дорогу закрытой», - сказал Алиев.
«Замглавы Госдепа США сделал непонятное заявление о том, что либо этот путь пройдет через Армению, либо они не позволят осуществить его. Ведь мы уже три года говорим, чтобы он проходил через Армению, которая не позволяет это сделать. А теперь нас обвиняют в том, что мы выбираем другой путь. Создайте же условия для того, чтобы он проходил через территорию Армении, через Мегри, на обозначенных мною условиях, тогда не будет необходимости в другом варианте. Сегодня сообщение между основной частью Азербайджана и Нахичеваном по-прежнему осуществляется через территорию Ирана. Почему против этого не возражают, а возражают только против участка, проходящего через Мегри? Такие нелогичные и бессмысленные заявления никому чести не делают, а когда в Америке говорят «мы этого не допустим», - я уже говорил об этом, что они имеют в виду, как они этого не допустят? Разместят армию в Зангилане или на территории Ирана? Как они этого не позволят? Это наше суверенное дело», - сказал президент Азербайджана.