Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել է, որ Ադրբեջանը Նախիջեւանի հետ կապող երկաթուղին եւ ավտոճանապարհը պետք է անցնեն Մեղրիի տարածքով։
«Հայկական կողմին խորհուրդ եմ տալիս այս հարցում չզբաղվել մանիպուլյացիաներով։ Ադրբեջանի հիմնական մասը Նախիջեւանի հետ կապելու համար նրանց առաջարկած երթուղին օգտագործման համար բոլորովին պիտանի չէ։ Այն անհնար կլինի օգտագործել ամբողջ տարվա ընթացքում՝ եղանակային պայմանների ու տեղանքի պատճառով։ Ամենաճիշտ տարբերակը Մեղրիի տարածքով անցնելն է։ Դեռ խորհրդային տարիներին այնտեղով երկաթգիծ էր անցնում, մայրուղի էր կառուցվում։ Երկաթուղին եւ ավտոճանապարհը պետք է անցնեն այդ երթուղով։ Մարդիկ եւ բեռները Ադրբեջանից Ադրբեջան պետք է անցնեն առանց որեւէ հսկողության: Հակառակ դեպքում Հայաստանը հավերժ կմնա փակուղի։ Եթե իմ նշած երթուղին չբացվի, մենք մտադիր չենք բացել Հայաստանի հետ սահմանը որեւէ այլ կետում»,- ասել է Ալիեւը ադրբեջանական հեռուստաալիքներին տված հարցազրույցում։
«Կա եւս մի կարեւոր խնդիր՝ անվտանգությունը։ Ես Հայաստանի ղեկավարությանը բազմիցս ասել եմ, որ Հայաստանի երաշխիքները մեզ համար բավարար չեն: Նոյեմբերի 10-ի հայտարարության մեջ ասվում է, որ ռուս սահմանապահներն ապահովում են անվտանգությունն ու վերահսկողությունը 42-43 կիլոմետր երկարությամբ տարածքի վրա, եւ այդ պարտավորությունը պետք է կատարվի։ Հայաստանը ցանկանում է խուսափել համաձայնագրի այս կետի կատարումից։ Բայց դա անտրամաբանական է, որովհետեւ ռուս սահմանապահները Երեւանի օդանավակայանում են, Իրանի եւ Թուրքիայի հետ Հայաստանի սահմանին։ Ինչո՞ւ նրանք կարող են այնտեղ լինել, իսկ այստեղ՝ ոչ: Սա ուղղակի պատրվակ է՝ ճանապարհը փակ պահելու համար»,- ասել է Ալիեւը։
«ԱՄՆ պետդեպարտամենտի ղեկավարի տեղակալն անհասկանալի հայտարարություն արեց՝ կամ այս երթուղին անցնելու է Հայաստանով, կամ թույլ չեն տա, որ այն իրականացվի։ Մենք արդեն երեք տարի ասում ենք, որ այն պետք է անցնի Հայաստանով, որը թույլ չի տալիս, որ դա տեղի ունենա։ Իսկ հիմա մեզ մեղադրում են այլ ճանապարհ ընտրելու մեջ։ Ստեղծեք պայմաններ, որ այն անցնի Հայաստանի տարածքով, Մեղրիով, իմ նախանշած պայմաններով, ապա այլ տարբերակի կարիք չի լինի։ Այսօր էլ Ադրբեջանի հիմնական մասի եւ Նախիջեւանի միջեւ կապն իրականացվում է Իրանի տարածքով։ Ինչո՞ւ սրա դեմ չեն առարկում, այլ առարկում ենք միայն Մեղրիով անցնող հատվածի դեմ։ Նման անտրամաբանական ու անիմաստ հայտարարությունները ոչ մեկին պատիվ չեն բերում: Երբ Ամերիկայում ասում են՝ մենք դա թույլ չենք տա, ես արդեն ասել եմ՝ ի՞նչ նկատի ունեն, ինչպե՞ս թույլ չեն տա։ Բանակ կտեղակայե՞ն Զանգիլանում, թե՞ Իրանի տարածքում։ Ինչպե՞ս կարող են թույլ չտալ։ Սա մեր ինքնիշխան գործն է»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը։

Yerevan /Mediamax/. Azerbaijani President Ilham Aliyev said that the railroad and highway connecting Azerbaijan with Nakhchivan should pass through the territory of Meghri.
“I would advise the Armenian side not to engage in manipulations on this issue. The route they proposed from the main part of Azerbaijan to Nakhchivan is completely unsuitable for use. It will be impossible to use it throughout the year, as the weather conditions and terrain there are very harsh. The most correct option is to pass through the territory of Meghri. Back in Soviet times, a railroad was passing from there and a highway was under construction. The railroad and highway should also pass through this route. People and cargo from Azerbaijan to Azerbaijan must pass without any checks. Otherwise, Armenia will remain a dead end forever. If the route I mentioned is not opened, we will not open the border with Armenia anywhere else,” Aliyev said in an interview with Azerbaijani TV channels.
“Another important issue here is security. I have repeatedly told the leadership of Armenia that their guarantees are not sufficient for us. The November 10 statement specifies that Russian border guards provide security and control in the 42-43 kilometer stretch, and this commitment must be fulfilled. However, Armenia wants to avoid the implementation of this provision. But this is also illogical because Russian border guards are present at Yerevan airport, at Armenia’s border with Iran and Turkey. Why can they be there, and not here? It’s just an excuse to keep the road closed,” Aliyev said.
“The U.S. Deputy Secretary of State made an unclear statement that either this route will pass through Armenia, or they will not allow it. We have been saying for three years that it should pass through Armenia, but Armenia does not allow it. And now we are accused of choosing another path. Create conditions for it to pass through the territory of Armenia, through Meghri, under the conditions I have outlined, then there will be no need for an alternative. Today, communication between the main part of Azerbaijan and Nakhchivan is still implemented through the territory of Iran. Why do they not object to this, but object to passing through Meghri? Such illogical and senseless statements do not bring honor to anyone, and when in the United States they say ‘we will not allow this,’ - what do they mean? How will they not allow it? Will they deploy an army in Zangilan or on Iranian territory? This is our sovereign matter,” the president of Azerbaijan said.