Օվերչուկն ասել է, որ Ադրբեջանն ու Իրանը Հայաստանը շրջանցող ճանապարհներ են կառուցում - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկն այսօր ասել է, որ ««Հյուսիս-Հարավ» միջազգային տրանսպորտային միջանցքի նախագծին Մեղրիով ճանապարհի կառուցման միջոցով Հայաստանի միանալու հարցը ներկայում չի քննարկվում՝ Հայաստանի հստակ դիրքորոշման բացակայության պատճառով»:
«Առայժմ նրանք վերջնական դիրքորոշում չեն ձեւավորել Մեղրիով ծրագրվող ճանապարհի վերաբերյալ»,- Օվերչուկի խոսքերը մեջբերում է Ինտերֆաքսը։
«Ադրբեջանն ու Իրանը փաստացի արդեն սկսել են Արաքս գետի հարավային ափով՝ Հայաստանը շրջանցող մայրուղու կառուցումը եւ հուշագիր են ստորագրել Իրանի տարածքով Հայաստանը շրջանցող երկաթուղու կառուցման մասին, որն անցնելու է գետի մյուս ափով»,- ասել է ՌԴ փոխվարչապետը
Նա նշել է, որ Իրանից Նախիջեւան՝ Հայաստանը շրջանցող ճանապարհ կառուցելու տարբերակը երկարությամբ քիչ է տարբերվում է Զանգեզուրով անցնող ճանապարհից։
«Գնահատվում էր, որ Հայաստանի տարածքով երկաթուղու երկարությունը կկազմի 42 կմ, որքան գիտեմ, Իրանի տարածքով երկաթուղին մոտավորապես 50 կմ է լինելու: Սա է ամբողջ տարբերությունը՝ երկու կամուրջ եւ 8 կմ»,- հավելել է Օվերչուկը։

Yerevan /Mediamax/. Russian Deputy Prime Minister Alexei Overchuk said today that the issue of Armenia’s participation in the “North-South” international transport corridor “by building a road through Meghri is not considered now due to the lack of a clear position from Armenia.”
“They have not formed so far a final position regarding the road that was planned through Meghri,” Interfax quoted Overchuk as saying.
“Azerbaijan and Iran have actually begun the construction of a highway that will run along the southern bank of the Arax River bypassing Armenia, and signed a memorandum on the construction of a railroad through the territory of Iran bypassing Armenia, it will simply run along the other bank of the river,” the Russian deputy prime minister said.
He noted that the option of building a road bypassing Armenia through Iran to Nakhchivan with entry to the border with Turkey differs slightly in length from the road through Zangezur.
“It was estimated that the railroad through Armenian territory will be 42 km, as far as I know, the railroad through Iranian territory is about 50 km, that’s the whole difference: two bridges and 8 km,” Overchuk said.