Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն այսօր «քաղաքական մանիպուլյացիա» է անվանել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը երկու երկրների սահմանին եւ Արցախի հետ շփման գծում զորքերի կուտակման մասին։
«Սեպտեմբերի 7-ին կառավարության նիստում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ելույթում հնչեցրած մեղադրանքները, թե Ադրբեջանը սրում է ռազմաքաղաքական իրավիճակը տարածաշրջանում եւ իբր ուժեր է կենտրոնացնում տարածքի վրա, հայկական կողմի հերթական կեղծ քաղաքական մանիպուլյացիաների բաղկացուցիչ մաս են հանդիսանում»,- ասվում է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարություն մեկնաբանության մեջ։
Դրանում նշվում է, որ «տարածաշրջանի անվտանգության իրական սպառնալիքը Հայաստանի ռազմաքաղաքական սադրանքների շարունակությունն է, նրա տարածքային հավակնությունները Ադրբեջանի նկատմամբ եւ Ադրբեջանի տարածքից մինչ այժմ դուրս չբերված հայկական զինված ուժերն են»:
«Տարածաշրջանում խաղաղություն եւ անվտանգություն հաստատելու համար Հայաստանը պետք է հրաժարվի Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային հավակնություններից, վերջ տա ռազմական եւ քաղաքական սադրանքներին, դադարի խոչընդոտել խաղաղության պայմանագրի բանակցային գործընթացում հաջող արդյունքների հասնելուն»,- ասվում է մեկնաբանության մեջ։

В Баку опровергли утверждения о концентрации войск - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. МИД Азербайджана назвал сегодня «политической манипуляцией» заявление премьер-министра Армении Никола Пашиняна о концентрации Баку войск на границе двух стран и в Карабахе.
«Прозвучавшие в выступлении премьер-министра Армении Никола Пашиняна на заседании правительства 7 сентября обвинения в том, что Азербайджан обостряет военно-политическую ситуацию в регионе и якобы сосредоточил силы на территории, являются составной частью очередных фальшивых политических манипуляций армянской стороны», - говорится в комментарии МИД Азербайджана.
В нем отмечается, что «реальной угрозой для безопасности в регионе являются продолжение Арменией военно-политических провокаций, ее территориальные претензии к Азербайджану и все еще не выведенные с территории Азербайджана вопреки принятым обязательствам армянские вооруженные силы».
«Для установления мира и безопасности в регионе Армения должна отказаться от территориальных претензий против Азербайджана, положить конец военным и политическим провокациям, прекратить чинить препятствия достижению успешных результатов в переговорном процессе по мирному договору», - говорится в комментарии.