Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն այսօր «քաղաքական մանիպուլյացիա» է անվանել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը երկու երկրների սահմանին եւ Արցախի հետ շփման գծում զորքերի կուտակման մասին։
«Սեպտեմբերի 7-ին կառավարության նիստում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ելույթում հնչեցրած մեղադրանքները, թե Ադրբեջանը սրում է ռազմաքաղաքական իրավիճակը տարածաշրջանում եւ իբր ուժեր է կենտրոնացնում տարածքի վրա, հայկական կողմի հերթական կեղծ քաղաքական մանիպուլյացիաների բաղկացուցիչ մաս են հանդիսանում»,- ասվում է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարություն մեկնաբանության մեջ։
Դրանում նշվում է, որ «տարածաշրջանի անվտանգության իրական սպառնալիքը Հայաստանի ռազմաքաղաքական սադրանքների շարունակությունն է, նրա տարածքային հավակնությունները Ադրբեջանի նկատմամբ եւ Ադրբեջանի տարածքից մինչ այժմ դուրս չբերված հայկական զինված ուժերն են»:
«Տարածաշրջանում խաղաղություն եւ անվտանգություն հաստատելու համար Հայաստանը պետք է հրաժարվի Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային հավակնություններից, վերջ տա ռազմական եւ քաղաքական սադրանքներին, դադարի խոչընդոտել խաղաղության պայմանագրի բանակցային գործընթացում հաջող արդյունքների հասնելուն»,- ասվում է մեկնաբանության մեջ։

Yerevan /Mediamax/. The Azerbaijani Foreign Ministry described today the statement of Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan about concentration of Azerbaijani troops on the border of the two countries and in Karabakh as "political manipulation.”
“The accusations voiced by Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan at the cabinet session on September 7 according to which Azerbaijan is aggravating the military-political situation in the region and has allegedly concentrated forces on the territory are an integral part of another fake political manipulation by the Armenian side,” the Azerbaijani Foreign Ministry said in a commentary.
It notes that “the real threat to security in the region is continued military and political provocations by Armenia, its territorial claims to Azerbaijan and the Armenian armed forces still not withdrawn from the territory of Azerbaijan despite the assumed commitments.”
“In order to establish peace and security in the region, Armenia must abandon its territorial claims against Azerbaijan, put an end to military and political provocations, and stop obstructing the achievement of successful results in the peace treaty negotiation process,” the commentary reads.