Բաքուն «զրպարտիչ» է անվանել ISIS-ի զինյալների մասին հայտարարած իրանցի գեներալին - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը «զրպարտություն» է անվանել Իրանի ցամաքային զորքերի հրամանատար Կիյումարս Հեյդարիի հայտարարությունն Ադրբեջանում «սիոնիստական ուժերի» եւ ԴԱԻՇ (ISIS)-ի զինյալների առկայության մասին։
«Իր անհեթեթ հերյուրանքներում Հեյդարին պնդում է, որ Ադրբեջանում իբր կան «սիոնիստական» ուժեր, եւ որ 44-օրյա Հայրենական պատերազմում Ադրբեջանն օգտագործել է Սիրիայից բերված ԴԱԻՇ ահաբեկիչներին, որոնք, ըստ նրա, դեռ մեր երկրում են։ Ի պատասխան այս մեղադրանքների՝ մենք հայտարարում ենք, որ Ադրբեջանի քաջարի բանակը միանձնյա ազատագրել է մեր հողերը օկուպացիայից՝ հաղթանակի տարեգրություն կերտելով»,- ասվում է նախարարության հայտարարության մեջ, որը մեջբերում է «Ինտերֆաքս-Ադրբեջան»-ը։
Մեկնաբանելով իրանցի գեներալի հայտարարությունը, թե Իրանը թույլ չի տա փոփոխություններ Հայաստանի հետ սահմանին, նախարարությունում ընդգծել են, որ իրանական կողմը երբեք մեղադրանքներ չի առաջադրել Հայաստանին, որը «30 տարի շարունակ օկուպացված է պահել Ադրբեջանի տարածքը»։
«Այս ընթացքում իրանա-հայկական եղբայրությունը միայն ամրապնդվել է։ Եվ այսօր ոչ ոքի համար գաղտնիք չէ, որ Ֆրանսիան եւ Իրանը աշխարհում Հայաստանի գլխավոր դաշնակիցներն են»,- նշել է Ադրբեջանի ՊՆ-ն։

Баку назвало «клеветой» заявление иранского генерала о боевиках ИГИЛ - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министерство обороны Азербайджана назвало «клеветой» заявление командующего сухопутными войсками Ирана Киюмарса Хейдари о нахождении в Азербайджане «сионистских сил» и боевиков ИГИЛ.
«В своих абсурдных измышлениях Хейдари утверждает, что в Азербайджане якобы присутствуют «сионистские» силы и что в 44-дневной Отечественной войне Азербайджан использовал террористов ИГИЛ, привезенных из Сирии, которые, по его утверждению, все еще находятся на территории страны. В ответ на эти обвинения заявляем, что доблестная армия Азербайджана в одиночку освободила наши земли от оккупации, создав летопись победы», - говорится в заявлении министерства, которое цитирует «Интерфакс-Азербайджан».
Комментируя заявление иранского генерала о том, что Иран не допустит изменений на границе с Арменией, в министерстве подчеркнули, что иранская сторона ни разу не высказала обвинений в отношении Армении, которая на протяжении 30 лет удерживала под оккупацией территории Азербайджана.
«В этот период лишь усилилось ирано-армянское братство. И сегодня ни для кого не секрет, что основными союзниками Армении в мире являются Франция и Иран», - заявили в министерстве обороны Азербайджана.