Ադրբեջանի նախագահը Եվրամիությանը մեղադրել է իրեն «խաբելու» համար - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը «խաբեություն» է որակել առանց Բաքվի համաձայնության Հայաստան նոր քաղաքացիական առաքելություն գործուղելու Եվրամիության մտադրությունը։
Հունվարի 10-ին ադրբեջանական հեռուստաալիքներին տված հարցազրույցում Ալիևը հիշեցրել է, որ Հայաստան երկու ամսով ԵՄ քաղաքացիական առաքելության գործողուղումը համաձայնեցվել էր Ադրբեջանի, Հայաստանի, Ֆրանսիայի եւ Եվրոպական խորհրդի ղեկավարների քառակողմ հանդիպման ժամանակ 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում։
Ադրբեջանի նախագահի խոսքով՝ ավելի ուշ ԵՄ-ն խախտել է ձեռք բերված պայմանավորվածությունները՝ առանց Բաքվի համաձայնության նոր առաքելություն գործուղելու մասին որոշում կայացնելով։
«Ինչ-որ պատճառով պայմանավորվածությունը խախտվել է, ինչն, իհարկե, խիստ հիասթափեցնող է, քանի որ մենք լուրջ մարդիկ ենք։ Եթե ինչ-որ բանի մասին պայմանավորվել ենք, թեեւ բանավոր, ապա պայմանավորվածությունները պետք է պահպանվեն»,- ընդգծել է Ալիեւը։
Նա նշել է, որ ԵՄ նոր առաքելություն գործուղումը Հայաստան չի բարձրացնի տարածաշրջանի անվտանգությունը եւ բացասաբար կանդրադառնա ԵՄ հովանու ներքո հայ-ադրբեջանական բանակցությունների վրա։
Ադրբեջանի նախագահն ասել է, որ Բաքուն որպես Հայաստանի հետ բանակցությունների հարթակներ տեսնում է ԱՄՆ-ին և Ռուսաստանին։
«Ֆրանսիան իրեն մեկուսացրել է գործընթացից։ Մնում են ԱՄՆ-ն ու Ռուսաստանը»,- ասել է Ալիևը՝ հավելելով, որ Եվրամիությունը նույնպես կարող է դառնալ նման հարթակ, «եթե իրեն ազնիվ պահի»։

Президент Азербайджана назвал действия ЕС «обманом» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев назвал «обманом» отправку новой гражданской миссии Европейского союза в Армению без согласования с Баку.
В интервью азербайджанским телеканал 10 января Алиев напомнил, что отправка в Армению миссии ЕС из 40 человек сроком на два месяца была согласована на четырехсторонней встрече глав Азербайджана, Армении, Евросовета и Франции в Праге 6 октября 2022 года.
По словам президента Азербайджана, позже в Евросоюзе нарушили достигнутые договоренности, приняв без согласования с Баку решение об отправке новой миссии после того, как срок действия мандата прежней истек 19 декабря.
«Договоренность по какой-то причине была нарушена, что, конечно крайне разочаровывает, ведь мы серьезные люди. Если о чем-то договаривались, пусть даже и устно, то договоренности необходимо соблюдать», - подчеркнул Алиев.
Он отметил, что отправка новой миссии ЕС в Армению не повысит безопасность региона и окажет негативное влияние на армяно-азербайджанские переговоры под эгидой ЕС.
Президент Азербайджана сказал, что в Баку видят площадками для переговоров с Арменией США и Россию.
«Франция изолировала себя от процесса. Остаются только США и Россия», - заявил Алиев, добавив, что Евросоюз также может стать такой площадкой, «если будет вести себя честно».