«Պատրաստ ենք խորհրդակցությունների Բաքու-Թբիլիսի-Երեւան ձեւաչափով» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն այսօր ասել է, որ Ադրբեջանը պատրաստ է եռակողմ խորհրդակցություններ անցկացնել Բաքու-Թբիլիսի-Երեւան ձեւաչափով:
Ինտերֆաքսի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա հայտարարել է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիի հետ հանդիպմանը:
«Այսօր մտքերի փոխանակում է տեղի ունեցել (Վրաստանի վարչապետի հետ)՝ Ադրբեջանի, Վրաստանի եւ Հայաստանի միջեւ խորհրդակցությունների վերաբերյալ։ Եթե Հայաստանը համաձայնի, ուրեմն մենք նույնպես պատրաստ ենք դրան»,- ասել է Իլհամ Ալիեւը:
Նա նշել է, որ «եթե փաստաթուղթը ստորագրվի, ապա տարածաշրջանում խաղաղություն կհաստատվի եւ համագործակցության տարածք կհայտնվի»։
«Մենք հայկական կողմին արդեն ծանոթացրել ենք հակամարտության կարգավորման հինգ հիմնական սկզբունքին, հուսով ենք, որ Հայաստանը կսկսի բանակցությունները եւ կստորագրի խաղաղության համաձայնագիրը»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը:

«Мы готовы к трехсторонним консультациям в формате Баку-Тбилиси-Ереван» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил сегодня, что Азербайджан готов к проведению трехсторонних консультаций в формате Баку-Тбилиси-Ереван.
Как сообщает «Интерфакс», он заявил об этом на встрече с премьер-министром Грузии Ираклием Гарибашвили.
«Сегодня состоялся обмен мнениями (с премьер-министром Грузии) относительно консультаций между Азербайджаном, Грузией и Армений. Если Армения согласна, то мы тоже к этому готовы», - сказал Ильхам Алиев.
Он отметил, что «если документ будет подписан, то в регионе установится мир и появится пространство для сотрудничества».
«Мы уже ознакомили армянскую сторону с пятью основными принципами урегулирования конфликта, надеемся, что Армения начнет переговоры и подпишет мирное соглашение», - сказал президент Азербайджана.