Երեւան: Մեդիամաքս: Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին այսօր ասել է, որ Հարավկովկասյան տարածաշրջանում խաղաղության պահպանման համար առաջադրված «Հարեւանության խաղաղության նախաձեռնությունը» չի հակասում եւ չի փոխարինում համագործակցության որեւէ այլ ձեւաչափի։
Նովոստի-Գրուզիայի փոխանցմամբ՝ այդ մասին նա ասել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ Վրաստանում կայացած հանդիպումից հետո:
Նա նշել է, որ հանդիպման ընթացքում իրենք անդրադարձել են տարածաշրջանում տիրող իրավիճակին, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ խաղաղ բանակցային գործընթաց սկսելու վերաբերյալ վերջին պայմանավորվածությանը։
«Ես ցանկանում եմ կրկնել, որ Վրաստանը, ես եւ մեր կառավարությունը հայտարարում ենք մեր լիակատար պատրաստակամությունը՝ շարունակելու եւ աջակցելու խաղաղության քաղաքականությանը, որը սկսել ենք միասին։ Ուզում եմ նաեւ նշել, որ խաղաղ հարեւանության հիշյալ նախաձեռնությունը չի հակասում եւ չի փոխարինում համագործակցության որեւէ այլ ձեւաչափի, հակառակը, օգնում է: Ես հավատում եմ, որ միասին մենք շատ կարեւոր գործեր կանենք»,- ասել է Իրակլի Ղարիբաշվիլին։

Гарибашвили: Грузия готова поддержать «мирную инициативу» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили заявил сегодня, что выдвинутая для поддержания мира в регионе Южного Кавказа «Мирная инициатива добрососедства» не противоречит и не заменяет какой-либо другой формат сотрудничества.
«Новости-Грузия» сообщает, что Гарибашвили сказал об этом сегодня после встречи с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым в Тбилиси.
Он отметил, что в ходе встречи они коснулись также текущей ситуации в регионе, недавней договоренности между Азербайджаном и Арменией о начале мирного переговорного процесса.
«Я хотел бы еще раз подтвердить, что Грузия, я и наше правительство заявляем о нашей полной готовности продолжать и поддерживать мирную политику, которую мы начали вместе. Также хочу отметить, что упомянутая инициатива мирного соседства не противоречит и не заменяет какой-либо другой формат сотрудничества, напротив, она будет помогать, и я верю, что вместе мы сделаем много важных дел», - сказал Ираклий Гарибашвили.