Ալիեւը հերքել է Հայաստանի տարածք ներխուժելու մեղադրանքները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը «անհիմն» է անվանել Հայաստանի տարածք ներխուժելու մեղադրանքները։
«Եթե սահմանն անցներ այնտեղ, որտեղ իրենք պնդում են, ապա այնտեղ կվերազինեին սահմանագծերը, կոմունիկացիաները, ինժեներական աշխատանքներ կիրականացնեին։ Նրանք հավատում էին, որ ողջ Ղարաբաղն ու Զանգեզուրը կմնան իրենց վերահսկողության տակ, այդ իսկ պատճառով ադրբեջանա-հայկական սահմանին ոչ մի աշխատանք չէին իրականացնում»,- ասել է Ալիեւը՝ սեպտեմբերի 21-ին Լաչին կատարած այցի ժամանակ։
Նրա խոսքով, առանց երկու երկրների սահմանի սահմանազատման, ոչ ոք չի կարող խոսել այն մասին, թե կոնկրետ որտեղով է այն անցնում։
«Մենք պատրաստ ենք քննարկումների եւ պատասխանատու ենք վերաբերվում սահմանազատման հանձնաժողովների աշխատանքին։ Հավաքված են բոլոր քարտեզները, ներառյալ 19-րդ, 20-րդ դարերի եւ ավելի վաղ ժամանակաշրջանի: Նրանք հստակ ցույց են տալիս, թե ով ինչ հողի վրա է եղել։ Առանց սահմանազատման ոչ ոք չի կարող մեզ որեւէ բանում մեղադրել»,- հավելել է Ալիեւը։
Նա հայտարարել է, որ «սեպտեմբերի 13-ին, ի պատասխան հերթական սադրանքի, ադրբեջանական բանակը կրկին իր տեղը դրեց հակառակորդին»։ «Հուսով եմ, որ ի վերջո դա նրանց համար դաս կլինի։ Որովհետեւ նրանք տեսան, որ մեզ ոչ ոք եւ ոչինչ չի կարող կանգնեցնել»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը։
Նրա խոսքով, Ադրբեջանը Հայաստանի հետ սահմանին զբաղեցնում է շահավետ դիրքեր, որոնք ապահովում են ինչպես ռազմական առավելություն, այնպես էլ մեծ տարածքի տեսողական վերահսկողության հնարավորություն։

Алиев отверг обвинения о вторжении на территорию Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев назвал «безосновательными» обвинения о вторжении на территорию Армении.
«Если граница проходила там, где они утверждают, то они обустроили бы там пограничные линии, коммуникации, провели бы инженерные работы. Они считали, что весь Карабах и Зангезур останутся под их контролем, именно поэтому не проводили никаких работ на азербайджано-армянской границе», - сказал Алиев, посетивший 21 сентября Лачин.
По его словам, без делимитации границы между двумя странами никто не может говорить о том, где именно она проходит.
«Мы готовы к обсуждениям и ответственно относимся к работе комиссий по делимитации. Собраны все карты, в том числе карты 19, 20 веков и более раннего периода. Эти карты ясно показывают, кто на какой земле находился. Без проведения делимитации никто не может нас ни в чем обвинять», - добавил Алиев.
Он заявил, что «13 сентября, в ответ на очередную провокацию, азербайджанская армия вновь поставила врага на место». «Надеюсь, что в конце концов это станет для них уроком. Потому что они увидели, что никто и ничто не может нас остановить», - заявил президент Азербайджана.
По его словам, Азербайджан занимает выгодные позиции на границе с Арменией, которые дают как военное преимущество, так и возможность визуального контроля над большой территорией, включая контроль над важными коммуникациями.