Ալիեւը հերքել է Հայաստանի տարածք ներխուժելու մեղադրանքները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը «անհիմն» է անվանել Հայաստանի տարածք ներխուժելու մեղադրանքները։
«Եթե սահմանն անցներ այնտեղ, որտեղ իրենք պնդում են, ապա այնտեղ կվերազինեին սահմանագծերը, կոմունիկացիաները, ինժեներական աշխատանքներ կիրականացնեին։ Նրանք հավատում էին, որ ողջ Ղարաբաղն ու Զանգեզուրը կմնան իրենց վերահսկողության տակ, այդ իսկ պատճառով ադրբեջանա-հայկական սահմանին ոչ մի աշխատանք չէին իրականացնում»,- ասել է Ալիեւը՝ սեպտեմբերի 21-ին Լաչին կատարած այցի ժամանակ։
Նրա խոսքով, առանց երկու երկրների սահմանի սահմանազատման, ոչ ոք չի կարող խոսել այն մասին, թե կոնկրետ որտեղով է այն անցնում։
«Մենք պատրաստ ենք քննարկումների եւ պատասխանատու ենք վերաբերվում սահմանազատման հանձնաժողովների աշխատանքին։ Հավաքված են բոլոր քարտեզները, ներառյալ 19-րդ, 20-րդ դարերի եւ ավելի վաղ ժամանակաշրջանի: Նրանք հստակ ցույց են տալիս, թե ով ինչ հողի վրա է եղել։ Առանց սահմանազատման ոչ ոք չի կարող մեզ որեւէ բանում մեղադրել»,- հավելել է Ալիեւը։
Նա հայտարարել է, որ «սեպտեմբերի 13-ին, ի պատասխան հերթական սադրանքի, ադրբեջանական բանակը կրկին իր տեղը դրեց հակառակորդին»։ «Հուսով եմ, որ ի վերջո դա նրանց համար դաս կլինի։ Որովհետեւ նրանք տեսան, որ մեզ ոչ ոք եւ ոչինչ չի կարող կանգնեցնել»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը։
Նրա խոսքով, Ադրբեջանը Հայաստանի հետ սահմանին զբաղեցնում է շահավետ դիրքեր, որոնք ապահովում են ինչպես ռազմական առավելություն, այնպես էլ մեծ տարածքի տեսողական վերահսկողության հնարավորություն։

Yerevan /Mediamax/. Azerbaijani President Ilham Aliyev called the accusations of intrusion into the territory of Armenia “groundless”.
“If the border passed where they claim, they would have set up border lines, communications, and carried out engineering work there. They believed that the whole of Karabakh and Zangezur would remain under their control, which is why they did not carry out any work on the Azerbaijani-Armenian border,” said Aliyev, who visited Lachin on September 21.
He said that without the delimitation of the border between the two countries, no one can talk about exactly where it passes.
“We are ready for discussions and take the work of the delimitation commissions seriously. All maps have been collected, including maps from the 19th, 20th centuries and earlier. These maps clearly show who was on what land. Without delimitation, no one can accuse us of anything,” Aliyev added.
He stated that “on September 13, in response to another provocation, the Azerbaijani army again put the enemy in its place.” “I hope it will be a lesson for them in the end. Because they saw that no one and nothing can stop us,” the Azerbaijani president said.
Aliyev stressed that Azerbaijan occupies advantageous positions on the border with Armenia, which provide both a military advantage and the ability to visually control a large territory, including control of important communications.