Ալիեւ. «Աշխարհն այլեւս երբեք նախկինը չի լինի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել է, որ ռուս-ուկրաինական պատերազմը մեծապես կփոխի իրավիճակը աշխարհում։
«Դժվար է կանխատեսել, թե ինչպիսին կլինի գլոբալ նոր իրավիճակը։ Պարզ է միայն, որ աշխարհը երբեք չի լինի այնպիսին, ինչպիսին էր մինչեւ 2022թ. փետրվարը։
Աշխարհը փոխվել է, եւ ապագան կախված է հետեւյալ գործոններից՝ ինչքա՞ն կտեւի պատերազմն Ուկրաինայում, ինչպե՞ս այն կավարտվի, ինչպիսի՞ն կլինի ուժերի հարաբերակցությունը աշխարհում եւ տարածաշրջանում»,- ասել է Ալիեւը՝ Իտալիայում պատասխանելով միջազգային կոնֆերանսի մասնակիցները հարցերին.
Ըստ Ինտերֆաքսի, Ալիեւն ընդգծել է, որ Բաքվին հետաքրքրում են նոր գլոբալ կարգի հետեւանքները Հարավային Կովկասի համար, տարածաշրջանի հիմնական երկրների դիրքորոշումները՝ Հայաստանի հետ խաղաղության հասնելու ծրագրերի համատեքստում։
«Մենք դիտարկում ենք իրավիճակը։ Իհարկե, մենք գործելու ենք մեր ռազմավարությանը համապատասխան, բայց նաեւ չենք կարող անտեսել այն փաստը, որ աշխարհը փոխվում է», - ասել է Ալիեւը:
Նա ընդգծել է, որ «Ադրբեջանը երբեք չի հարմարվել իր խոշոր հարեւանների քաղաքականությանը»։
«Մենք միշտ ունեցել ենք մեր քաղաքականությունը, որը ձեւավորվել է միջազգային իրավունքի, արդարության, միջազգային կազմակերպությունների որոշումների ու փաստաթղթերի, ինչպես նաեւ իմաստության սկզբունքների հիման վրա։ Դրա համար էլ մենք հաջողել ենք»,- ասել է Ալիեւը։
«Անկախ լինելու համար մենք ներդրումներ արեցինք տնտեսության մեջ։ Ադրբեջանը կայսրության, Խորհրդային Միության մաս էր։ Ավելի քան 30 տարի մեր ժողովուրդը անկախ է, եւ մենք ցանկանում ենք միշտ անկախ ապրել։ Դա անելու համար մենք պետք է ուժեղ լինենք եւ լավ ընկերներ ունենանք»,- հավելել է Ադրբեջանի նախագահը։

Алиев: «Мир больше не будет таким, каким был до февраля» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что российско-украинская война сильно изменит дальнейшую ситуацию в мире.
«Трудно предсказать, какой будет новая глобальная ситуация. Ясно только, что мир уже никогда не будет таким, каким был до февраля. Мир изменился и будущее зависит от следующих факторов - сколько продлится война в Украине, чем закончится эта война, каков будет баланс сил в мире и в регионе?», - сказал Алиев, отвечая на вопросы участников международного форума в Италии.
Как сообщает Интерфакс, Алиев подчеркнул, что Баку интересуют последствия нового глобального порядка для Южного Кавказа, позиции основных стран региона, перспективы в контексте планов по достижению мира с Арменией.
«Мы наблюдаем за ситуацией. Конечно, мы будем действовать в соответствии с нашей стратегией. В то же время мы не можем игнорировать тот факт, что мир меняется», - отметил Алиев.
Он подчеркнул, что «Азербайджан никогда не подстраивался под политику своих больших соседей».
«У нас всегда была своя политика, которая формировалась на принципах международного права, справедливости, решениях и документах международных организаций, а также мудрости. Именно поэтому мы успешны», - сказал Алиев.
«Чтобы стать независимыми, мы инвестировали в экономику. Азербайджан был частью империи, мы были частью Советского Союза. Уже более 30 лет наши люди независимы, и мы хотим всегда жить независимо. Для этого мы должны быть сильными. У нас должны быть хорошие друзья», - добавил президент Азербайджана.