Փաշինյանը եւ Օվերչուկը քննարկել են կոմունիկացիաների բացման հարցերը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկի եւ փոխարտգործնախարար Անդրեյ Ռուդենկոյի հետ հանդիպմանը բարձր է գնահատել տարածաշրջանային կոմունիկացիաների, ավտոմոբիլային, երկաթուղային կոմունիկացիաների բացմամբ զբաղվող եռակողմ աշխատանքային խմբի շրջանակներում իրականացված աշխատանքը:
«Գիտեք, թե մեզ համար որքան կարեւոր է այդ թեման, քանի որ երբ մենք կոնկրետ լուծումների գանք, այն կփոխի իրավիճակը տարածաշրջանում ոչ միայն տնտեսական, այլեւ քաղաքական, հոգեբանական, անվտանգության իմաստով: Գիտեք, թե մենք որքան շահագրգռված ենք, որպեսզի դրա հետ կապված կոնկրետ եւ դրական արդյունք ունենանք: Մենք շարունակում ենք ինտենսիվորեն աշխատել: Մոսկվա կատարած իմ պաշտոնական այցի ընթացքում սա Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ քննարկվող առանցքային թեմաներից մեկն էր: Եվ ես շատ ուրախ եմ, որ սրա կապակցությամբ մենք մեր ընդհանուր մոտեցումները, մեր ընդհանուր դիրքորոշումներն ամրագրեցինք»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա ասել է՝ որպեսզի լինեն կոնկրետ եւ արդյունավետ լուծումներ, պետք է լուծել բոլոր իրավական, ընթացակարգային հարցերը։
Ալեքսեյ Օվերչուկն անդրադարձել է եռակողմ աշխատանքային խմբի աշխատանքներին եւ ասել, որ առավելագույն ջանքեր են գործադրում Մհեր Գրիգորյանի եւ Շահին Մուստաֆաեւի հետ՝ կոմունիկացիաների բացման հետ կապված հարցերը լուծելու համար:
«Մենք լիարժեքորեն եւ ամբողջությամբ կիսում ենք Ձեր գնահատականները Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ տրանսպորտային կոմունիկացիաների հաստատման հարցում: Իրոք, երբ դա տեղի ունենա, դա ամբողջությամբ կփոխի տարածաշրջանի տրանսպորտային ամբողջ կոնֆիգուրացիան: Իսկապես նոր հնարավորություններ կբացվեն, որպեսզի Հայաստանի տնտեսությունը զարգանա եւ լրացուցիչ ազդակ ստանա, եւ դրա հետ կապված նշանակալիորեն կբարձրանա Հայաստանի դերը»,- ասել է նա:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan during today’s meeting with Russian Deputy Prime Minister Alexei Overchuk and Deputy Foreign Minister Andrei Rudenko highly assessed the work carried out within the framework of the trilateral task group on opening regional communications, motorway and railway communications.
“You know how important this matter is for us, because when we reach concrete solutions, it will change the situation in the region not only in terms of economy, but also in political, psychological and security terms. You know how interested we are in having a concrete and positive outcome. We continue to work intensively. During my official visit to Moscow, this was one of the key topics discussed with Russian President Vladimir Putin. And I am very glad that we have fixed our common approaches, our common positions in this regard,” Nikol Pashinyan said.
He noted that in order to have concrete and effective solutions, all legal and procedural issues need to be solved.
Alexei Overchuk referred to the work of the trilateral task group, noting that utmost efforts are being exerted together with Mher Grigoryan and Shahin Mustafayev to solve the issues on opening the communications.
“We fully and completely share your assessments on the establishment of transport communications between Armenia and Azerbaijan. Indeed, when that happens, it will completely change the entire transport configuration of the region. Really new opportunities will open up for the Armenian economy to develop and receive additional impetus, and the role of Armenia will significantly increase due to it,” he said.