Փաշինյանը եւ Օվերչուկը քննարկել են կոմունիկացիաների բացման հարցերը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկի եւ փոխարտգործնախարար Անդրեյ Ռուդենկոյի հետ հանդիպմանը բարձր է գնահատել տարածաշրջանային կոմունիկացիաների, ավտոմոբիլային, երկաթուղային կոմունիկացիաների բացմամբ զբաղվող եռակողմ աշխատանքային խմբի շրջանակներում իրականացված աշխատանքը:
«Գիտեք, թե մեզ համար որքան կարեւոր է այդ թեման, քանի որ երբ մենք կոնկրետ լուծումների գանք, այն կփոխի իրավիճակը տարածաշրջանում ոչ միայն տնտեսական, այլեւ քաղաքական, հոգեբանական, անվտանգության իմաստով: Գիտեք, թե մենք որքան շահագրգռված ենք, որպեսզի դրա հետ կապված կոնկրետ եւ դրական արդյունք ունենանք: Մենք շարունակում ենք ինտենսիվորեն աշխատել: Մոսկվա կատարած իմ պաշտոնական այցի ընթացքում սա Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ քննարկվող առանցքային թեմաներից մեկն էր: Եվ ես շատ ուրախ եմ, որ սրա կապակցությամբ մենք մեր ընդհանուր մոտեցումները, մեր ընդհանուր դիրքորոշումներն ամրագրեցինք»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա ասել է՝ որպեսզի լինեն կոնկրետ եւ արդյունավետ լուծումներ, պետք է լուծել բոլոր իրավական, ընթացակարգային հարցերը։
Ալեքսեյ Օվերչուկն անդրադարձել է եռակողմ աշխատանքային խմբի աշխատանքներին եւ ասել, որ առավելագույն ջանքեր են գործադրում Մհեր Գրիգորյանի եւ Շահին Մուստաֆաեւի հետ՝ կոմունիկացիաների բացման հետ կապված հարցերը լուծելու համար:
«Մենք լիարժեքորեն եւ ամբողջությամբ կիսում ենք Ձեր գնահատականները Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ տրանսպորտային կոմունիկացիաների հաստատման հարցում: Իրոք, երբ դա տեղի ունենա, դա ամբողջությամբ կփոխի տարածաշրջանի տրանսպորտային ամբողջ կոնֆիգուրացիան: Իսկապես նոր հնարավորություններ կբացվեն, որպեսզի Հայաստանի տնտեսությունը զարգանա եւ լրացուցիչ ազդակ ստանա, եւ դրա հետ կապված նշանակալիորեն կբարձրանա Հայաստանի դերը»,- ասել է նա:

Пашинян и Оверчук обсудили вопрос открытия коммуникаций - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня на встрече с вице-премьер-министром России Алексеем Оверчуком и замминистра иностранных дел РФ Андреем Руденко дал высокую оценку работе, проделанной в рамках трехсторонней рабочей группы по открытию региональных коммуникаций, автомобильного и железнодорожного сообщения.
«Вы знаете, насколько важна для нас эта тема, поскольку, когда мы придем к конкретными решениями, это изменит ситуацию в регионе не только в экономическом, но и в политическом, психологическом плане и в плане безопасности. Вы знаете, как мы заинтересованы в конкретном и положительном результате. Продолжаем интенсивно работать. В ходе моего официального визита в Москву это была одна из ключевых тем, обсуждавшихся с президентом России Владимиром Путиным. И я очень рад, что мы зафиксировали наши общие подходы и позиции», - сказал Никол Пашинян.
Он сказал, что для того, чтобы иметь конкретные и эффективные решения, должны быть решены все юридические и процедурные вопросы.
Алексей Оверчук коснулся работы трехсторонней рабочей группы и сказал, что они вместе с Мгером Григоряном и Шахином Мустафаевым прилагают максимальные усилия для решения вопросов, связанных с открытием коммуникаций.
«Мы целиком и полностью разделяем ваши оценки по налаживанию транспортного сообщения между Арменией и Азербайджаном. Ведь когда это произойдет, полностью изменится вся транспортная конфигурация региона. Откроются новые возможности для того, чтобы экономика Армении развивалась и получила дополнительный импульс, в связи с чем роль Армении значительно возрастет», - сказал он.