Փաշինյան. Ադրբեջանն ապացուցել է, որ ինքն է պայթյունի հեղինակը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ Ադրբեջանն իր գործողություններով ապացուցել է՝ Արցախի գազատարի պայթյունն ինքն է հեղինակել:
Կառավարության նիստի ժամանակ նա հիշեցրել է, որ մարտի 7-ին Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո գտնվող տարածքում պայթեցվել էր գազատարը. «Ամենատարբեր պատրվակներով Ադրբեջանը թույլ չէր տալիս գազատարի վերանորոգումը: Ի վերջո նորոգեց, արդյունքում, մեր տեղեկություններով, գազատարի վրա տեղադրվել է փական: Մարտի 18-ին 4 օրով Արցախի գազամատակարարումը վերականգնվեց, իսկ մարտի 21-ին, Ադրբեջանն առանց պայթյունների, պարզապես փակեց գազատարի փականը՝ ապացուցելով, որ ինքն է հեղինակել մարտի 7-ի պայթյունը»:
Նիկոլ Փաշինյանն ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ գազամատակարարման երկու դադարեցումներն էլ տեղի են ունեցել եղանակային բացառիկ պայմաններում:
«Արցախը դիտավորյալ զրկվել էր բնակարանները, մանկապարտեզները, դպրոցները, հիվանդանոցները ջեռուցելու համար կենսական նշանակություն ունեցող բնական գազի մատակարարումից: Սա բավարար է հասկանալու համար, որ Ադրբեջանի գործողությունների արդյունքում Արցախը հայտնվել է հումանիտար աղետի շեմին»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա ասել է, որ «չի կասկածում՝ Արցախի հերոսական ժողովուրդը կհաղթահարի այս փորձությունը նույնպես, բայց այս գիտակցմամբ պիտի արձանագրել, որ Ադրբեջանն իր գործողություններով նաեւ ծառայություն է մատուցում Արցախի ժողովրդին, քանի որ գազատարի հետ կապված այդ դրվագը միջազգային հանրության համար շատ դիպուկ եւ համառոտ նկարագրություն է Արցախի հիմնախնդրին»:
Հայաստանի վարչապետի խոսքով՝ այս դրվագի շնորհիվ միջազգային հանրությունը ԼՂ հիմնախնդրի էությունը կարող է հասկանալ առանց հարյուրավոր էջեր թերթելու, պատմության նրբություններն ուսումնասիրելու:
«Սա անառարկելիորեն ի ցույց է դնում Ադրբեջանի քաղաքականությունն արցախահայության նկատմամբ, այն է՝ անհնար դարձնել նրանց ապրելը սեփական հայրենիքում: Ադրբեջանն արդեն մեկուկես տարի թմբկահարում է, թե փառահեղ հաղթանակ է տարել պատերազմում: Բայց փաստը, որ այսքան տառապանքներից ու զրկանքներից հետո Արցախում հենց այսօր, հենց այս պահին շուրջ 117 հազար հայ է ապրում, Ադրբեջանը համարում է իր ամենամեծ պարտությունը, եւ խնդիր է դրված ամեն ինչ անել Արցախում էթնիկ զտումների քաղաքականությունն ավարտին հասցնելու համար:
Այս իմաստով խիստ խորհրդանշական եւ խոսուն է Ադրբեջանի արտգործնախարարության նախորդ օրը տարածած հայտարարությունը, որում ասվում էր, թե Արցախի գազամատակարարման հարցն Ադրբեջանի ներքին գործն է: Եթե դիվանագիտական լեզվից թարգմանենք այս հայտարարությունը, կնշանակի՝ միջազգային հանրություն, դուք այս կողմ մի նայեք եւ թույլ տվեք մենք անարգել, միջազգային հանրության համար աննկատ կամ էլ «հակաահաբեկչական գործողությունների» անվան ներքո ավարտին հասցնենք Արցախը էթնիկ զտումների եւ ցեղասպան քաղաքականության միջոցով հայերից ազատելու քաղաքականությունը:
Նման բան տեղի ունենալ չի կարող եւ Հայաստանի դիվանագիտական ծառայությունը, մյուս պաշտոնյաները, քաղաքական ուժերը, լրատվամիջոցները, հասարակական կազմակերպությունները, անհատներն Արցախում տեղի ունեցածը պետք է ամենայն մանրամասնությամբ եւ լայնորեն ներկայացնեն միջազգային հանրությանը՝ բոլոր ատյաններում»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Пашинян: Азербайджан доказал, что именно он взорвал газопровод в Арцах - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что Азербайджан своими действиями доказал, что взрыв арцахского газопровода организован Баку.
На заседании правительства он напомнил, что 7 марта на территории, подконтрольной Азербайджану, был взорван газопровод.
«Азербайджан под разными предлогами не позволял провести ремонт газопровода. В итоге его отремонтировали, в результате чего, по нашей информации, на газопроводе была установлена задвижка. 18 марта подача газа в Арцах была восстановлена на четыре дня, а 21 марта Азербайджан, не взрывая газопровод, просто перекрыл его при помощи задвижки, доказав тем самым, что именно он был организатором взрыва 7 марта», - сказал премьер.
Никол Пашинян обратил внимание на то, что оба перебоя с подачей газа произошли в исключительно неблагоприятных погодных условиях.
«Арцах намеренно лишили подачи природного газа, необходимого для отопления квартир, детских садов, школ и больниц. Этого достаточно, чтобы понять, что в результате действий Азербайджана Арцах оказался на грани гуманитарной катастрофы», - сказал Никол Пашинян.
Он сказал, что «нет сомнения в том, что героический народ Арцаха преодолеет и это испытание, и осознавая это, следует также отметить, что Азербайджан своими действиями сослужил добрую службу народу Арцаха, так как эпизод с газопроводом является очень четким и лаконичным изложением проблемы Арцаха для международного сообщества».
По словам премьер-министра Армении, благодаря этому эпизоду международное сообщество может понять суть нагорно-карабахского конфликта, «не листая для этого сотни страниц и не изучая нюансы истории».
«Это бесспорно демонстрирует политику Азербайджана в отношении армян Арцаха -  сделать невозможным их проживание на собственной родине. Азербайджан уже полтора года трубит о том, что одержал славную победу в войне. Но факт того, что после стольких страданий и лишений, сейчас в Арцахе проживает около 117 тысяч армян, Азербайджан считает своим самым большим поражением, и задача его состоит в том, чтобы сделать все, чтобы довести до конца политику этнических чисток в Арцахе. В этом смысле весьма символичным и красноречивым является заявление МИД Азербайджана, распространенное накануне, в котором говорится, что вопрос поставки газа в Арцах является внутренним делом Азербайджана. Если перевести это заявление с дипломатического языка, то это будет означать: международное сообществ, не смотрите в эту сторону и позвольте нам беспрепятственно, незаметно для вас, или же под предлогом «антитеррористических операций» довести до конца вопрос изгнания армян из Арцаха путем политики этнических чисток и геноцида», - заявил Пашинян.
«Подобного произойти не может, и дипломатическая служба Армении, другие официальные лица, политические силы, СМИ, неправительственные организации, частные лица должны подробно и широко, на всех уровнях представить международному сообществу то, что произошло в Арцахе», - сказал Никол Пашинян.