Փաշինյան. Ադրբեջանն ապացուցել է, որ ինքն է պայթյունի հեղինակը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ Ադրբեջանն իր գործողություններով ապացուցել է՝ Արցախի գազատարի պայթյունն ինքն է հեղինակել:
Կառավարության նիստի ժամանակ նա հիշեցրել է, որ մարտի 7-ին Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո գտնվող տարածքում պայթեցվել էր գազատարը. «Ամենատարբեր պատրվակներով Ադրբեջանը թույլ չէր տալիս գազատարի վերանորոգումը: Ի վերջո նորոգեց, արդյունքում, մեր տեղեկություններով, գազատարի վրա տեղադրվել է փական: Մարտի 18-ին 4 օրով Արցախի գազամատակարարումը վերականգնվեց, իսկ մարտի 21-ին, Ադրբեջանն առանց պայթյունների, պարզապես փակեց գազատարի փականը՝ ապացուցելով, որ ինքն է հեղինակել մարտի 7-ի պայթյունը»:
Նիկոլ Փաշինյանն ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ գազամատակարարման երկու դադարեցումներն էլ տեղի են ունեցել եղանակային բացառիկ պայմաններում:
«Արցախը դիտավորյալ զրկվել էր բնակարանները, մանկապարտեզները, դպրոցները, հիվանդանոցները ջեռուցելու համար կենսական նշանակություն ունեցող բնական գազի մատակարարումից: Սա բավարար է հասկանալու համար, որ Ադրբեջանի գործողությունների արդյունքում Արցախը հայտնվել է հումանիտար աղետի շեմին»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա ասել է, որ «չի կասկածում՝ Արցախի հերոսական ժողովուրդը կհաղթահարի այս փորձությունը նույնպես, բայց այս գիտակցմամբ պիտի արձանագրել, որ Ադրբեջանն իր գործողություններով նաեւ ծառայություն է մատուցում Արցախի ժողովրդին, քանի որ գազատարի հետ կապված այդ դրվագը միջազգային հանրության համար շատ դիպուկ եւ համառոտ նկարագրություն է Արցախի հիմնախնդրին»:
Հայաստանի վարչապետի խոսքով՝ այս դրվագի շնորհիվ միջազգային հանրությունը ԼՂ հիմնախնդրի էությունը կարող է հասկանալ առանց հարյուրավոր էջեր թերթելու, պատմության նրբություններն ուսումնասիրելու:
«Սա անառարկելիորեն ի ցույց է դնում Ադրբեջանի քաղաքականությունն արցախահայության նկատմամբ, այն է՝ անհնար դարձնել նրանց ապրելը սեփական հայրենիքում: Ադրբեջանն արդեն մեկուկես տարի թմբկահարում է, թե փառահեղ հաղթանակ է տարել պատերազմում: Բայց փաստը, որ այսքան տառապանքներից ու զրկանքներից հետո Արցախում հենց այսօր, հենց այս պահին շուրջ 117 հազար հայ է ապրում, Ադրբեջանը համարում է իր ամենամեծ պարտությունը, եւ խնդիր է դրված ամեն ինչ անել Արցախում էթնիկ զտումների քաղաքականությունն ավարտին հասցնելու համար:
Այս իմաստով խիստ խորհրդանշական եւ խոսուն է Ադրբեջանի արտգործնախարարության նախորդ օրը տարածած հայտարարությունը, որում ասվում էր, թե Արցախի գազամատակարարման հարցն Ադրբեջանի ներքին գործն է: Եթե դիվանագիտական լեզվից թարգմանենք այս հայտարարությունը, կնշանակի՝ միջազգային հանրություն, դուք այս կողմ մի նայեք եւ թույլ տվեք մենք անարգել, միջազգային հանրության համար աննկատ կամ էլ «հակաահաբեկչական գործողությունների» անվան ներքո ավարտին հասցնենք Արցախը էթնիկ զտումների եւ ցեղասպան քաղաքականության միջոցով հայերից ազատելու քաղաքականությունը:
Նման բան տեղի ունենալ չի կարող եւ Հայաստանի դիվանագիտական ծառայությունը, մյուս պաշտոնյաները, քաղաքական ուժերը, լրատվամիջոցները, հասարակական կազմակերպությունները, անհատներն Արցախում տեղի ունեցածը պետք է ամենայն մանրամասնությամբ եւ լայնորեն ներկայացնեն միջազգային հանրությանը՝ բոլոր ատյաններում»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Pashinyan: Azerbaijan proved to be behind the explosion of gas pipeline - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan said today that with its actions Azerbaijan proved that it is behind the explosion of Artsakh gas pipeline.
During the cabinet sitting he reminded that the gas pipeline was blown up in the area under Azerbaijan’s control on March 7.
“Azerbaijan did not allow the repair of the gas pipeline under various pretexts. Eventually they repaired it. As a result, according to our information, a valve was installed on the gas pipeline. On March 18, the gas supply to Artsakh was restored for four days, and on March 21, Azerbaijan simply closed the pipeline valve without explosions, proving that it is behind the March 7 explosion.”
Nikol Pashinyan drew attention to the fact that the gas supply disruptions took place in exceptional weather conditions.
“Artsakh was deliberately deprived of the natural gas supply vital for heating apartments, kindergartens, schools and hospitals. This is enough to understand that as a result of Azerbaijan’s actions Artsakh appeared on the verge of a humanitarian catastrophe,” Nikol Pashinyan said.
He said that “I have no doubt that the heroic people of Artsakh will overcome this ordeal as well, but this in mind, it should be noted that Azerbaijan also provides service to the people of Artsakh with these actions, since this episode with the gas pipeline is a very accurate and concise description of the Artsakh issue for the international community.”
The Prime Minister said thanks to this episode, the international community can understand the essence of the Nagorno-Karabakh conflict without flipping through hundreds of pages and studying the nuances of history.
“This indisputably shows Azerbaijan’s policy towards the Armenians of Artsakh, that is, to make it impossible for them to live in their own homeland. Azerbaijan has been hammering for a year and a half that it has gloriously won the war. But the fact that after so much suffering and deprivation, about 117,000 Armenians live in Artsakh right now, Azerbaijan considers its biggest defeat, and the task is to do everything to complete the policy of ethnic cleansing in Artsakh.
In this sense, the statement issued by the Azerbaijani Foreign Ministry the previous day that the issue of gas supply to Artsakh is Azerbaijan’s domestic affair, is very symbolic and eloquent. If to translate this statement from diplomatic language, it will mean “do not look this way and let us complete the policy of liberating Artsakh from Armenians through ethnic cleansing and genocidal policy freely and unnoticed by the international community or under the pretext of  “anti-terrorist operations”.
This can not happen and the Armenian diplomatic service, other officials, political forces, media, non-governmental organizations, individuals must present in detail to the international community what happened in Artsakh,” Pashinyan said.