Ալիեւ. «Ավելի լավ կլինի, որ հայերը մեզ չբարկացնեն» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել է, որ «անհեռանկարային» է համարում Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը բարձրացնելու Հայաստանի փորձերը:
«Ցավոք, Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը դեռ բարձրացվում է, ինչը լիովին անհեռանկարային է: Կարծում եմ, որ դա վնասակար եւ վտանգավոր է Հայաստանի համար իր ներկայիս ողբալի վիճակում: Նրանք չպետք է մոռանան Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմի դասերը: Եթե Հայաստանը շարունակի Ադրբեջանին տարածքային պահանջներ ներկայացնել, ապա մեզ էլ դժվար կլինի ձեռնպահ մնալ Հայաստանի նկատմամբ փոխադարձ պահանջներից: Մենք դրա համար ավելի շատ հիմքեր ունենք նույն Զանգեզուրի եւ Գեյչա լճի շրջանի պատմական պատկանելության, տարածքային պահանջների ավելի պատմական նախադրյալների առումով: Բայց մենք դրանք չենք ներկայացնում»,- ասել է Իլհամ Ալիեւը ռուսական «Ազգային պաշտպանություն» ամսագրին տված հարցազրույցում, որը մեջբերում է Ինտերֆաքս Ադրբեջանը:
«Ավելի լավ կլինի, որ նրանք մեզ չբարկացնեն եւ չնյարդայնացնեն, այլ համաձայնեն, քանի դեռ մեր առաջարկը սեղանին է: Նույնը կարող է կրկնվել, ինչպես պատերազմի դեպքում: Մենք Հայաստանին առաջարկեցինք ժամանակին կանգ առնել: Մենք նրանց առաջարկեցինք կամովին լքել մեր օկուպացված տարածքները, սակայն նրանք չհամաձայնեցին, եւ այժմ նրանք քաղում են դառը պտուղները», - ասել է Ադրբեջանի նախագահը:
«Մենք նախանշել ենք մեր դիրքորոշումը: Մենք պատրաստ ենք սկսել պետական սահմանի սահմանազատման եւ սահմանագծման գործընթացը: Մենք պատրաստ ենք սկսել աշխատանքը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագիր կնքելու շուրջ: Դա անհրաժեշտ է: Պատերազմն ավարտված է, ղարաբաղյան հակամարտությունը հավերժ կմնա պատմության մեջ: Անհրաժեշտ է նորմալ փոխգործակցություն», - ասել է Ալիեւը:

Photo: https://www.bloomberg.com/
Yerevan /Mediamax/. Azerbaijani President Ilham Aliyev stated that he considers Armenia’s attempts to raise the issue on status of Karabakh "unpromising.”
“Unfortunately, to date, the issue on status of Karabakh is being raised which is absolutely unpromising. I think it is harmful and dangerous for Armenia in its current poor condition. They should not forget the lessons of the second Karabakh war. If Armenia continues brining territorial claims to Azerbaijan, it will be difficult for us to refrain from response claims to Armenia. We have more grounds for it regarding the historical belonging of the same Zangezur and the same region of Lake Geicha (Sevan-Mediamax), we have more historical background for territorial claims. But we don’t do it,” Ilham Aliyev said in an interview with Russian “National Defense” magazine quoted by Interfax-Azerbaijan.
“They’d better not make us angry and not irritate but agree till our offer is on the table. The same may happen as with the war. We offered Armenia to stop in time. We offered them leave our occupied territories voluntarily but they did not agree and now they are reaping the bitter harvest,” Azerbaijani president stated.
“We have marked our position. We are ready to start the process of delimitation and demarcation of the state border. We are ready to start working on peace pact between Armenia and Azerbaijan. We need it. The war ended. Nagorno-Karabakh conflict has been left forever in history. We need normal interaction,” Aliyev said.