Ալիեւ. «Ավելի լավ կլինի, որ հայերը մեզ չբարկացնեն» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել է, որ «անհեռանկարային» է համարում Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը բարձրացնելու Հայաստանի փորձերը:
«Ցավոք, Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը դեռ բարձրացվում է, ինչը լիովին անհեռանկարային է: Կարծում եմ, որ դա վնասակար եւ վտանգավոր է Հայաստանի համար իր ներկայիս ողբալի վիճակում: Նրանք չպետք է մոռանան Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմի դասերը: Եթե Հայաստանը շարունակի Ադրբեջանին տարածքային պահանջներ ներկայացնել, ապա մեզ էլ դժվար կլինի ձեռնպահ մնալ Հայաստանի նկատմամբ փոխադարձ պահանջներից: Մենք դրա համար ավելի շատ հիմքեր ունենք նույն Զանգեզուրի եւ Գեյչա լճի շրջանի պատմական պատկանելության, տարածքային պահանջների ավելի պատմական նախադրյալների առումով: Բայց մենք դրանք չենք ներկայացնում»,- ասել է Իլհամ Ալիեւը ռուսական «Ազգային պաշտպանություն» ամսագրին տված հարցազրույցում, որը մեջբերում է Ինտերֆաքս Ադրբեջանը:
«Ավելի լավ կլինի, որ նրանք մեզ չբարկացնեն եւ չնյարդայնացնեն, այլ համաձայնեն, քանի դեռ մեր առաջարկը սեղանին է: Նույնը կարող է կրկնվել, ինչպես պատերազմի դեպքում: Մենք Հայաստանին առաջարկեցինք ժամանակին կանգ առնել: Մենք նրանց առաջարկեցինք կամովին լքել մեր օկուպացված տարածքները, սակայն նրանք չհամաձայնեցին, եւ այժմ նրանք քաղում են դառը պտուղները», - ասել է Ադրբեջանի նախագահը:
«Մենք նախանշել ենք մեր դիրքորոշումը: Մենք պատրաստ ենք սկսել պետական սահմանի սահմանազատման եւ սահմանագծման գործընթացը: Մենք պատրաստ ենք սկսել աշխատանքը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագիր կնքելու շուրջ: Դա անհրաժեշտ է: Պատերազմն ավարտված է, ղարաբաղյան հակամարտությունը հավերժ կմնա պատմության մեջ: Անհրաժեշտ է նորմալ փոխգործակցություն», - ասել է Ալիեւը:

Алиев: «Армянам лучше нас не злить, а согласиться» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что считает «бесперспективными» попытки Армении поднимать вопрос о статусе Карабаха.
«К сожалению, до сих пор поднимается вопрос о статусе Карабаха, что совершенно бесперспективно. Я думаю - это вредно и опасно для Армении в ее нынешнем плачевном состоянии. Они не должны забывать уроков второй Карабахской войны. Если Армения будет продолжать выдвигать территориальные претензии к Азербайджану, то и нам будет трудно воздержаться от ответных претензий к Армении. У нас больше оснований для этого в плане исторической принадлежности того же Зангезура и того же региона озера Гейча, больше исторических предпосылок для территориальных претензий. Но мы же их не предъявляем», - сказал Ильхам Алиев в интервью российскому журналу «Национальная оборона», которое цитирует Интерфакс-Азербайджан.
«Лучше им нас не злить и не раздражать, а согласиться, пока наше предложение находится на столе. То же самое может повториться, как и с войной. Мы же предлагали Армении вовремя остановиться. Мы предлагали им покинуть добровольно наши оккупированные территории, но они не согласились, и вот сейчас пожинают горькие плоды», - заявил президент Азербайджана.
«Мы свою позицию обозначили. Мы готовы начать процесс делимитации и демаркации государственной границы. Мы готовы начать работу над мирным договором между Арменией и Азербайджаном. Он нужен. Война завершена, нагорно-карабахский конфликт навсегда остался в истории. Необходимо нормальное взаимодействие», - сказал Алиев.