Երեւան: Մեդիամաքս: «Ռոսատոմ»-ի գնահատականներով եւ «Գիդրոպրես» բյուրոյի հաշվարկներով, Հայկական ԱԷԿ-ը կարող է շահագործվել մինչև 2036 թվականը:
Այդ մասին ասել է«Ռուսատոմ սերվիս» ընկերության գլխավոր տնօրեն Եվգենի Սալկովը:
«Այսօր կարող ենք վստահաբար ասել, որ Հայկական ԱԷԿ-ը գտնվում է ծաղկման փուլում, արդիականացման աշխատանքների ավարտից հետո այն փաստացի նոր կայան կլինի», - ասել է Եվգենի Սալկովը:
55 տարի առաջ, 1966թ. սեպտեմբերի 17-ին որոշում ընդունվեց Կովկասում առաջին ատոմակայանի կառուցման մասին: Այսօր Հայկական ԱԷԿ-ը արտադրում է Հայաստանի ամբողջ էլեկտրաէներգիայի մեկ երրորդից ավելին և ապահովում է երկրի էներգետիկ անվտանգությունն ու անկախությունը:
«Հայկական ԱԷԿ-ի նախագիծը իր ժամանակին դարձավ իսկական գիտական բեկում, և բոլոր մշակումներն ու գիտական մոտեցումները այսօր ակտիվորեն օգտագործվում են համաշխարհային պրակտիկայում: ԱԷԿ-ում համակարգված աշխատանքներ են տարվում անվտանգության մակարդակի բարձրացման ուղղությամբ և իր պատմության ընթացքում կայանը լիովին ապացուցել է իր հուսալիությունը: Ներկա պահին ատոմակայանի արդիականացման ծրագրի եզրափակիչ աշխատանքներ են տարվում, որպեսզի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործումը երկարաձգվի մինչև 2026 թվական», - ասել է «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյանը:
Արդիականացման շրջանակներում Հայկական ԱԷԿ-ում աշխատանքներ են տարվում ռեակտորային բաժանմունքում, իրականացվում է ռեակտորի գոտու վթարային հովացման համակարգի, բորի հանգույցի օդափոխման համակարգի և հուսալի սնուցման համակարգի արդիականացում: Ծրագրի ավարտը նախատեսվում է այս տարեվերջին, ինչը թույլ կտա բարձրացնել Հայկական ԱԷԿ-ի արտադրողականությունը և դրա հզորությունը հասցնել անվանական 440 ՄՎտ-ի՝ ներկա 390 ՄՎտ-ի փոխարեն:
ՀՀ էներգետիկայի զարգացման ռազմավարությամբ սահմանվել է Հայկական ԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի կրկնակի երկարացման ժամկետը մինչև 2036 թ: Այդ նպատակով «Ռոսատոմ» պետկորպորացիան և ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունը ստեղծել են աշխատանքային խումբ, որը մշակում է Հայկական ԱԷԿ-ի շահագործման երկարաձգման հայեցակարգ, որը նախատեսվում է համաձայնեցնել մինչև այս տարեվերջ։

Ереван /Медиамакс/. По оценкам специалистов «Росатома» и согласно расчетам ОКБ «Гидропресс», Армянскую АЭС можно эксплуатировать до 2036 года.
Об этим сказал гендиректор АО «Русатом Сервис» Евгений Сальков.
«Уже сегодня можно с уверенностью говорить, что Армянская АЭС находится в полном расцвете сил - после проведения работ по модернизации это будет фактически новая станция», - сказал Евгений Сальков
55 лет назад, 17 сентября 1966 года было принято решение о строительстве первой атомной электростанции на Кавказе. Сегодня Армянская АЭС производит более трети всей электроэнергии в Армении и обеспечивает энергетическую безопасность и независимость страны.
«Проект Армянской АЭС стал в свое время настоящим научным прорывом и все разработки и научные подходы активно используются в мировой практике. Систематически на АЭС проводятся работы для повышения уровня безопасности и за всю свою историю - станция в полной мере доказала свою надежность. Сейчас на станции ведутся заключительные работы по проекту модернизации, чтобы продлить эксплуатацию второго энергоблока до 2026 года», - сказал генеральный директор ЗАО «ААЭК» Эдуард Мартиросян.
В рамках модернизации на Армянской АЭС выполняются работы в реакторном отделении, ведутся работы по модернизации системы аварийного охлаждения зоны реактора, системы вентиляции борного узла и системы надежного питания. Завершение программы запланировано на конец текущего года, что позволит повысить производственные показатели Армянской АЭС и довести ее мощность до номинала в 440 МВт при нынешних 390 МВт.
Стратегией развития энергетики Армении определен срок повторного продления срока эксплуатации Армянской АЭС до 2036 года. С этой целью Госкорпорацией «Росатом» и Министерством территориального управления и инфраструктур Армении создана рабочая группа, которая разрабатывает концепцию повторного продления эксплуатации Армянской АЭС, согласование которой запланировано провести до конца этого года.