Ալիեւ. «Եթե Հայաստանը խաղաղություն է ուզում, պետք է բանակցի մեզ հետ» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն այսօր ասել է, որ «եթե Հայաստանը խաղաղություն է ցանկանում, ապա պետք է մեզ հետ բանակցություններ վարի սահմանազատման մասին»:
«Եթե Հայաստանը խաղաղություն է ցանկանում, ապա մեզ էլ է պետք խաղաղ համաձայնագիրը: Եթե Հայաստանը պատերազմ է ուզում, ապա կստանա նույն արդյունքը, ինչ նախորդ տարվա աշնանը: Եթե Հայաստանը խաղաղություն է ուզում, ապա պետք է սահմանազատման բանակցություններ վարի: Եթե նրանք դա չանեն, ապա կզղջան», - ասել է Ալիեւը՝ ընդունելով 10 երկրների նորանշանակ ոչ ռեզիդենտ դեսպաններին:
Նա նաեւ ասել է, որ Հայաստանը մերժում է Ադրբեջանի առաջարկը խաղաղ համաձայնագրի մասին:
«Ցավոք, Հայաստանի կառավարությունը չի պատասխանում մեր բաց հայտարարություններին՝ խաղաղ համաձայնագրի շուրջ բանակցություններ սկսելու մասին: Հայաստանի կառավարությունը նաեւ արհամարհում է մեր առաջարկը սահմանազատման բանակցությունները սկսելու մասին: Մենք դա չենք հասկանում», - ասել է Ալիեւը:

Алиев: Если Армения хочет мира, она должна вести переговоры о делимитации - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил сегодня, что «если Армения хочет мира, то она должен вести с Баку переговоры о делимитации госграницы».
«Если Армения хочет мира, нам также нужно мирное соглашение. Если Армения захочет войны, то она получит такой же результат, как и осенью прошлого года. Если Армения хочет мира, они должны начать с нами переговоры о делимитации. Если они этого не сделают, они будут жалеть об этом», - сказал Алиев, принимая новоназначенных послов-нерезидентов десяти стран.
Он также отметил, что Армения отвергает предложение Азербайджана о мирном соглашении.
«К сожалению, на наши открытые заявления о нашей готовности начать переговоры по мирному соглашению правительство Армении не отвечает. Правительство Армении также игнорирует наше предложение о начале переговоров о делимитации государственной границы с Арменией. Мы этого не понимаем», - заявил Алиев.