Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպմանն ասել է, որ «Հայաստանում աճում են ադրբեջանաատյացության միտումները»:
«Հայաստանում տեղի ունեցող գործընթացները՝ ներառյալ տարբեր քաղաքական ուժերի ռեւանշիստական հայտարարություններն Ադրբեջանի տարածքի մի մասը վերագրավելու հնարավորության մասին, իհարկե, շատ վտանգավոր են եւ, առաջին հերթին, հենց հայկական կողմի համար»,- ասել է Ալիեւը:
«Ես կցանկանայի արտահայտել նաեւ իմ դիրքորոշումը` Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձությունների կապակցությամբ, մասնավորապես` ադրբեջանաատյացության աճող միտումների, որոնք, իմ կարծիքով, այսօր միակ գործոնն են, որ միավորում են Հայաստանի իշխանություններին եւ ընդդիմությանը: Հակաադրբեջանական հիստերիան արդեն հատում է բոլոր սահմանները, եւ դա միանգամայն անհիմն է»,- շեշտել է նա:
«Մենք ակնկալում ենք շարունակել ակտիվորեն աշխատել տարածաշրջանում իրավիճակը կարգավորելու ուղղությամբ՝ համագործակցելով մեր ռազմավարական գործընկեր Ռուսաստանի հետ: Ռազմական տեսանկյունից մենք կարող ենք իրավիճակը արդեն կարգավորված համարել, սակայն քաղաքական, տնտեսական, տրանսպորտային եւ ապագա փոխգործակցության այլ տարրերի տեսանկյունից, իհարկե, դեռ շատ անելիքներ կան: Բնականաբար, մենք հուսով ենք, որ Ռուսաստանը՝ որպես մեր բարեկամ, ռազմավարական գործընկեր, հարեւան երկիր, որի խաղաղապահները ներկայում գտնվում են Ադրբեջանի տարածքում, կշարունակի նպաստել լարվածության թուլացմանը եւ հայկական կողմի ավելի սթափ մոտեցման գերակշռելուն»,- ասել է Ալիեւը:

Yerevan /Mediamax/. Azerbaijani President Ilham Aliyev has said at a meeting with Russian Foreign Minister Sergey Lavrov that "Azerbaijanophobic tendencies are growing in Armenia.”
“The processes that are taking place in Armenia, including the revanchist statements of various political forces about the possibility of re-occupying a part of the Azerbaijani territory, of course, are very dangerous, and first of all for the Armenian side,” Aliyev said.
“I would also like to express my position regarding what is happening in Armenia, namely, the growing tendencies of Azerbaijanophobia, which are the only factor uniting the authorities and the opposition in Armenia. The anti-Azerbaijani hysteria is already crossing all lines, and it is completely unreasonable,” he stressed.
“We very much look forward to continuing - in cooperation with Russia, our strategic partner - to actively work to normalize the situation in the region. In the military aspect, we can consider the situation normalized, but in terms of political, economic, transport and other aspects of future interaction, of course, there is a lot to be done. Naturally, we anticipate that Russia as our friend, strategic partner, neighbor, a country whose peacekeepers are currently on the territory of Azerbaijan, will continue to contribute to the reduction of tension and the prevalence of a more sober approach on the Armenian side,” Aliyev said.