Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպմանն ասել է, որ «Հայաստանում աճում են ադրբեջանաատյացության միտումները»:
«Հայաստանում տեղի ունեցող գործընթացները՝ ներառյալ տարբեր քաղաքական ուժերի ռեւանշիստական հայտարարություններն Ադրբեջանի տարածքի մի մասը վերագրավելու հնարավորության մասին, իհարկե, շատ վտանգավոր են եւ, առաջին հերթին, հենց հայկական կողմի համար»,- ասել է Ալիեւը:
«Ես կցանկանայի արտահայտել նաեւ իմ դիրքորոշումը` Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձությունների կապակցությամբ, մասնավորապես` ադրբեջանաատյացության աճող միտումների, որոնք, իմ կարծիքով, այսօր միակ գործոնն են, որ միավորում են Հայաստանի իշխանություններին եւ ընդդիմությանը: Հակաադրբեջանական հիստերիան արդեն հատում է բոլոր սահմանները, եւ դա միանգամայն անհիմն է»,- շեշտել է նա:
«Մենք ակնկալում ենք շարունակել ակտիվորեն աշխատել տարածաշրջանում իրավիճակը կարգավորելու ուղղությամբ՝ համագործակցելով մեր ռազմավարական գործընկեր Ռուսաստանի հետ: Ռազմական տեսանկյունից մենք կարող ենք իրավիճակը արդեն կարգավորված համարել, սակայն քաղաքական, տնտեսական, տրանսպորտային եւ ապագա փոխգործակցության այլ տարրերի տեսանկյունից, իհարկե, դեռ շատ անելիքներ կան: Բնականաբար, մենք հուսով ենք, որ Ռուսաստանը՝ որպես մեր բարեկամ, ռազմավարական գործընկեր, հարեւան երկիր, որի խաղաղապահները ներկայում գտնվում են Ադրբեջանի տարածքում, կշարունակի նպաստել լարվածության թուլացմանը եւ հայկական կողմի ավելի սթափ մոտեցման գերակշռելուն»,- ասել է Ալիեւը:

Алиев рассчитывает на содействие России для «отрезвления» Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил на встрече с главой МИД России Сергеем Лавровым, что «в Армении нарастают тенденции азербайджанофобии».
«Те процессы, которые происходят в Армении, в том числе попахивающие реваншизмом  заявления различных политических сил о возможности вновь оккупировать часть азербайджанской территории, конечно, очень опасны, и в первую очередь для армянской стороны», - сказал Алиев.
«Хотел бы выразить также свою позицию в связи с тем, что происходит в Армении, а именно с нарастающими тенденциями азербайджанофобии, которые, на мой взгляд, сегодня являются единственным фактором, которые объединяют власть и оппозицию в Армении. Антиазербайджанская истерия уже переходит все границы, причем совершенно безосновательно», - подчеркнул он.
«Мы очень рассчитываем и дальше во взаимодействии с Россией – нашим стратегическим партнером - активно вести работу по нормализации ситуации в регионе. С точки зрения военного аспекта мы можем считать ситуацию уже нормализованной, но с точки зрения политических, экономических, транспортных и иных аспектов будущего взаимодействия, конечно, предстоит очень много сделать. Мы, естественно, рассчитываем, что Россия, как наш друг, стратегический партнер, сосед, как страна, чьи миротворцы сегодня находятся на территории Азербайджана, будет и дальше способствовать снижению напряженности и преобладанию более трезвого подхода у армянской стороны», - отметил Алиев.