Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն այսօր հանդես է եկել մի շարք սադրիչ հայտարարություններով:
Ինչպես հայտնում է Trend-ը, ելույթ ունենալով «Նոր հայացք Հարավային Կովկասում. Հետկոնֆլիկտային զարգացում եւ համագործակցություն» խորագրով խորհրդաժողովում, Ալիեւը, մասնավորապես, ասել է.
«Զանգեզուրը փոխանցվել է Հայաստանին 1920 թ, 101 տարի առաջ: Դրանից առաջ այս տարածքը մեզ էր պատկանում: Երբ ես ասում եմ Գեյչա, նրանք այժմ այն անվանում են Սեւանա լիճ: Դա ճշմարտություն է: Պարզապես նայեք 20-րդ դարի սկզբի քարտեզին: Դրա վրա Սեւան չեք տեսնի: Այնտեղ դուք կտեսնեք Գեյչան: Նույնը Երեւանի հետ է: Նրանք ոչնչացրեցին Երեւանի պատմական մասը: Ակնհայտ փաստ է, որ այստեղ ապրում էին ադրբեջանցիներ, այդ թվում` իմ նախնիները»:
Սակայն դա չի նշանակում, որ մենք տարածքային պահանջներ ունենք: Ես ասել էի. «Այո, մենք կվերադառնանք այնտեղ: Ես չեմ ասել, որ մենք տանկերով կվերադառնանք: Եթե վերադառնում ենք Զանգեզուրի միջանցք, եթե օգտվելու ենք այս ճանապարհից, ապա ինչու՞ չվերադառնանք Երեւան: Ժամանակը կգա, մենք կանենք դա: Ես ներկայացնում եմ իմ դիրքորոշումը», - ասել է Ալիեւը:

Алиев: «Придет время и мы вернемся в Ереван» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев сделал сегодня ряд провокационных заявлений.
Как сообщает Тренд, выступая на конференции под названием «Новый взгляд на Южный Кавказ: постконфликтное развитие и сотрудничество», Аллиев, в частности, заявил:
«Зангезур был передан Армении в 1920 году, 101 год назад. До этого эта территория принадлежала нам. Когда я говорю Гейча, они ныне называют это озером Севан. Это - истина. Достаточно взглянуть на карту начала ХХ века. На ней вы не увидите Севана. Вы увидите там Гейчу. То же самое и с Иреваном. Они разрушили историческую часть Иревана. Это – очевидный факт, что здесь жили азербайджанцы, включая моих предков».
Однако это не значит, что у нас есть территориальные притязания. Я говорил - да, мы туда вернемся. Я не говорил, что мы вернемся туда на танках. Если мы возвращаемся в Зангезурский коридор, если мы используем эту дорогу, почему бы нам не вернуться в Ереван? Придет время, мы это сделаем. Я представляю свою позицию», - заявил Алиев.