Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն այսօր հեռախոսազրույցում իր թուրք պաշտոնակից Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին տեղեկացրել է հունվարի 11-ին Մոսկվայում տեղի ունեցած Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների եռակողմ հանդիպման հիմնական արդյունքների մասին:
«Ընդգծվել է, որ բանակցությունների հիմնական արդյունքներից մեկը Ադրբեջանի եւ Հայաստանի կողմից հարաբերությունների կարգավորման տրամադրվածության, խաղաղ կյանքի կարգավորման, տնտեսական եւ տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման գործնական փոխգործակցության պատրաստակամության հաստատումն է: Հաշվի առնելով Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրավիճակի ընդհանուր կայունացումը՝ հնարավոր եղավ համաձայնության գալ այս ուղղությամբ մի շարք կարեւոր քայլերի շուրջ:
Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը աջակցություն է հայտնել Ռուսաստանի ջանքերին եւ կողմ է արտահայտվել Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ գործողությունների համակարգումը շարունակելուն, այդ թվում ՝ տարածաշրջանի տնտեսական զարգացման եւ փոխշահավետ նախագծերի խթանման համար», - ասված է Կրեմլի մամուլի ծառայության հաղորդագրությունում:

Путин сообщил Эрдогану, что «удалось согласовать ряд важных шагов» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент РФ Владимир Путин сегодня в телефонной беседе проинформировал турецкого коллегу Реджепа Тайипа Эрдогана об основных итогах трехсторонней встречи лидеров России, Азербайджана и Армении, состоявшейся 11 января в Москве.
«Было подчёркнуто, что одним из главных результатов прошедших переговоров стало подтверждение Азербайджаном и Арменией настроя на нормализацию отношений, готовности к практическому взаимодействию в налаживании мирной жизни, разблокировании экономических и транспортных связей. С учётом общей стабилизации ситуации вокруг Нагорного Карабаха удалось согласовать ряд важных шагов в этом направлении.
Реджеп Тайип Эрдоган выразил поддержку усилиям России, высказался за продолжение координации действий России и Турции, в том числе в интересах экономического развития региона и продвижения взаимовыгодных проектов», - говорится в сообщении пресс-службы Кремля.