Զոհրաբ Մնացականյանը խոսել է Թուրքիայի ապակայունացնող դերի մասին - Mediamax.am
Մեդիամաքս: Երեւան: «Մենք ականատես ենք եղել Թուրքիայի ապակայունացնող դերին Արեւելյան Միջերկրականում, Հյուսիսային Աֆրիկայում, Մերձավոր Արեւելքում, եւ այժմ մենք տեսնում ենք, թե ինչպես է այդ ապակայունացումն արտահանվում Հարավային Կովկաս, որի արատահայտումը Թուրքիայի բացահայտ ռազմական-քաղաքական աջակցությունն է Ադրբեջանի լայնամասշտաբ ագրեսիվ գործողություններին»,- ասել է ՀՀ արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը «Ատլանտյան խորհրդի» կազմակերպած վեբինարին:
Նա վեբինարի մասնակիներին ներկայացրել է սեպտեմբերի 27-ից մինչ օրս Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում ստեղծված իրադրությունը:
«Հիմնախնդրի առանցքում մեր հայրենակիցների ֆիզիկական, գոյութենական անվտանգությունն է, եւ մենք շատ հստակ կերպով շեշտել ենք, որ գործ ունենք գոյութենական իրական սպառնալիքի հետ, որի ականատեսն ենք եղել նախկինում, եւ ոչ մի կերպ չպետք է թույլ տանք, որ այդ ամենը կրկին տեղի ունենա»,- ասել է նախարարը:
Անդրադառնալով Ռուսաստանի եւ Ֆրանսիայի ղեկավարների անմիջական ներգրավվածությամբ կրակի դադարեցման շուրջ հոկտեմբերի 10-ի եւ հոկտեմբերի 17-ի հայտարարություններին՝ նախարարն ընդգծել է Հայաստանի հանձնառությունն այդ համաձայնություններով ստանձնած պարտավորություններին:
Հայաստանի արտգործնախարարը խոսել է նաեւ Միացյալ Նահանգներում կայացած հանդիպումների մասին՝ նշելով, որ ԱՄՆ-ից ստացված ուղերձները հուսադրող են եւ նպատակաուղղված են հրադադարի հաստատման ջանքերի անհապաղ գործադրմանը:

Зограб Мнацаканян рассказал о дестабилизирующей роли Турции - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. «Мы были свидетелями дестабилизирующей роли Турции в Восточном Средиземноморье, Северной Африке, на Ближнем Востоке, и теперь мы видим, что дестабилизация переходит на Южный Кавказ, о чем свидетельствует открытая военно-политическая поддержка Турцией крупномасштабной агрессии Азербайджана», - сказал он.
Министр иностранных дел  Армении Зограб Мнацаканян на вебинаре, организованном Атлантическим советом, проинформировал участников о ситуации в зоне нагорно-карабахского конфликта с 27 сентября.
«В основе проблемы лежит физическая, экзистенциальная безопасность наших соотечественников, и мы очень ясно дали понять, что имеем дело с реальной экзистенциальной угрозой, свидетелями которой мы являлись в прошлом, и мы не должны допустить, чтобы это повторилось», - сказал министр.
Ссылаясь на заявления от 10 и 17 октября о прекращении огня при непосредственном участии лидеров России и Франции, министр подчеркнул приверженность Армении обязательствам, взятым в рамках этих договоренностей.
Министр иностранных дел Армении рассказал также о встречах в Соединенных Штатах, отметив, что послания, полученные от Вашингтона, обнадеживают и направлены на немедленную реализацию усилий по прекращению огня.