Վրաց պաշտոնյան հերքել է լուրը Թբիլիսիի Սուրբ Նշան եկեղեցու հրդեհի մասին
Երեւան: Մեդիամաքս: Վրաստանի արտակարգ իրավիճակների ծառայության ղեկավար Թեմուր Գիորգաձեն այսօր «իրականությանը չհամապատասխանող» է անվանել տեղեկատվությունը Թբիլիսիի հայկական Սուրբ Նշան եկեղեցում տեղի ունեցած հրդեհի մասին:
Ինչպես հաղորդում է GHN գործակալությունը, Թեմուր Գիորգաձեն ասել է, որ եկեղեցում հրդեհի բռնկման մասին լուրեր էին ստացվում երկու օր շարունակ: Իր խոսքերով, առաջին դեպքում հրդեհը եկեղեցուն կից ներքնահարկում էր, իսկ երկրորդ դեպքում` եկեղեցու մոտ գտնվող աղբն էր այրվում:
«Իսկապես, կանչեր էին եղել հարակից տարածք, որտեղ աղբ է այրվել: Սակայն դա եկեղեցուն վնաս չի հասցրել: Մենք մաքրման աշխատանքներ ենք իրականացրել, եւ ներկա պահին տաճարին ոչինչ չի սպառնում», - ասել է Գիորգաձեն:
Մեդիամաքս-ը նշում է, որ ՀՀ մշակույթի նախարարությունն այսօր հայտնել է, որ Թբիլիսի է գործուղել մասնագիտական հանձնախումբ` հունվարի 9-ի գիշերը Թբիլիսիի Սուրբ Նշան հայկական եկեղեցում բռնկված հրդեհի հանգամանքները տեղում ուսումնասիրելու համար: Նախարարությունը հայտնել էր, որ եկեղեցում բռնկված հրդեհը մարելու ընթացքում փլուզվել է հուշարձանի հարավարեւելյան սյունը:

Ереван/Медиамакс/. Глава службы по чрезвычайным ситуациям Грузии Темур Гиоргадзе назвал сегодня «не соответствующей действительности» информацию о пожаре в армянской церкви Сурб Ншан в Тбилиси.
Как сообщает грузинское агенство GHN, Темур Гиоргадзе сказал, что вызовы с сообщением о пожаре в церкви поступали в течении двух дней. По его словам, в одном из случаев, огонь был в подвале, прилегающем к церкви, во втором случае загорелся мусор рядом с церковью.
«Действительно, были вызовы на прилегающую территорию, где загорелся мусор. Это не затронуло церковь. Мы провели очистительные работы, и на данном этапе храму ничего не угрожает», - сказал Гиоргадзе.
Министерство культуры Армении сообщило сегодня, что направило в Тбилиси комиссию специалистов для изучения обстоятельств пожара, случившегося в ночь на 9 января в армянской церкви Сурб Ншан. Министерство сообщило, что при тушении пожара обрушилась юго-восточная колонна церкви.