Վրաց պաշտոնյան հերքել է լուրը Թբիլիսիի Սուրբ Նշան եկեղեցու հրդեհի մասին
Երեւան: Մեդիամաքս: Վրաստանի արտակարգ իրավիճակների ծառայության ղեկավար Թեմուր Գիորգաձեն այսօր «իրականությանը չհամապատասխանող» է անվանել տեղեկատվությունը Թբիլիսիի հայկական Սուրբ Նշան եկեղեցում տեղի ունեցած հրդեհի մասին:
Ինչպես հաղորդում է GHN գործակալությունը, Թեմուր Գիորգաձեն ասել է, որ եկեղեցում հրդեհի բռնկման մասին լուրեր էին ստացվում երկու օր շարունակ: Իր խոսքերով, առաջին դեպքում հրդեհը եկեղեցուն կից ներքնահարկում էր, իսկ երկրորդ դեպքում` եկեղեցու մոտ գտնվող աղբն էր այրվում:
«Իսկապես, կանչեր էին եղել հարակից տարածք, որտեղ աղբ է այրվել: Սակայն դա եկեղեցուն վնաս չի հասցրել: Մենք մաքրման աշխատանքներ ենք իրականացրել, եւ ներկա պահին տաճարին ոչինչ չի սպառնում», - ասել է Գիորգաձեն:
Մեդիամաքս-ը նշում է, որ ՀՀ մշակույթի նախարարությունն այսօր հայտնել է, որ Թբիլիսի է գործուղել մասնագիտական հանձնախումբ` հունվարի 9-ի գիշերը Թբիլիսիի Սուրբ Նշան հայկական եկեղեցում բռնկված հրդեհի հանգամանքները տեղում ուսումնասիրելու համար: Նախարարությունը հայտնել էր, որ եկեղեցում բռնկված հրդեհը մարելու ընթացքում փլուզվել է հուշարձանի հարավարեւելյան սյունը:

Georgian official denies the information on the fire in Armenian St Nshan church
Yerevan/Mediamax/. Head of the Emergency Situations Service of Georgia Temur Giorgadze said that the information on the fire in the Armenian St Nshan church in Tbilisi “is not true”.
GHN Georgian agency reports that Temur Giorgadze said that calls on the fire in the church have been received over 2 days. According to him, in one of the cases – the fire started in the basement adjacent to the church and in the second – the garbage by the church caught fire.
“In fact, there were calls on the adjacent territory where the garbage caught fire. It didn’t reach the church though. We held cleaning works and the temple is not threatened in this phase”, said Giorgadze.
The Armenian Ministry of Culture reported today that it sent a commission of specialists to Tbilisi to investigate the circumstances of the fire which started in the Armenian St Nshan church on January 9 night. The Ministry said that the southeastern column of the church came down while the fire was being put out.