Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել է, որ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ իր դեկտեմբերյան հանդիպումը «ձեւական բնույթ էր կրում»:
Ելույթ ունենալով Ադրբեջանի կառավարության նիստին՝ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել է, թե բանակցությունների ընթացքում առաջընթացի բացակայության պատճառն այն է, որ «Հայաստանը խաղաղություն չի ուզում, ձգտում է որքան հնարավոր է պահպանել ստատուս-քվոն եւ մտադիր չէ հեռանալ գրավված տարածքներից»:
«Հայաստանը ժամանակ է ձգում, ցանկանում է վերածել բանակցություններն անվերջ մի գործընթացի: Իսկ մենք ցանկանում ենք կարգավորել հակամարտությունը: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները նույնպես բազմիցս հայտարարել են, որ ցանկանում են հասնել հակամարտության լուծմանը: Բնականաբար, դրանում է միջնորդների առաքելությունը: Ցավալի է, որ զավթիչի վրա համապատասխան ճնշում չի գործադրվում»,- հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահը:
«2015թ. Ադրբեջանն առավելության է հասել շփման գծում՝ թելադրելով իր կամքը, եւ այսուհետ ամրացնելու է իր մարտական ներուժը»,- ասել է Իլհամ Ալիեւը:

Serzh Sargsyan and Ilham Aliyev
Yerevan /Mediamax/. President of Azerbaijan Ilham Aliyev stated that his December meeting with Armenian President Serzh Sargsyan was “formal”.
Speaking at a meeting of the Cabinet of Ministers of Azerbaijan, Ilham Aliyev said that the reason for the lack of progress in the negotiations is that “Armenia does not want peace and is trying to maintain the status quo as long as possible and does not intend to get out from the occupied lands”.
“Armenia is stalling, wants to see the negotiations as a never-ending process. And we want to resolve the conflict. The OSCE Minsk Group has also repeatedly stated that they want to achieve a solution to the conflict. Naturally, this is the duty of mediators. It is regrettable that there is no serious pressure on the occupant”, stated the President of Azerbaijan.
“Azerbaijan has achieved benefits on the frontline in 2015, dictating its will and will continue to strengthen its military potential”, said Ilham Aliyev.