Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել է, որ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ իր դեկտեմբերյան հանդիպումը «ձեւական բնույթ էր կրում»:
Ելույթ ունենալով Ադրբեջանի կառավարության նիստին՝ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել է, թե բանակցությունների ընթացքում առաջընթացի բացակայության պատճառն այն է, որ «Հայաստանը խաղաղություն չի ուզում, ձգտում է որքան հնարավոր է պահպանել ստատուս-քվոն եւ մտադիր չէ հեռանալ գրավված տարածքներից»:
«Հայաստանը ժամանակ է ձգում, ցանկանում է վերածել բանակցություններն անվերջ մի գործընթացի: Իսկ մենք ցանկանում ենք կարգավորել հակամարտությունը: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները նույնպես բազմիցս հայտարարել են, որ ցանկանում են հասնել հակամարտության լուծմանը: Բնականաբար, դրանում է միջնորդների առաքելությունը: Ցավալի է, որ զավթիչի վրա համապատասխան ճնշում չի գործադրվում»,- հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահը:
«2015թ. Ադրբեջանն առավելության է հասել շփման գծում՝ թելադրելով իր կամքը, եւ այսուհետ ամրացնելու է իր մարտական ներուժը»,- ասել է Իլհամ Ալիեւը:

«Армения не хочет мира», заявил Ильхам Алиев
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что его декабрьская встреча с президентом Армении Сержем Саргсяном носила «формальный характер».
Выступая на заседании Кабинета министров Азербайджана, Ильхам Алиев заявил, что причина отсутствия прогресса на переговорах заключается в том, что «Армения не хочет мира, старается как можно дольше сохранить статус-кво и не намерена убираться с оккупированных ею земель».
«Армения тянет время, желает видеть переговоры как бесконечный процесс. Мы же хотим урегулировать конфликт. Сопредседатели Минской группы ОБСЕ также неоднократно заявляли, что хотят добиться решения конфликта. Естественно, в этом заключается обязанность посредников. Вызывает сожаление, что никакого серьезного давления на оккупанта не оказывается», - заявил президент Азербайджана.
«В 2015 году Азербайджан достиг преимущества на линии соприкосновения, диктовал свою волю и впредь будет укреплять свой боевой потенциал», - сказал Ильхам Алиев.