Երեւան: Մեդիամաքս: Մինչեւ 2025-ը Թուրքիան կդառնա տարածաշրջանային խոշոր տերություն, ինչը կհանգեցնի նրա եւ Իրանի միջեւ մրցակցության աճին:
Այդ մասին ասված է 2015-2025 թթ. աշխարհի զարգացումներին վերաբերող ամերիկյան Stratfor վերլուծական կենտրոնի կանխատեսման մեջ:
«Մենք մուտք ենք գործել Եվրոպայի կողմից Հյուսիսային Աֆրիկայում եւ Մերձավոր Արեւելքում ստեղծված ազգային պետությունների անկման դարաշրջան: Այս երկրներից շատերում իշխանությունն այլեւս չի պատկանում պետություններին եւ անցել է զինված կուսակցություններին, որոնք ընդունակ չեն միմյանց նկատմամբ հաղթանակ տանելու: Դա հանգեցրել է լարված ներքին պայքարի: ԱՄՆ-ը պատրաստ է մասնակցել նման հակամարտությունների՝ իր օդուժի ու ցամաքի վրա սահմանափակ միջամտության միջոցով, սակայն չի կարողանում եւ չի ցանկանում դրանց վերջնական լուծումը ապահովել: Թուրքիան, որի հարավային սահմանն այս պատերազմների պատճառով խոցելի է դառնում, աստիճանաբար ներքաշվելու է հակամարտության մեջ»,- ասված է փաստաթղթում:
«Ժամանակի ընթացքում կպարզվի, որ աշխարհագրական դիրքից ելնելով, Սիրիայի ու Իրաքի կայունացման հարցում շահագրգռված միայն մի երկիր իսկապես հնարավորություն ունի ազատ գործելու այս ուղղությամբ եւ կարող է տարածաշրջանում գոնե սահմանափակ հասանելիություն ձեռք բերել: Այդ պետությունը Թուրքիան է: Հիմա Թուրքիան բոլոր կողմերից շրջափակված է ներարաբական հակամարտություններով, ինչպես նաեւ Կովկասյան եւ Սեւծովյան ավազանի հակամարտություններով: Թուրքիան դեռ պատրաստ չէ լիարժեք անկախ քաղաքականություն վարելու Մերձավոր Արեւելքում ու մինչեւ վերջ համագործակցելու է ԱՄՆ-ի հետ : Այդ համագործակցությունը թույլ կտա զսպման գիծը կտեղափոխի դեպի Վրաստան ու Ադրբեջան»,- նշում են ամերիկացի վերլուծաբանները:
«Թուրքիան, որքան էլ ցանկանա, չի կարող իրեն թույլ տալ անտեսել իր սահմաններում տիրող քաոսը, իսկ մոտակայքում չկա մեկ այլ երկիր, որ կարող է իր վրա վերցնել այդ բեռը: Իրանը չի կարող միջամտել ռազմական ու աշխարհագրական պատճառներից ելնելով, նույնը կարելի է ասել Սաուդյան Արաբիայի մասին: Ամենայն հավանականությամբ, թուրքերը կսկսեն փոփոխական կոալիցիաներ ստեղծել, վերջին հաշվով ընդլայնելով երկրի ազդեցության գոտին մինչեւ Հյուսիսային Աֆրիկա՝ իրավիճակը կայունացնելու նպատակով: Թուրք-իրանական մրցակցությունը ժամանակի հետ միայն կավելանա, սակայն Թուրքիան կպահպանի իր պատրաստակամությունը՝ ըստ պահանջի համագործակցելու Իրանի, ինչպես նաեւ սաուդացիների հետ: Ինչպիսին էլ լինի իրավիճակի դինամիկան, ամեն դեպքում Թուրքիան լինելու է իրադրությունների կենտրոնում:
Մերձավոր Արեւելքը միակ տարածաշրջանը չէ, որտեղ Թուրքիայի ուշադրության կարիքը կլինի: Որքան Ռուսաստանը թուլանա, եվրոպացիները գալու են տարածաշրջաններ, որոնք ավանդաբար եղել են թուրքական շահերի շրջանակում, օրինակ` Մերձսեւծովյան հյուսիսային տարածքները: Հավանաբար, Թուրքիան հյուսիսում հիմնականում տնտեսական ու քաղաքական ուժ է կիրառելու, սակայն որոշակի ռազմական միջամտություն էլ է հնարավոր: Ավելին, Եվրոպական Միության մասնատմանը եւ առանձին եվրոպական տնտեսությունների թուլացմանը զուգահեռ որոշ երկրները կարող են իրենց ուղղվածությունը փոխել դեպի արեւելք, եւ Թուրքիան հնարավորություն կստանա իր ներկայությունը ավելացնել Բալկաններում:
Իսկ մինչ դա հնարավոր կդառնա, թուրքերին անհրաժեշտ է ներքին քաղաքականությունում հավասարակշռություն հաստատել: Թուրքիան միաժամանակ ե՛ւ աշխարհիկ, ե՛ւ իսլամական պետություն է: Իշխանությանը մոտ գտնվող կառավարությունը փորձում է վերացնել այդ անջատումը, սակայն դրանով էլ ավելի է վանում բազմաթիվ սեկուլարիստներին: Շուտով, հավանաբար, նոր կառավարություն կգա: Դա ժամանակակից թուրքական քաղաքականության մշտական թույլ տեղն է: Ինչպես դա արդեն տեղի է ունեցել շատ երկրներում, Թուրքիան ստիպված կլինի ընդլայնվել քաղաքական անորոշության մթնոլորտում: Ներքաղաքական հակամարտությանը զուգահեռ թուրքերը պետք է լուծեն բանակի, հետախուզման ու դիվանագիտական ծառայության խնդիրները, որոնք վերափոխում ու ընդլայնում են պահանջում՝ կապված նոր պահանջների հետ: Ինչեւէ, մենք ակնկալում ենք, որ Թուրքիան առաջիկա 10 տարում կդառնա տարածաշրջանային խոշոր խաղացող»,- եզրափակում է Stratfor-ը:

Turkey will emerge as major regional power, Stratfor says - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. By 2025, Turkey will emerge as the major regional power, and Turkish-Iranian competition will increase as a result.
It is stated in the Decade Forecast published by Stratfor U.S. analytics center on developments in the world within 2015-2025.
“We have entered a period in which the decline of the nation-states created by Europe in North Africa and the Middle East is accelerating. Power is no longer held by the state in many countries, having devolved to armed factions that can neither defeat others nor be defeated. This has initiated a period of intense internal fighting. The United States is prepared to mitigate the situation with air power and limited forces on the ground but will not be able or willing to impose a settlement. Turkey, whose southern border is made vulnerable by this fighting, will be slowly drawn into the fighting”, the document reads.
“As the reality sinks in, it will emerge that, because of its location, only one country has an overriding interest in stabilizing Syria and Iraq, is able to act broadly — again because of its location — and has the means to at least achieve limited success in the region. That country is Turkey. At this point, Turkey is surrounded by conflicts in the Arab world, in the Caucasus and in the Black Sea Basin. Turkey will not be ready for a completely independent policy in the Middle East and will pay the price for a U.S. relationship. That price will open the path to extending the containment line to Georgia and Azerbaijan”, noted the U.S. analysts.
“Whatever its reluctance, Turkey cannot withstand years of chaos across its border, and there will be no other country to carry the burden. Iran is not in a position geographically or militarily to perform this function, nor is Saudi Arabia. Turkey is likely to try to build shifting coalitions ultimately reaching into North Africa to stabilize the situation. Turkish-Iranian competition will grow with time, but Turkey will keep its options open to work with both Iran and Saudi Arabia as needed. Whatever the dynamic, Turkey will be at the center of it.
This will not be the only region drawing Turkey's attention. As Russia weakens, European influence will begin inching eastward into areas where Turkey has historical interests, such as the northern shore of the Black Sea. We can foresee Turkey projecting its power northward certainly commercially and politically but also potentially in some measured military way. Moreover, as the European Union fragments and individual economies weaken or some nations become oriented toward the East, Turkey will increase its presence in the Balkans as the only remaining power able to do so.
Before this can happen, Turkey must find a domestic political balance. It is both a secular and Muslim country. The current government has attempted to bridge the gap, but in many ways it has tilted away from the secularists, of whom there are many. A new government will certainly emerge over the coming years. This is a permanent fault line in contemporary Turkey. Like many countries, its power will expand in the midst of political uncertainty. Alongside this internal political conflict, the military, intelligence and diplomatic service will need to evolve in size and function during the coming decade. That said, we expect to see an acceleration of Turkey's emergence as a major regional power in the next 10 years”, Stratfor concludes.