Երեւան: Մեդիամաքս: Մինչեւ 2025-ը Թուրքիան կդառնա տարածաշրջանային խոշոր տերություն, ինչը կհանգեցնի նրա եւ Իրանի միջեւ մրցակցության աճին:
Այդ մասին ասված է 2015-2025 թթ. աշխարհի զարգացումներին վերաբերող ամերիկյան Stratfor վերլուծական կենտրոնի կանխատեսման մեջ:
«Մենք մուտք ենք գործել Եվրոպայի կողմից Հյուսիսային Աֆրիկայում եւ Մերձավոր Արեւելքում ստեղծված ազգային պետությունների անկման դարաշրջան: Այս երկրներից շատերում իշխանությունն այլեւս չի պատկանում պետություններին եւ անցել է զինված կուսակցություններին, որոնք ընդունակ չեն միմյանց նկատմամբ հաղթանակ տանելու: Դա հանգեցրել է լարված ներքին պայքարի: ԱՄՆ-ը պատրաստ է մասնակցել նման հակամարտությունների՝ իր օդուժի ու ցամաքի վրա սահմանափակ միջամտության միջոցով, սակայն չի կարողանում եւ չի ցանկանում դրանց վերջնական լուծումը ապահովել: Թուրքիան, որի հարավային սահմանն այս պատերազմների պատճառով խոցելի է դառնում, աստիճանաբար ներքաշվելու է հակամարտության մեջ»,- ասված է փաստաթղթում:
«Ժամանակի ընթացքում կպարզվի, որ աշխարհագրական դիրքից ելնելով, Սիրիայի ու Իրաքի կայունացման հարցում շահագրգռված միայն մի երկիր իսկապես հնարավորություն ունի ազատ գործելու այս ուղղությամբ եւ կարող է տարածաշրջանում գոնե սահմանափակ հասանելիություն ձեռք բերել: Այդ պետությունը Թուրքիան է: Հիմա Թուրքիան բոլոր կողմերից շրջափակված է ներարաբական հակամարտություններով, ինչպես նաեւ Կովկասյան եւ Սեւծովյան ավազանի հակամարտություններով: Թուրքիան դեռ պատրաստ չէ լիարժեք անկախ քաղաքականություն վարելու Մերձավոր Արեւելքում ու մինչեւ վերջ համագործակցելու է ԱՄՆ-ի հետ : Այդ համագործակցությունը թույլ կտա զսպման գիծը կտեղափոխի դեպի Վրաստան ու Ադրբեջան»,- նշում են ամերիկացի վերլուծաբանները:
«Թուրքիան, որքան էլ ցանկանա, չի կարող իրեն թույլ տալ անտեսել իր սահմաններում տիրող քաոսը, իսկ մոտակայքում չկա մեկ այլ երկիր, որ կարող է իր վրա վերցնել այդ բեռը: Իրանը չի կարող միջամտել ռազմական ու աշխարհագրական պատճառներից ելնելով, նույնը կարելի է ասել Սաուդյան Արաբիայի մասին: Ամենայն հավանականությամբ, թուրքերը կսկսեն փոփոխական կոալիցիաներ ստեղծել, վերջին հաշվով ընդլայնելով երկրի ազդեցության գոտին մինչեւ Հյուսիսային Աֆրիկա՝ իրավիճակը կայունացնելու նպատակով: Թուրք-իրանական մրցակցությունը ժամանակի հետ միայն կավելանա, սակայն Թուրքիան կպահպանի իր պատրաստակամությունը՝ ըստ պահանջի համագործակցելու Իրանի, ինչպես նաեւ սաուդացիների հետ: Ինչպիսին էլ լինի իրավիճակի դինամիկան, ամեն դեպքում Թուրքիան լինելու է իրադրությունների կենտրոնում:
Մերձավոր Արեւելքը միակ տարածաշրջանը չէ, որտեղ Թուրքիայի ուշադրության կարիքը կլինի: Որքան Ռուսաստանը թուլանա, եվրոպացիները գալու են տարածաշրջաններ, որոնք ավանդաբար եղել են թուրքական շահերի շրջանակում, օրինակ` Մերձսեւծովյան հյուսիսային տարածքները: Հավանաբար, Թուրքիան հյուսիսում հիմնականում տնտեսական ու քաղաքական ուժ է կիրառելու, սակայն որոշակի ռազմական միջամտություն էլ է հնարավոր: Ավելին, Եվրոպական Միության մասնատմանը եւ առանձին եվրոպական տնտեսությունների թուլացմանը զուգահեռ որոշ երկրները կարող են իրենց ուղղվածությունը փոխել դեպի արեւելք, եւ Թուրքիան հնարավորություն կստանա իր ներկայությունը ավելացնել Բալկաններում:
Իսկ մինչ դա հնարավոր կդառնա, թուրքերին անհրաժեշտ է ներքին քաղաքականությունում հավասարակշռություն հաստատել: Թուրքիան միաժամանակ ե՛ւ աշխարհիկ, ե՛ւ իսլամական պետություն է: Իշխանությանը մոտ գտնվող կառավարությունը փորձում է վերացնել այդ անջատումը, սակայն դրանով էլ ավելի է վանում բազմաթիվ սեկուլարիստներին: Շուտով, հավանաբար, նոր կառավարություն կգա: Դա ժամանակակից թուրքական քաղաքականության մշտական թույլ տեղն է: Ինչպես դա արդեն տեղի է ունեցել շատ երկրներում, Թուրքիան ստիպված կլինի ընդլայնվել քաղաքական անորոշության մթնոլորտում: Ներքաղաքական հակամարտությանը զուգահեռ թուրքերը պետք է լուծեն բանակի, հետախուզման ու դիվանագիտական ծառայության խնդիրները, որոնք վերափոխում ու ընդլայնում են պահանջում՝ կապված նոր պահանջների հետ: Ինչեւէ, մենք ակնկալում ենք, որ Թուրքիան առաջիկա 10 տարում կդառնա տարածաշրջանային խոշոր խաղացող»,- եզրափակում է Stratfor-ը:

Турция станет крупным игроком, убеждены в Stratfor
Ереван /Медиамакс/. К 2025 году Турция превратится в крупную региональную державу, и это приведет к росту ее конкуренции с Ираном.
Об этом говорится в прогнозе американского аналитического центра Stratfor о развитиях в мире в 2015-2025 гг.
«Мы вступили в эпоху упадка национальных государств, созданных Европой в Северной Африке и на Ближнем Востоке. Власть во многих из этих стран больше не принадлежит государству и перешла к вооружённым партиям, которые не способны выиграть друг у друга. Это привело к напряжённой внутренней борьбе. США готовы участвовать в таких конфликтах при помощи авиации и ограниченного вмешательства на земле, но не могут и не хотят обеспечивать их прочное разрешение. Турция, чью южную границу эти войны делают уязвимой, будет медленно втягиваться в конфликт», - говорится в документе.
«По мере того как реальность начнёт брать своё, окажется, что исходя из географии только одна страна, по-настоящему заинтересованная в стабилизации Сирии и Ирака, имеет возможность свободно действовать в этом направлении и может получить к региону по крайней мере ограниченный доступ. Эта страна - Турция. Сейчас Турция со всех сторон окружена внутриарабскими конфликтами, конфликтами на Кавказе и в бассейне Чёрного моря. Турция пока не готова к полностью независимой политике на Ближнем Востоке и с готовностью пойдёт на сотрудничество с США. Это сотрудничество даст возможность передвинуть линию сдерживания в Грузию и Азербайджан», - отмечают американские аналитики.
«Турция, как бы ей этого ни хотелось, не может позволить себе игнорировать хаос у своих границ, и поблизости нет другой страны, способной взять на себя это бремя. Иран не может вмешаться по военным и географическим причинам, это же можно сказать о Саудовской Аравии. Турки, вероятнее всего, начнут выстраивать изменчивые коалиции, в конечном итоге расширив своё влияние до Северной Африки, чтобы стабилизировать ситуацию. Турецко-иранское соревнование со временем только усилится, но Турция сохранит готовность сотрудничать с Ираном и саудитами по мере необходимости. Какой бы ни была динамика ситуации, Турция в любом случае будет в центре происходящего.
Ближний Восток - не единственный регион, который потребует турецкого внимания. По мере того как Россия будет слабеть, европейцы придут в регионы, которые традиционно были зоной турецких интересов, например северное Причерноморье. Вероятно, Турция будет проецировать на север в основном экономическую и политическую силу, но, возможно, и умеренное военное вмешательство. Более того, по мере раздробления Европейского Союза и ослабления отдельных европейских экономик некоторые страны могут переориентироваться на восток, и Турция получит возможность усилить своё присутствие на Балканах.
Прежде чем это станет возможно, туркам необходимо найти равновесие во внутренней политике. Турция - одновременно светская и мусульманская страна. Находящееся сейчас у власти правительство пытается устранить этот разрыв, но пока скорее отталкивает многочисленных секуляристов. Вскоре, вероятно, придёт новое правительство. Это постоянное слабое место современной турецкой политики. Как это уже случалось со многими другими странами, Турции предстоит расширяться в атмосфере политической неизвестности. Одновременно с внутриполитическим конфликтом туркам придётся решать проблемы с армией, разведкой и дипкорпусом, которые потребуют преобразования и расширения под новые нужды. Как бы то ни было, мы ожидаем, что Турция в ближайшие 10 лет станет крупным региональным игроком», - заключает Stratfor.