Սերժ Սարգսյանը խոստացել է, որ այլեւս երբեք ՀՀ նախագահի պաշտոնի համար չի առաջադրվելու
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր ներկայացվել է Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգի նախագծի նախնական տարբերակը:
Նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովը եւ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը ներկայացրել են Հայեցակարգի հիմնական դրույթները եւ դրանում առկա առանցքային խնդիրների լուծման ուղիները` նշելով, որ նախնական փուլում նպատակ չի դրվել բոլոր հարցերի վերաբերյալ ձեւավորել միասնական եւ վերջնական դիրքորոշումներ:
Նախագահը նշել է, որ հնչեցված առանձին հիմնահարցերը պետք է քննարկվեն ոլորտի ներկայացուցիչների եւ քաղաքական ուժերի հետ: Անդրադառնալով  պետության կառավարման ձեւին` Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ «մեր երկրի համար,  զարգացման ներկա փուլում գործող կառավարման մոդելն առավել ընդունելին է»:
«Ձեր առաջ պաշտոնապես հայտարարում եմ, որ ես՝ Սերժ Սարգսյանը, այլեւս երբեք չեմ առաջադրվելու ՀՀ նախագահի պաշտոնի համար: Եթե վերջնական քննարկումների արդյունքում իմ ցանկությանը չհամապատասխանող ուղի ընտրվի, նկատի ունեմ պառլամենտական կառավարման մոդելը, ապա ես չեմ հավակնի նաեւ վարչապետի պաշտոնին»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը` նշելով, որ մեկ մարդն իր կյանքում երկու անգամից ավել չպետք է հավակնի երկրի կառավարման ղեկին:
Նախագահը փաստել է, որ  ինչպիսի սահմանադրական կառուցակարգերի վրա էլ ի վերջո կանգ առնվի, իր կողմից  ղեկավարվող Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունն այդ կանոններով կշարունակի իր ծանրակշիռ ու որոշիչ դերակատարությունը Հայաստանում:
Սերժ Սարգսյանն իր համաձայնություն է հայտնել Հայեցակարգի հանրային քննարկումների ժամկետը երկարաձգելու առաջարկին` նշելով, որ, որպես  փաստաթղթի հեղինակ, հենց հանձնաժողովը պետք է ստանձնի քննարկումների պատշաճ անցկացման եւ դրանց արդյունքների ամփոփման պատասխանատու գործը:

Серж Саргсян обещал, что больше никогда не будет выдвигаться в президенты Армении
Ереван /Медиамакс/. Президенту Армении Сержу Саргсяну сегодня была представлена предварительная версия проекта Концепции конституционных реформ.
Специализированная комиссия по конституционным реформам при президенте Армении и председатель Конституционного суда Гагик Арутюнян представили основные положения Концепции и пути решения затронутых в ней ключевых проблем, отметив, что на начальном этапе не была поставлена цель сформировать единые и окончательные позиции относительно всех вопросов.
Президент отметил, что отдельные вопросы должны обсуждаться с представителями сферы и политическими силами. Комментируя модель управления страны, Серж Саргсян сказал, что «для нашей страны на современном этапе развития действующая модель управления - самая приемлемая».
«Официально объявляю, что я - Серж Саргсян - больше никогда не буду выдвигаться на пост президента Армении. Если в результате окончательных обсуждений будет выбран не соответствующий моим желаниям путь, я имею в виду модель парламентского управления, то я не буду баллотироваться также на должность премьер-министра»,- сказал Серж Саргсян, отметив, что один и тот же человек не должен в своей жизни более двух раз претендовать на пост руководителя страны.
Президент заявил, что на каких бы конституционных механизмах ни остановился выбор в конечном итоге, руководимая им Республиканская партия Армении будет продолжать играть свою весомую и решающую роль в Армении по этим правилам.
Серж Саргсян дал свое согласие на предложение продлить срок общественных обсуждений Концепции, подчеркнув, что в качестве автора документа именно Комиссия должна взять на себя ответственность за надлежащее проведение обсуждений и подведение итогов.