Սփյուռքի նախարար. Քեսաբում պղծվել են հայկական եկեղեցիները, իջեցվել խաչերը, տեղի է ունենում վերաբնակեցում - Mediamax.am
8314 դիտում
Սփյուռքի նախարար. Քեսաբում պղծվել են հայկական եկեղեցիները, իջեցվել խաչերը, տեղի է ունենում վերաբնակեցում
Հրանուշ Հակոբյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր ասել է, որ գործադիրը քեսաբահայությանն առնչվող խնդիրները պահում է ուշադրության կենտրոնում՝ փորձելով օպերատիվ արձագանքել եւ լուծումներ տալ դրանց:
Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը կառավարության այսօրվա նիստում ներկայացրել է Քեսաբում առկա իրավիճակը:
Նախարարի խոսքով, 670 հայ ընտանիք վերջին իրադարձություններից հետո տեղահանվել է, որոնցից մոտ 400-ը գտնվում են Լաթաքիայում, Դամասկոսում, մեկ տասնյակ ընտանիք տեղափոխվել է նաեւ Բեյրութ եւ Այնճար: 200-ից ավելի մարդ պատսպարվել է Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու տարածքում: Հրանուշ Հակոբյանն ասել է, որ 38 հոգի պատանդ էին մնացել, նրանցից 24-ը վերադարձվել են, 3-ը բռնի կերպով տեղափոխվել են թուրքական Վաքըֆ գյուղ:
«Այնճարում արդեն երեխաները դպրոց են գնում, եկեղեցու տարածքում շտապ օգնության ծառայություն է կազմակերպված: Առաջին պարագաները՝ սնունդը եւ այլն, ապահովված են»,- ասել է նախարարը՝ հավելելով, որ քեսաբահայերին օգնություն ցուցաբերելու հարցում ակտիվացել են տարբեր կառույցներ, կազմակերպություններ:
Նախարարը նշել է, որ, ցավոք, պղծվել են հայկական եկեղեցիները, իջեցվել հայկական խաչերը, տեղի է ունենում վերաբնակեցում, թալանվում է հայերի ողջ նյութական ունեցվածքը:
«Այսօրվա դրությամբ Քեսաբից Հայաստան որեւէ մեկը դեռ չի եկել, չնայած խոսակցություններ կան, որ կարող է եկեղեցու տարածքում բնակվողները տեղափոխվեն Բեյրութ, այնտեղից էլ՝ Հայաստան»,- ասել է նախարարը:

Minister of Diaspora: Armenian churches were defaced in Kessab, crosses were removed and people are being resettled - Mediamax.am
8675 views
Minister of Diaspora: Armenian churches were defaced in Kessab, crosses were removed and people are being resettled
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan said today that the Government keeps track of issues related to Kessab Armenians trying to promptly respond to and solve their problems.
Minister of Diaspora Hranush Hakobyan presented the situation in Kessab at today’s governmental session.
According to the Minister, 670 Armenian families were evicted after the recent events and around 400 of them are in Latakia, Damascus, dozen of families moved to Beirut and Anjar.
More than 200 people found refuge in the territory of St Astvatsatsin church. Hranush Hakobyan said that 38 people were in captivity, 24 of them were returned and 3 were forcefully moved to Turkish village of Vaqef.
“Children already go to school in Anjar and the ambulance service is operating in the church. The first items - food and others - are provided”, said the Minister adding that various structures and organizations started taking an active part in helping Kessab Armenians.
The Minister noted that unfortunately, Armenian churches were defaced, the Armenian crosses were removed, people are being resettled and the whole Armenians’ fortune is being robbed.
“As of now, not a single person left Kessab for Armenia though those residing in the church are said to be sent to Beirut and then to Armenia ”, said the Minister.