Սփյուռքի նախարար. Քեսաբում պղծվել են հայկական եկեղեցիները, իջեցվել խաչերը, տեղի է ունենում վերաբնակեցում - Mediamax.am
8314 դիտում
Սփյուռքի նախարար. Քեսաբում պղծվել են հայկական եկեղեցիները, իջեցվել խաչերը, տեղի է ունենում վերաբնակեցում
Հրանուշ Հակոբյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր ասել է, որ գործադիրը քեսաբահայությանն առնչվող խնդիրները պահում է ուշադրության կենտրոնում՝ փորձելով օպերատիվ արձագանքել եւ լուծումներ տալ դրանց:
Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը կառավարության այսօրվա նիստում ներկայացրել է Քեսաբում առկա իրավիճակը:
Նախարարի խոսքով, 670 հայ ընտանիք վերջին իրադարձություններից հետո տեղահանվել է, որոնցից մոտ 400-ը գտնվում են Լաթաքիայում, Դամասկոսում, մեկ տասնյակ ընտանիք տեղափոխվել է նաեւ Բեյրութ եւ Այնճար: 200-ից ավելի մարդ պատսպարվել է Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու տարածքում: Հրանուշ Հակոբյանն ասել է, որ 38 հոգի պատանդ էին մնացել, նրանցից 24-ը վերադարձվել են, 3-ը բռնի կերպով տեղափոխվել են թուրքական Վաքըֆ գյուղ:
«Այնճարում արդեն երեխաները դպրոց են գնում, եկեղեցու տարածքում շտապ օգնության ծառայություն է կազմակերպված: Առաջին պարագաները՝ սնունդը եւ այլն, ապահովված են»,- ասել է նախարարը՝ հավելելով, որ քեսաբահայերին օգնություն ցուցաբերելու հարցում ակտիվացել են տարբեր կառույցներ, կազմակերպություններ:
Նախարարը նշել է, որ, ցավոք, պղծվել են հայկական եկեղեցիները, իջեցվել հայկական խաչերը, տեղի է ունենում վերաբնակեցում, թալանվում է հայերի ողջ նյութական ունեցվածքը:
«Այսօրվա դրությամբ Քեսաբից Հայաստան որեւէ մեկը դեռ չի եկել, չնայած խոսակցություններ կան, որ կարող է եկեղեցու տարածքում բնակվողները տեղափոխվեն Բեյրութ, այնտեղից էլ՝ Հայաստան»,- ասել է նախարարը:

Mинистр диаспоры: В Кесабе были осквернены армянские церкви, опущены кресты - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Тигран Саргсян сказал сегодня, что правительство держит в центре внимания проблемы, связанные с армянами Кесаба, пытаясь оперативно реагировать на них.
Министр диаспоры Грануш Акопян представила на сегодняшнем заседании правительства ситуацию в Кесабе.
По словам министра, в результате последних событий было перемещено 670 армянских семей, 400 из которых находятся в Латакии и Дамаске, еще 10 семей было перемещено в Бейрут и Айнчар. Более 200 человек нашли убежище на территории церкви Св. Марии в Латакии. Грануш Акопян сказала, что в заложниках остались 38 человек, 24 из которых были возвращены, а трое были насильственно перемещены в турецкое село Вакф.
«В Айнчаре дети уже ходят в школу, на территории церкви организована служба скорой помощи. Предметы первой необходимости - еда и т.д, обеспечены»,- сказала министр, добавив, что в вопросе оказания поддержки кесабским армянам принимают активное участие разные структуры, организации.
Министр отметила, что, к сожалению, были осквернены армянски церкви, опущены кресты, разграблено все материальное имущество армян.
«Сегодня пока еще никто не переехал в Армению из Кесаба, хотя есть сведения, что возможно, люди, живущие на территории церкви, будут перемещены в Бейрут, а оттуда - в Армению»,- сказала министр.