Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն այսօր Գյումրիում հայտարարել է, որ Ռուսաստանը մտադիր է ամրապնդել իր դիրքերը Կովկասում:
«Ռուսաստանը չի պատրաստվում այստեղից հեռանալ: Ընդհակառակը, մենք պատրաստվում ենք ամրապնդել մեր դիրքերը Կովկասում` հիմնվելով այն լավ ժառանգության վրա, որը մեզ բաժին է հասել մեր նախնիներից, տարածաշրջանի երկրների, այդ թվում` նաեւ Հայաստանի հետ լավ հարաբերությունների վրա»,- ասել է Վլադիմիր Պուտինը` հանդես գալով հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային համաժողովում:
Նա ընդգծել է, որ Մաքսային միությանն անդամակցելու Հայաստանի մտադրությամբ լայն հնարավորություններ են բացվում հայ-ռուսական համագործակցության զարգացման համար:
«Դա (ՄՄ մտնելու մտադրությունը – խմբ.) հայ ժողովրդի եւ հայաստանյան ղեկավարության ինքնիշխան ընտրությունն է: Ռուսաստանը կանի ամեն ինչ, որպեսզի պահպանի Հայաստանի հետ համագործակցության այդ ուղղությունը: Սկսվել է Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցության գործնական նախապատրաստումը, եւ սպասվում է իրավական ու վարչական մեծ փաթեթի համաձայնեցում»,- ասել է Ռուսաստանի նախագահը:

Россия не собирается покидать Кавказ, заявил Путин
Ереван /Медиамакс/. Президент России Владимир Путин заявил сегодня в Гюмри, что Россия намерена укрепить свои позиции на Кавказе.
«Россия отсюда уходить не собирается. Наоборот, мы собираемся укрепить свои позиции на Кавказе, опираясь на все лучшее, что досталось нам от наших предков, на особые отношения со странами региона, в том числе - с Арменией»,- сказал Владимир Путин, выступая в Гюмри на армяно-российском межрегиональном форуме.
Он подчеркнул, что с намерением Армении вступить в Таможенный союз открываются широкие возможности для развития армяно-российского сотрудничества.
«Это (намерение вступить в ТС – ред.) - суверенный выбор армянского народа и армянского руководства. Россия сделает все, чтобы поддержать это направление сотрудничества с Арменией. Начата практическая подготовка вступления Армении в Таомженный союз и предстоит согласование большого пакета правовых и административных вопросов»,- сказал президент России.