Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ նալբանդյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանը կստանձնի է Եվրոպայի Խորհրդի Նախարարների կոմիտեի նախագահությունը մայիսի 16-ին Ստրասբուրգում:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այդ մասին նա ասել է Երեւանում իր լիտվացի գործընկերոջ հետ համատեղ ասուլիսում:
Նախարարը տեղեկացրել է, որ մարտի 2-րդ կեսին Հայաստան կժամանի Եվրոպայի Խորհրդի Գլխավոր քարտուղար Տյորբյորն Յագլանդնը, եւ այդ այցի շրջանակներում նախատեսված միջոցառումների ծրագիրը վերջնական տեսք կստանա:
Նախարարը տեղեկացրել է, որ նախագահության շրջանակներում նախատեսված են մի շարք կարեւոր միջոցառումներ խորհրդարանի, արտգործնախարարների մակարդակով, ինչպես նաեւ մշակութային, կրթական եւ այլ ոլորտներում:
«Կարեւորագույն իրադարձություն կլինի նաեւ Հանրապետության նախագահի այցը Ստրասբուրգ»,- ասել է ՀՀ արտգործնախարարը:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ 2012թ. հուլիսին Էդվարդ Նալբանդյանն ասել էր, որ «Հայաստանն ամեն ջանք կներդնի 2013 թ-ին Եվրոպայի Խորհրդի Նախարարների կոմիտեի նախագահությունը հաջողությամբ իրականացնելու համար»:

Ереван/Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян сообщил сегодня, что Армения примет председательство в Комитете министров Совета Европы в Страсбурге 16-го мая.
Как сообщает Медиамакс, об этом он сказал в ходе пресс-конференции со своим литовским коллегой Линасом Линкявичусом в Ереване.
По его словам, во второй половине марта состоится визит в Армению Генсека СЕ Турбьерна Ягланда, в ходе которого будет утверждена программа мероприятий.
По словам Налбандяна, в рамках председательства намечены ряд важных мероприятий в различных сферах и на различных уровнях.
«Важнейшим событием станет визит президента Армении в Страсбург», - сказал Эдвард Налбандян.
Медиамакс напоминает, что в июле 2012 года Эдвард Налбандян сказал, что Армения приложит все усилия для успешной реализации своего председательства в Комитете министров Совета Европы в 2013 году.