Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ նալբանդյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանը կստանձնի է Եվրոպայի Խորհրդի Նախարարների կոմիտեի նախագահությունը մայիսի 16-ին Ստրասբուրգում:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այդ մասին նա ասել է Երեւանում իր լիտվացի գործընկերոջ հետ համատեղ ասուլիսում:
Նախարարը տեղեկացրել է, որ մարտի 2-րդ կեսին Հայաստան կժամանի Եվրոպայի Խորհրդի Գլխավոր քարտուղար Տյորբյորն Յագլանդնը, եւ այդ այցի շրջանակներում նախատեսված միջոցառումների ծրագիրը վերջնական տեսք կստանա:
Նախարարը տեղեկացրել է, որ նախագահության շրջանակներում նախատեսված են մի շարք կարեւոր միջոցառումներ խորհրդարանի, արտգործնախարարների մակարդակով, ինչպես նաեւ մշակութային, կրթական եւ այլ ոլորտներում:
«Կարեւորագույն իրադարձություն կլինի նաեւ Հանրապետության նախագահի այցը Ստրասբուրգ»,- ասել է ՀՀ արտգործնախարարը:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ 2012թ. հուլիսին Էդվարդ Նալբանդյանն ասել էր, որ «Հայաստանն ամեն ջանք կներդնի 2013 թ-ին Եվրոպայի Խորհրդի Նախարարների կոմիտեի նախագահությունը հաջողությամբ իրականացնելու համար»:

Armenia to assume presidency of Council of Europe Committee of Ministers on May 16 - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian said today that Armenia will assume the presidency of Council of Europe Committee of Ministers in Strasburg on May 16.
He said this addressing a joint press conference with his Lithuanian counterpart in Yerevan, Mediamax reports.
The Minister said that Secretary General of Council of Europe Thorbjorn Jagland will arrive in Armenia in the second half of March and the program within the visit will be finally worked out.
The Minister informed that within the presidency, a number of important events on the level of parliament and foreign ministers as well as in cultural, educational and other spheres will be held
"The visit of the Armenian President to Strasburg will also be a very important event", said the Armenian FM.
Mediamax recalls that Edward Nalbandian said in July 2012 said "Armenia will do its best to successfully realize the presidency of the Council of Europe Committee of Ministers in 2013".