Վրաստանում ՀՀ դեսպանը քննարկել է այսպես կոչված «վիճելի» եկեղեցիների խնդիրը
Երեւան: Մեդիամաքս: Վրաստանում ՀՀ դեսպան Հովհաննես Մանուկյանը եւ Վրաստանի մշակույթի եւ հուշարձանների պահպանության առաջին փոխնախարար Մարինա Միզանդարին քննարկել են հայկական այսպես կոչված «վիճելի» եկեղեցիների պահպանության եւ վերականգնման, ինչպես նաեւ դրանք Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Վրաստանի թեմին հանձնելու խնդիրները:
Զրույցի ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի եւ Վրաստանի մշակութային համագործակցության ոլորտին առնչվող մի շարք հարցեր: Մասնավորապես քննարկվել են այն քայլերը, որոնք պետք է հաջորդեն Վրաստանի վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլիի` վերջերս Հայաստան կատարած պաշտոնական այցի ընթացքում կայացած քննարկումներին:
Հովհհաննես Մանուկյանը հանդիպել է նաեւ Վրաստանի փոխվարչապետ, էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարար Կախա Կալաձեի հետ:
Կախա Կալաձեն ասել է, որ հայ-վրացական համագործակցությունը էներգետիկայի բնագավառում երկկողմ հարաբերությունների կարեւոր ուղղություններից է եւ պատրաստակամություն է հայտնել շարունակել համագործակցությունը:

Armenia's Ambassador to Georgia discusses issue of “disputable” churches
Yerevan, January 30. /Mediamax/. Armenian Ambassador to Georgia Hovhannes Manukyan and first Deputy Minister of Culture and Preservation of Monuments of Georgia Marina Mizandari discussed issues of preservation and restoration of Armenian, the so-called "disputable” churches and the issue of returning them to the Georgian diocese of Armenian Apostolic Church.
The sides also discussed issues related to cultural cooperation between Armenia and Georgia. In particular, steps following discussions held within the recent official visit of Georgian Prime Minister Bidzina Ivanishvili to Armenia were discussed.
Hovhannes Manukyan also met with Vice Prime Minister, Minister of Energy and Natural Resources of Georgia Kakha Kaladze.
The Georgian Minister said that Armenia-Georgia cooperation in energy sphere is one of the top-priority areas of the bilateral relations. Kakha Kaladze expressed the readiness to continue cooperation with Armenia.