Վանո Մերաբիշվիլի. «հայկական ուղին» հակասում է Վրաստանի պետական շահերին
Երեւան: Մեդիամաքս: Վրաստանի նախկին վարչապետ Վանո Մերաբիշվիլին հայտարարել է, որ «հայկական ուղին» հակասում է Վրաստանի պետական շահերին:
Ինչպես հաղորդում է Civil.ge-ն, «Միացյալ ազգային շարժում» նախկին իշխող կուսակցության գլխավոր քարտուղար Վանո Մերաբիշվիլին այդ մասին ասել է՝ մեկնաբանելով Վրաստանի վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլիի հայտարարությունն այն մասին, որ Հայաստանը միաժամանակ եւ ՆԱՏՕ-ի, եւ Ռուսաստանի հետ լավ հարաբերություններ ունենալու լավ օրինակ է:
«Չնայած այն հանգամանքին, որ Հայաստանը բարեկամ երկիր է, եւ ես հարգում եմ նրանց ընտրությունը՝ այնուամենայնիվ, հայկական ուղին հակասում է Վրաստանի պետական շահերին», - ասել է Մերաբիշվիլին:
«Միասնական ազգային շարժման» մեկ այլ ներկայացուցիչ Գոկա Գաբաշվիլին ասել է, որ Հայաստանը, որը ՀԱՊԿ անդամ է եւ համագործակցում է ՆԱՏՕ-ի հետ, սակայն չի ցանկանում անդամակցել վերջինիս, չի կարող արտաքին քաղաքականության մոդել լինել Վրաստանի համար:
«Դա կլինի արտաքին քաղաքականության ուղու շեղում 180 աստիճանով: Սա շատ մտահոգիչ եւ վտանգավոր է Վրաստանի համար», - ասել է նա:

Вано Мерабишвили: «армянский путь» противоречит государственным интересам Грузии
Ереван/Медиамакс/. Бывший премьер-министр Грузии Вано Мерабишвили сказал, что «армянский путь» противоречит государственным интересам Грузии.
Как сообщает Civil.ge, генсек экс-правяшей партии «Единое национальное движение» Вано Мерабишвили сказал об этом, комментируя заявление премьер-министра Грузии Бидзины Иванишвили о том, что Армения является хорошим примером того, что можно одновременно иметь хорошие отношения с НАТО и Россией.
«Несмотря на то, что Армения - дружественная страна, и я уважаю их выбор, армянский путь противоречит государственным интересам Грузии», - заявил Мерабишвили.
Другой представитель «Единого национального движения» Гока Габашвили заявил, что Армения, которая является членом ОДКБ и сотрудничает с НАТО, но не пытается стать ее членом, не сможет быть моделью внешней политики для Грузии.
«Это будет поворотом внешнеполитического курса на 180 градусов. Это очень тревожно и опасно для Грузии», - сказал он.